Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیروزی طرفداران نزدیکی به اروپا در انتخابات پارلمانی اوکراین

پیروزی طرفداران نزدیکی به اروپا در انتخابات پارلمانی اوکراین
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

انتخابات پارلمانی زودهنگام در اوکراین، روز یکشنبه برگزار شد و شمارش اولیۀ آرا از پیشتاز بودن جناح نزدیک به غرب بویژه حزب تحت حمایت پترو پوروشنکو، رییس جمهوری این کشور یعنی حزب مردمی خبر می دهد.

این انتخابات که نخستین انتخابات پارلمانی از زمان سقوط ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهوری نزدیک به روسیه در اوکراین است، در بیش از ۳۳ هزار حوزۀ رای گیری برگزار شد. ناظران بین المللی می گویند این انتخابات در فضایی آرام برگزار شده است.

با توجه به تنش سیاسی میان روسیه و اوکراین و افزایش احساسات ضد روسی، احزاب نزدیک به روسیه از جمله حزب کمونیست و اوکراین قوی، شانس زیادی برای پیروزی ندارند. نظرسنجی ها از احتمال کسب رای کمتر از ۵ درصد برای این احزاب، که میزان لازم برای ورود به مجلس اوکراین است، خبر می دهد.

در صورت کسب اکثریت توسط جناح پترو پوروشنکو، نخست وزیر آینده که توسط پارلمان انتخاب می شود، به این جناح نزدیک خواهد بود. این امر به پیشبرد سیاست های رییس جمهور برای نزدیکی به اتحادیۀ اروپا کمک زیادی می کند.

ضمن آنکه، به تصمیمات رهبران اوکراین برای حل بحران شرق اوکراین، مشروعیت بیشتری خواهد داد و تصویب لوایح در پارلمان را نیز آسان تر خواهد کرد.

رییس جمهوری اوکراین اعلام کرده است گفت و گو با احزاب پیروز در انتخابات مجلس را برای تشکیل دولت ائتلافی آغاز می کند.

اوکراین خواهان پیوستن به اتحادیۀ اروپاست و روسیه با این امر موافق نیست. اهمیت این امر برای مردم اوکراین به حدی است که عدم امضای پیمان همکاری با اتحادیۀ اروپا توسط ویکتور یانوکوویچ، منجر به سقوط حکومت وی شد. پس از آن، فعالیت استقلال طلبان شرق اوکراین نیز گسترش یافته و دخالت روسیه در حمایت از جدایی طلبان، روابط میان دو کشور را تیره کرده است.

این انتخابات در حالی برگزار می شود که جدایی طلبان در شرق اوکراین، برگزاری این انتخابات را در مناطقی مانند دونتسک و لوهانسک ممنوع کرده بودند.

در شبه جزیرۀ کریمه که بعد از یک همه پرسی در ماه مارس گذشته، از اوکراین جدا شده نیز این انتخابات برگزار نشده است.

به این ترتیب، ۲۷ کرسی از مجموع ۴۵۰ کرسی نمایندگی پارلمان اوکراین که متعلق به این مناطق است، خالی می ماند.

بر اساس نتایج اولیۀ اعلام شده تاکنون، تقریبا ۷۰ درصد از پارلمان این کشور را احزاب ملی گرا و طرفدار نزدیکی به اروپا کسب کرده اند.

قرار است نتایج قطعی این انتخابات، پس از تایید توسط کمیسیون انتخابات، در روز دهم نوامبر اعلام شود.

گفتگو با الکسیی پوشکوف، رییس کمیسیون روابط خارجی دومای روسیه

انتخابات پارلمانی در اوکراین در مسکو هم مانند بسیاری از دیگر کشورها، از نزدیک پیگیری می شد. برای روشن تر شدن موضع روسیه در این باره، با الکسی پوشکوف، رییس کمیسیون روابط خارجی دومای روسیه گفتگو کرده ایم.

