Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تقابل دولت مرکزی و دولت منطقۀ کاتالونیا بر سر همه پرسی

تقابل دولت مرکزی و دولت منطقۀ کاتالونیا بر سر همه پرسی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

استقلال کاتالونیا یکی از وعده هایی بود که آرتور مس، رییس دولت این منطقه به مردم این استان داده بود. حتی چپ های کاتالونیا نیز به شرط عملی کردن این وعدۀ انتخاباتی، از آرتور ماس که رهبر جبهۀ راست ملی است، حمایت کردند.

بعد از ماهها زمینه سازی و تلاش برای فراهم کردن این همه پرسی، روز بیست و هفتم سپتامبر گذشته، دستور برگزاری همه پرسی بر سر استقلال کاتالونیا به امضا رسید و روز نهم نوامبر نیز برای این همه پرسی انتخاب شد.

تصمیم دولت کاتالونیا برای اجرای این همه پرسی با مخالفت شدید دولت اسپانیا روبرو شد و ماریانو راخوی، نخست وزیر این کشور خواهان لغو این همه پرسی شد.

وی در واکنش به این همه پرسی گفت: “ما همواره گفته ایم که این رای گیری برگزار نخواهد شد چرا که کاملا مخالف قانون اساسی است. امروز ما وظیفۀ خود می دانیم که علیه این تصمیم که حقوق تمامی اسپانیایی ها را زیر پا می گذارد، شکایت کنیم.”

در مرحلۀ بعدی، دادگاه قانون اساسی، این همه پرسی را مخالف قانون اساسی دانست و آن را لغو کرد. با اینحال، طرفداران برگزاری این همه پرسی در کاتالونیا همچنان بر استقلال کاتالونیا پافشاری می کنند.

یکی از استقلال طلبان کاتالونیا می گوید: “من خیلی خوشحالم، می دانم که بالاخره این رای گیری انجام خواهد شد. شاید اینبار و به خاطر فشارهای دولت مرکزی انجام نشود و با دشواری روبرو شود اما بالاخره ما آن را به سرانجام خواهیم رساند چرا که اکثریت با ماست.”

دولت منطقۀ کاتالونیا بعد از لغو این همه پرسی از سوی دادگاه قانون اساسی، از تصمیم خود برای نظرسنجی از مردم بر سر این موضوع خبر داد. هر چند ممکن است این تصمیم نیز با مخالفت دولت مرکزی و همچنین موانع قانونی روبرو شود و با افراد یا موسسات شرکت کننده در این نظرسنجی یا همه پرسی غیرقانونی برخورد قانونی شود.

رییس منطقۀ کاتالونیا خود را بر سر یک دو راهی می بیند، از سوی مجبور به اجرای قانون اساسی اسپانیاست و از سوی دیگر، با عدم برگزاری این همه پرسی، از میزان محبوبیت وی کاسته می شود و ممکن است موجب تضعیف جایگاه وی در قدرت شود.

آرتور مس از احزاب دیگر این منطقه نیز خواسته است با برنامۀ نظرسنجی همراهی کنند. وی پس از اعلام لغو همه پرسی از سوی دادگاه قانون اساسی گفت:“ما به یک ابزار مفید مجهز هستیم که دولت مادرید را می ترساند. آن هم یک انتخابات معمولی یا همان نظرسنجی توسط رییس دولت منطقه ای است. احزاب باید تصمیم بگیرند که با تشکیل یک ائتلاف در این برنامه شرکت کنند. اگر این برنامه اکثریت را به دست آورد در آنصورت همه پرسی برنده خواهد شد.”

کاتالونیا یکی از قطب های مهم اقتصادی اسپانیاست و جدایی آن از اسپانیا می تواند به ایجاد شرایط ویژه اقتصادی برای تمام مردم منطقه منجر شود.

برای فهم بهتر همه پرسی نهم نوامبر کاتالونیا، جوزپ کارلِس ریوس، روزنامه نگار، تحلیلگر مسائل سیاسی و مدیر مسئول روزنامه آنلاین ال دیاریو از بارسلون با ماست. بعنوان اولین سوال از وی می پرسیم؛ آرتور مس، رئیس منطقه کاتالونیا طرح اولیه همه پرسی را کنار نهاده و شکل دیگری از رای دهی را پیشنهاد داده است. با توجه به شرایط پیچیده موجود آیا هنوز هم امکان رای دهی در نهم نوامبر وجود دارد؟

جوزپ کارلِس ریوس: خوب این کار ممکن خواهد بود اما دیگر هرگز شکل رفراندوم و ملزومات دموکراتیک لازم را به همراه نخواهد داشت. از سوی دیگر شاهد بسیج عمومی خواهیم بود تا از به رای گذاشته شدن استقلال دفاع شود. اغلب کاتالانها مصرانه خواهان حق تصمیم گیری هستند اما بدون موافقت دولت مرکزی اسپانیا این امر ممکن نخواهد دبود.

یورونیوز: ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا از عدم انجام رفراندوم حقیقی استقبال کرد و دولت او نیز رفراندوم ثانوی را، هرچند ساز و کار قانونی آن هنوز معلوم نشده است، زیر سوال برد. آیا تقابل بارسلون و مادرید تا هشتم نوامبر ادامه یافته و مذاکراتی در کار خواهد بود؟

جوزپ کارلِس ریوس: به نظرم واکنش راخوی معلول کوتاه بینی سیاسی است. قطع نظر از آنچه در نهم نوامبر انتخاب می افتد واقعیت امر حکایت از مشکلی سیاسی دارد. بیش و کم نصف جمعیت کاتولونیا خواهان تعریف مجدد رابطه خود با بقیه مناطق اسپانیا، اکثریت بدنبال استقلال و 70 درصد خواهان رای گیری هستند.

به گمانم حزب مردمی و دولت اسپانیا که بدنبال انسجام رای دهندگان خود است به وضعیت موجود بعنوان یک مشکل می نگرد و قراین نشان از پیدا شدن راه حلی برای این مشکل ندارد.

یورونیوز: آرتور مس با حربه جدید برگزاری انتخابات زودهنگام و فهرستی از یاران همفکرش که یکجانبه اعلام استقلال کند وارد میدان می شود. بنظرتان آیا ائتلافی بزرگ از احزاب مستقل در همین راستا شکل خواهد گرفت؟

جوزپ کارلِس ریوس: اتفاق و تغییر مهم امروز از دست رفتن فرصت انتخاب است. امروز مسئله و خواست اصلی دیگر داشتن حق تصمیم گیری نیست بلکه مسئله استقلال و کسب آن نه از طریق رفراندوم بلکه انتخاباتی است که با رای قاطبه مردم برگزار و به سرانجام رسد. در این صورت اجماع مهمترین فاکتور نیست. از همین روی است که سبزها و سوسیالیست ها تصمیم به خروج گرفته اند و منتظر تصمیم چپ افراطی هستیم.

یورونیوز: به نظر شما در این صورت آیا در این بحران دستاویز ماریانو راخوی، قانون اساسی خواهد بود یا مذاکره؟

آگهی

جوزپ کارلِس ریوس: بنظرم ماریانو راخوی می باید به رای دهندگانش انسجام دهد، آنهایی که برای مثال از قانون سقط جنین، جنجالهای فساد و بحران فعلی ابولا سرخورده اند. راخوی می باید انسجامی به حامیان خود دهد و شرایط برای این کار در کاتولونیا مهیاست اما این کار نیز فقط مشکل را به عقب تر خواهد انداخت.

بنظرم ما تا برگزاری انتخابات محلی سال بعد همچنان شاهد این کشمکش و جنگ خواهیم بود. در انتخابات مهم اسپانیا، قدرت تقسیم می شود و البته پس از انتخابات سال 2016 میلادی تصویر شفافتر خواهد شد.

در نهایت، بفکرم، این تصویر در صورت آغاز روند اصلاحات سیاسی برای یافتن راه حلی برای مسئله کاتالونیا حتی شفافتر نیز خواهد شد. اما تحت دولتی که با اکثریت مطلق حزب مردمی در پارلمان تشکیل شود هیچ تغییری قابل تصور نیست.

ما شاهد رویارویی و برخورد احساسات ملی گرایانه اسپانیایی ها و کاتالانها هستیم. در چنین شرایطی راه حلی موجود نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هر آنچه در مورد کاتالونیا باید دانست

دادستان‌های اسپانیا از اجرای فرمان عفو رهبر سابق جدایی‌طلبان کاتالونیا سر باز زدند

پارلمان اسپانیا به قانون جنجالی «عفو جدایی‌طلبان کاتالونیا» رأی مثبت داد