تماشا کنید: ثبت لحظه خروج گدازه های آتشفشانی توسط هواپیمای بدون سرنشین

تماشا کنید: ثبت لحظه خروج گدازه های آتشفشانی توسط هواپیمای بدون سرنشین
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

این تصویر خیره کننده توسط یک هواپیمای بدون سرنشین که در اطراف قله آتشفشانی بائوردربونکا در ایسلند پرواز می کرد ضبط شده است. ثبت چنین تصاویری توسط بشر غیرممکن است زیرا اطراف نقطه ای که گدازه های آتشفشانی پرتاب می شوند، آنقدر داغ است که انسان نمی تواند به آن نزدیک شد.

ادامه فوران آتشفشان این نگرانی را ایجاد کرده است که مشابه فاجعه ای که برای صنعت هوانوردی در سال 2010 میلادی روی داد، بار دیگر تکرار شود. در آن زمان گرد و غبار پراکنده شده در آسمان که ناشی از فوران آتشفشان بود باعث لغو حدود صد هزار پرواز شد. این اتفاق حدود یک و نیم تا دو و نیم میلیارد یورو خسارت برای صنعت هوانوردی به همراه داشت.

در صورتی که گدازه های آتشفشانی کلاهک یخی موجود در محل را ذوب کند، مخلوط شدن آب سرد در حال ذوب شدن و مواد مذاب آتشفشانی، باعث بروز انفجارهایی می شود که می تواند خاکستر ایجاد شده در محل را به ارتفاعات بالاتر بفرستد و بادهای شدید ممکن است این خاکسترهای آتشفشانی را به سراسر اروپا منتقل کند.

قله آتشفشانی بائوردَربونکا در فاصله حدود سیصد کیلومتری شهر ریکیاویک، پایتخت ایسلند واقع است و پارک ملی که آن را احاطه کرده است یکی از مناطق محبوب برای گردشگران به شمار می رود. فوران این قله آتشفشانی حدود دو ماه قبل آغاز شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از ایسلند؛ گدازه‌های آتشفشانی جاده‌ها را می‌بلعند

گدازه‌ها بر تن سرد و زمستانی ایسلند می‌خزند

فوران دوباره آتشفشان ایسلند؛ وقتی گدازه‌ها تا ۸۰ متر به هوا پرتاب شدند