نگاهی به سه طرح آموزشی برنده جایزه "وایس"

نگاهی به سه طرح آموزشی برنده جایزه "وایس"
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در این برنامه از سلسله برنامه های جهان دانش، نگاهی می اندازیم به سه طرح آموزشی از شش طرح برجسته ای که امسال برنده جایزه ابتکار بین المللی در زمینه آموزش و پرورش (وایس) در دوحه بوده اند.

وقتی کودکان برای کمک به خانواده ناگزیر از ماندن در خانه و یا کار در مزارع باشند، از مدرسه دور می مانند. در چنین شرایطی چه برنامه درسی می تواند آنها را در ارتباط با کلاس درس نگهدارد؟

در مناطق روستایی پرو که نرخ فقر تا بالای ۵۴ درصد می رسد، کودکان ناچارند برای تامین معاش خانواده در خانه کار کنند. در چنین شرایطی پدر و مادر از ابزار لازم برای آموزش کودکان برخوردار نیستند، زیرا مدارس استاندارد با نیازهای جوامع روستایی سازگاری و انطباق ندارد. مسافت طولانی بین خانه و مدرسه و تفاوت تقویم های کشاورزی و آموزشی، موجب ترک تحصیل، فقر، و نبود موقعیت های شغلی و تولیدی برای فرزندان خانواده ها و جوامع آنهاست.

یک سازمان اسپانیایی به نام بنیاد کودسپا، در همکاری با یک نهاد مدنی حمایت از روستا در کشور پرو، تلاش کرده اند تا شبکه ای از مراکز آموزشی ایجاد کنند که تدریس رسمی مدارس را با نیازهای آموزشی مربوط به تولید و مدیریت کشاورزی هماهنگ سازند. کالج اوکوپاتا در کوسکو یکی از ۴۰ مرکز آموزشی از این دست است که دولت پرو از سال ۲۰۰۲ آن را به رسمیت شناخته است.

کودکان از سال اول مدرسه روی یک طرح تولید کشاورزی کار می کنند. این کار با یک ایده کوچک آغاز می شود و تا پایان دوره تحصیلی با جمع آوری اطلاعات و انواع مهارت ها تکامل می یابد. نتیجه نهایی، یک طرح کسب و کار عملی است که هم به سود دانش آموز و هم جامعه محلی است که در آن زندگی می کند.

آیا تا به حال فکر کرده اید که موضوع های علمی که در مدارس تدریس می شوند، تا چه حد با مهارت های زندگی روزمره که جوانان در دنیای مدرن به آنها نیازمندند، فاصله دارند؟ ببینیم در فنلاند چگونه یک طرح از عهده برداشتن این فاصله برآمده است.

کشور فنلاند به خاطر روحیه کارآفرینی و پایداری آن در این زمینه و برخورداری از یک جامعه امن و ثروتمند مشهور است. تصادفی نیست که فنلاندی ها از نظام آموزشی قابل تحسینی نیز برخوردارند و آن را در قلب موفقیت های ملی آینده خود می دانند.

طرحی پیشگامانه به نام “من و شهر من” که دانش آموزان کلاس ششم روی آن کار می کنند، نمونه کاملی از این نظام آموزشی است. این طرح شامل ماکت یک شهر مدل است به وسعت ۵۰۰ متر مربع که در آن خدمات عمومی از جمله نظام پستی و بانکی برای ۱۴ شرکت در نظر گرفته شده است. دانش آموزان در اینجا درباره ارائه خدمات به مشتریان، نحوه تهیه سخنرانی، چگونکی عملکرد یک شهر و چرخش روزمره کار و نیاز شرکت ها، آموزش می بینند.

کودکان قبل از ورود به این شهر نمونه، در کلاس های تئوری درباره اقتصاد و خدمات عمومی شرکت می کنند و یک روز نیز در موسساتی مانند منبع تولید انرژی یا موزه هنرهای زیبا و از این قبیل با مسئولیت هایی که پدران و مادرانشان برعهده دارند آشنا می شوند.

آیا تاکنون به کتاب خواندن برای دیگران به نحوی که شنوندگان را بر جایشان میخکوب کند فکر کرده اید؟ ببینیم در اردن چگونه این کار را می کنند.

در ناحیه ای از امان، پایتخت اردن، کودکان برای حضور در جلسه متن خوانی به خانه نبیله نجم می روند و این زن ۶۰ ساله هر هفته برای بچه های همسایه کتاب می خواند. البته او همیشه از مهارت کافی برای اینکه شنوندگانش را مسحور خود کند برخوردار نیست و هرگز در رویای خواندن با صدای بلند و برای عموم مردم نبوده است. اما او در پروژه ای به نام “ما خواندن را دوست داریم” آموزش دیده و خواندن را به عنوان امکانی برای تغییر در زندگی تجربه کرده است.

نبیله می گوید: “من کتاب هایی را بین کودکان با توجه به گروه سنی آنها توزیع می کنم. فکر می کنم در کارم موفق بوده ام، زیرا با ۱۵ کودک آغاز کردم که اینک به ۴۰ نفر رسیده اند.”

قبلا بیشتر این کودکان نمی توانستند بخوانند یا بنویسند. بعضی شان مدرسه را رها کرده بودند. اما کنابخانه نبیله توانست آنها را به آموختن مشتاق سازد و برای بازگشت به مدرسه تشویق کند.

پژوهش ها نشان می دهد که خواندن با صدای بلند، در پرورش علاقه به خواندن بسیار مهم است. در جهان عرب، اردن کشوری ویژه است که معمولا پدران و مادران برای فرزندانشان کتاب نمی خوانند.

طرح “ما خواندن را دوست داریم“، ۳۰۰ کتابخانه در سراسر اردن، در مهدکودک ها، مساجد و مراکز مختلف تجمع مردم دایر کرده است. این پروژه نه فقط برای کودکان بلکه برای زنان نیز فرصت های تازه ای ایجاد کرده است.

اخیرا ۳۰ کتابخانه در اردوگاه پناهندگان زعتری در مرز سوریه دایر شده است. این طرح ۱۰ هزار کودک را پوشش می دهد و تاثیر آن موج گسترده ای را در کشورهای همسایه و دیگر کشورهای جهان عرب دامن زده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معرفی سه طرح ابتکاری برای تحول در آموزش و پرورش

رواج نبش قبر اجساد مومیایی در پرو؛ اعتقاد به فرازمینی بودن اجداد بشر ریشه در چه دارد؟

بحران سیاسی در پرو؛ در پی یورش پلیس به خانه رئیس‌ جمهور شش وزیر استعفا کردند