یورونیوز: “آقای پوشکوف، آیا مسکو انتخابات پارلمانی اوکراین را قانونی می داند؟ آیا این انتخابات بر اساس موازین دموکراسی برگزار شده است؟

آگهی

الکسی پوشکوف، رییس کمیسیون روابط خارجی دومای روسیه: “مسکو این انتخابات را به رسمیت شناخته است. در مورد اینکه آیا این انتخابات دموکراتیک برگزار شده، باید بگویم که شخصا شبهاتی جدی دارم. در شرایطی که درگیری و زد و خورد، حتی محدود، در شرق اوکراین در جریان است و بخش قابل توجهی از مردم این منطقه نتوانسته اند در رای گیری شرکت کنند، این انتخابات نتوانسته زمینۀ شرکت تمامی مردم را فراهم کند. جدای از این، همه ما می دانیم که در چه فضا و شرایطی این انتحابات برگزار شده است. نمایندگانی که مظنون به حفظ منافع دولت قبلی بودند، می توانم بگویم به سطل زباله انداخته شدند. یک جو بد بر علیه حزب کمونیست اوکراین ایجاد شد و احزاب مناطق مختلف نتوانستند نامزدهایی را که می خواهند، برای این انتخابات معرفی کنند. شخصا فکر می کنم این انتخابات دموکراتیک نبود.”

یورونیوز: برای نخستین بار، هیچ نماینده ای از حزب مناطق و حزب کمونیست در مجلس اوکراین که به نام رادا شناخته می شود، حضور نخواهد داشت. این احزاب طرفدار روسیه معرفی می شوند. در چنین شرایطی، مسکو چگونه روابطی با کی یف خواهد داشت؟

الکسی پوشکوف، رییس کمیسیون روابط خارجی دومای روسیه: “شخصا این احزاب را طرفدار روسیه نمی دانم. این احزاب بیشتر طرفدار اوکراین هستند اما غیبت آنها در پارلمان، حضور این احزاب در مجلس را کمرنگ می کند. توجه داشته باشید که ۴۷ درصد از واجدین شرایط رای دادن، به پای صندوق های رای نرفته اند. خود این مساله یعنی اینکه آنها رایشان را داده اند. این افراد نمی دانستند به چه کسی باید رای بدهند. در میان اینهمه حزب و نامزدی که همگی خود را ملی گرا معرفی می کنند، این افراد نامزد خود را نیافته اند. این را نباید فراموش کنیم. در مورد ترکیب مجلس کنونی نیز، طیف حاضر متشکل از ملی گرایان افراطی تا ملی گرایان میانه روست. حال اینکه روسیه چگونه روابطی با اوکراین خواهد داشت، سوالی است که باید به شکل دیگری پرسیده شود. یعنی اینکه باید ببینیم اوکراین قصد دارد روابط خود با روسیه را چگونه تعریف کند. به نظر من، امروز بخش اعظمی از روابط اوکراین تحت تاثیر روابط اقتصادی و تجاری این کشور با روسیه قرار دارد. در نتیجه این کی یف است که باید مشخص کند در پی داشتن چه نوع روابطی با روسیه است. بعد از آن است که برای ما روشن خواهد بود چه روابطی با این کشور برقرار کنیم.”

یورونیوز: در مورد ترکیب “رادا“، بر اساس آرایی که تاکنون اعلام شده، احزاب مهم ملی گرای تندرو مانند اسوبودا به مجلس راه نیافته اند. آیا می توانیم بگوییم که تهدید ملی گرایان افراطی در اوکراین به اصطلاح دست بالا گرفته شده است؟

آگهی

الکسی پوشکوف، رییس کمیسیون روابط خارجی دومای روسیه: “بنظر من این تهدید دست بالا گرفته نشده چرا که ملی گرایی افراطی در میان خیلی از حزب های دیگر مانند جبهۀ ملی یاتسنیوک، یا حزب تندروی لیاشکو نیز دیده می شود. اگر تمامی آرای این احزاب را محاسبه کنیم، یعنی احزاب اسووبودا، لیاشکو، پراوی سکتور همگی با هم، می بینیم که بیش از ۱۵ درصد رای کسب کرده اند. این میزان رای کسب شده معنای زیادی دارد. از سوی دیگر، عقاید این ملی گرایان افراطی در سیاست اوکراین وجود دارد که از آنجمله می توانم به اقدامات علیه کمونیست ها و همچنین مخالفان اشاره کنم. در نتیجه من فکر نمی کنم که در مورد خطر این احزاب زیاده روی شده باشد و متاسفانه، ناسیونالیسم افراطی نقش بسیار مهمی بازی می کند.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز شمارش آرای بزرگ‌ترین انتخابات جهان؛ نارندرا مودی در آستانه سومین دوره نخست‌وزیری هند قرار گرفت

اعلام نتایج رسمی انتخابات آفریقای جنوبی؛ پایان حاکمیت یکپارچه حزب متبوع نلسون ماندلا پس از ۳۰ سال

متحدان عمران خان بیشترین کرسی‌ها را در پارلمان آینده پاکستان خواهند داشت