Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نامه اعتراضی خبرنگاران به حسن روحانی

نامه اعتراضی خبرنگاران به حسن روحانی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یکصد و سی و پنج تن از خبرنگاران ایرانی در نامه ای به حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، به انکار زندانی بودن روزنامه نگاران در ایران در مصاحبه او با شبکه «سی ان ان» اعتراض کرده و خواهان تصحیح این ادعا شده اند.

در ابتدای این نامه، به مسئله انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران اشاره شده و آمده است: «جنابعالی تنها سه روز پس از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری و در اولین نشست مطبوعاتیتان، وعده بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران را مطرح کردید. در اسفند ماه سال ۱۳۹۲ وعده‌هایتان را تکرار کردید و گفتید که به دنبال محیطی امن‌تر برای اصحاب رسانه‌اید و توقیف نباید قدم اول در برخورد با مطبوعات باشد. بر همین اساس، انتظار می‌رفت که گامهای موثری در جهت تحقق این وعده‌ها بردارید.»

روزنامه نگاران امضا کننده این نامه سپس در اعتراض به انکار زندانی بودن جمعی از روزنامه نگاران ایران می نویسند: «با گذشت بیش از یک سال از دوران ریاست جمهوری‌تان نه تنها مطالبات اساسی روزنامه‌ نگاران برآورده نشده، بلکه اکنون شاهد هستیم که در گفتگو با کریستین امانپور، خبرنگار شبکه سی‌ ان‌ ان، واقعیت وجود روزنامه‌ نگاران زندانی در ایران را نیز انکار کرده‌اید. اظهار نظر شما یادآور روحیه و رویه‌ای است که خود منتقد آن بودید: تحریف و انکار واقعیت!»

در این نامه سرگشاده آمده است: «ما روزنامه‌ نگاران امضاکننده این نامه، انکار وجود روزنامه‌ نگاران زندانی را به لحاظ حرفه‌ای و از نظر اخلاقی، توجیه‌ پذیر نمی‌دانیم. روزنامه‌نگارانی که به‌ دلیل ایفای وظایف حرفه‌ای خود در حوزه اطلاع‌ رسانی، گردش آزاد اخبار، انتقال اطلاعات و افکار در ایران، با دخالت نهادهای امنیتی و به شکلی غیرقانونی، زندانی شده و از حقوق قانونی، حرفه‌ای و انسانی خود محروم شده‌اند.»

خبرنگاران امضا کننده این نامه در پایان از رئیس جمهوری اسلامی ایران خواسته اند: «برعهده شماست که به‌ عنوان مجری و ناظر بر قانون اساسی و براساس وعده‌های خود، تغییر موثری در وضع فعلی روزنامه‌نگاران زندانی و رسانه‌های کشور ایجاد کنید و از انکار واقعیت و پاک کردن صورت مساله بپرهیزید، آنهم در شرایطی که بر تعداد روزنامه‌نگاران زندانی در دوران ریاست جمهوری شما افزوده شده است. کمترین انتظار ما از شما، اصلاح این گفته‌ نادرست و تلاش در جهت تحقق وعده‌هایی است که در مورد رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران مطرح کرده‌اید.»

رونوشت نامه ۱۳۵ روزنامه نگار ایرانی به انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران، انجمن دفاع از ازادی مطبوعات و فدراسیون بین المللی خبرنگاران (IFJ) نیز ارسال شده است.

در ارتباط با انکار زندانی بودن روزنامه نگاران در ایران توسط حسن روحانی، در گفتگو با سی ان ان، تعدادی از روزنامه نگاران ایرانی طی روزهای اخیر بطور مستقل نیز واکنش نشان داده و از روزنامه نگارانی نام برده اند که یا همچنان در زندانند و یا پس از طی دوره زندان آزاد شده یا به مرخصی آمده و یا در انتظار سرنوشت حکم تعلیقی خود هستند، از جمله: احمد زیدآبادی، بهمن احمدی امویی، صبا آذرپیک، مهسا امرآبادی، مسعود باستانی، ژیلا بنی یعقوب، عیسی سحرخیز، فریبا پژوه، سام سرابی، نازنین خسروانی، بدرالسادات مفیدی، عبدالرضا تاجیک، امیرهادی انواری، مهران فرجی، مزدک علی نظری.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جاوید رحمان خواستار تحقیق درباره «نسل‌کشی» و «جنایت علیه بشریت» در دهه شصت در ایران شد

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد