Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بحران اوکراین در گفتگوی اختصاصی با رییس جمهوری بلاروس

بحران اوکراین در گفتگوی اختصاصی با رییس جمهوری بلاروس
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گروه تماس شامل مقامات اوکراین، روسیه، سازمان امنیت و همکاری اروپا و جمهوری خودخوانده شرق اوکراین، توافق آتش بس میان دو طرف درگیر را در چهاردهم شهریور ماه سال جاری در مینسک، پایتخت بلاروس، امضا کردند.

در مینسک، سرجیو کانتونه، گزارشگر یورونیوز با الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس درباره تلاش هایی که سعی دارد بعنوان میانجی در درگیری های اوکراین انجام دهد، گفتگویی انجام داده است:

*یورونیوز: آقای رئیس جمهوری، متشکرم از گفتگویتان با یورونیوز. آیا شما از درگیری ها و جنگ و خشونتی که در کشور همسایه تان اوکراین می گذرد، نگرانید؟ آیا راه حل یا پیشنهادی برای خروج از این وضعیت دارید؟

الکساندر لوکاشنکو: «این وقایع در نزدیکی مرزهای ما و برای برادران ما اتفاق می افتد. اگر امروز به من گفته شود: آقای لوکاشنکو، مشکلی در اوکراین وجود دارد، باید کاری انجام داد، آیا شما می توانید و تمایل دارید کاری بکنید؟ من می گویم که تلاش خواهم کرد. به نظر من اگر تمایلی در اوکراین، روسیه و غرب وجود داشته باشد می توان ظرف یک سال شرایط را تثبیت کرد.»

یورونیوز: بیینندگان ما علاقمندند از محتوای این طرح مطلع شوند.

الکساندر لوکاشنکو: «باید بگویم که بسیار خطرناک و وحشتناک است اگر میان روسیه و غرب، و آمریکا و روسیه و بین طرف های متخاصم بی اعتمادی وجود داشته باشد. اگر مشکل درگیری های خشونت بار دراوکراین باشد، من آماده ام از نیروهای مسلح بلاروس برای حائل شدن میان دو طرف درگیر استفاده کنم. اما اگر موضوع وسیع تر و درباره ثبات در اوکراین باشد، باید براساس اصول دموکراتیک، اصلاحاتی در قانون اساسی و کل فرایند سیاسی اوکراین انجام شود. در حال حاضر اقلیت حاکمی در اوکراین هست که به هرحال نیروهای نظامی خودشان را دارند، منافعشان فراتر از مرزهای اوکراین است و پول هایشان در اوکراین نیست و هر لحظه می توانند از اوکراین خارج شوند. آنها هیچ نسبتی و هیچ نقطه اشتراکی با مردم اوکراین ندارند.»

یورونیوز:آیا شما جمهوری خلق دونتسک و لوهانسک را برسمیت می شناسید؟

الکساندر لوکاشنکو: «نه، نه. ما موضع متفاوت خودمان را داریم. ما خواهان تجزیه و فروپاشی اوکراین نیستیم. اینجا کسانی هستند که می گویند الحاق کریمه به اوکراین اشتباه بوده و کریمه اساسا متعلق به قلمروروسیه است و چیزهایی مانند این. این دیدگاه اشتباهی است.»

یورونیوز: آیا شما واقعا در این درگیری ها یک میانجی بیطرف هستید؟ بخاطر اینکه من تصور می کنم شما فقط دولت اوکراین را سرزنش می کنید و نه شبه نظامیان طرفدار روسیه که در جنوب شرقی اوکراین دست به اسلحه برده اند. شما به پروژه نووروسیا (روسیه جدید) که هنوز هم یکی از عوامل بی ثباتی در اوکراین است توجه نمی کنید.

الکساندر لوکاشنکو: «اوکراین به صحنه اقدامات نظامی و صحنه بازی شورشیان در میان قدرت های بزرگ ژئوپولتیک تبدیل شده است. من قبل از این گفته ام که نه فقط غرب که شرق هم در این ماجرا درگیر است. در مورد روسیه، من فکر می کنم که هم روسیه و هم غرب اشتباهات زیادی مرتکب شدند اما اساسا مسولیت بزرگتر متوجه غرب است. این روسیه نبود که درگیری های میدان استقلال کی یف را تشدید کرد، روسیه نبود که در آنجا فعال بود، اما مقامات خاصی که همه دنیا می داند چه کسانی بودند و ما هم می دانیم، مقاماتی از دولت های غربی آشکارا شرکت کنندگان در اعتراضات میدان را
تحریک می کردند که با دولت مقابله کنند. از همان ابتدا من اعلام کردم که پروژه نووروسیا را به رسمیت نمی شناسم. من از وحدت و یکپارچگی اوکراین حمایت می کنم.به نظر من نباید نوعی جنگ سرد و یا مناطقی مانند ترانس نیستریا یا قره باغ علیا بوجود بیاید که همیشه مملو از خطر و بمب و انفجار است. این خواسته من بعنوان یک فرد نیست بلکه خواسته من بعنوان رئیس جمهوری بلاروس است چرا که کشور ما در همسایگی اوکراین واقع شده است.»

یورونیوز: مورد کریمه نمونه ای از نقض قوانین بین المللی و نقض تمامیت ارضی اوکراین بعنوان یک کشور اروپایی است؟ آیا این اتفاق بخاطر آن رخ داد که تغییر حکومت در کی یف اتفاق افتاد؟

الکساندر لوکاشنکو: «نه. مطلقا نه. اگر منظورتان این است که رویدادهایی که در کریمه اتفاق افتاد و اقدامات روسیه در کریمه نوعی انتقام از حوادث میدان (استقلال) بود؟ باید بگویم به هیج وجه. این رخداد نتیجه اقدامات اشتباه دولت اکراین بود.»

یورونیوز: فکر نمی کنید که این نوعی جنگ داخلی در جهان پس از فروپاشی شوروی باشد. اتفاقی که در اوکراین افتاد شوکی است که در حال حاضر کشور شما و سیستم حکومت داری شما در بلاروس و سیستم حکومت داری مسکو را هدف قرار داده است. آیا این مسئله منشاء نگرانی های بزرگی برای هر دو کشور است؟

الکساندر لوکاشنکو: «درکشورهای بعد از شوروی سابق مردم دمکراسی داشتند اما از آن خسته شدند. اما در حال حاضر فرایندی در جریان است که مردم بیشتر از قبل خصوصا بعد از رویدادهای اوکراین، از مفهوم یک حکومت قدرتمند دفاع می کنند که بتواند مانع هرج و مرج و بیشتر از آن مانع جنگ داخلی شود.»

یورونیوز: همانطور که گفتید، آیا اینکه مردم از دموکراسی خسته یا نسبت به آن بی علاقه شده اند توجیه کننده این واقعیت است که بخشی از مخالفان سیاسی کشور را ترک کنند و یا بوسیله قدرت دولت تحت نظر گرفته شوند؟

الکساندر لوکاشنکو: «در مورد رهبران مخالفان در بلاروس یا اوکراین و یا روسیه، احتمالا بیشتر روسیه، ما کسی را مجبور به ترک کشور نمی کنیم. اما همانطور که قبلا گفتم، قانون باید توسط همه چه دولت و چه رهبران مخالفان محترم شمرده شود. اگر شما قانون را نقض کنید، باید در برابر آن پاسخگو باشید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افشای آمادگی بلاروس در تامین زیرساخت ریلی ماشین جنگی روسیه و نگرانی از بازشدن جبهه جدید علیه اوکراین

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت

لوکاشنکو: روند انتقال تسلیحات هسته‌ای روسیه به بلاروس کامل شده است