Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پلانتو؛ کاریکاتوریست ها پیاده نظام دموکراسی

پلانتو؛ کاریکاتوریست ها پیاده نظام دموکراسی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پلانتو یکی از مشهورترین کاریکاتوریست های فرانسوی است. او طراح کاریکاتورهایی است که حدود سی سال است هر روز در روزنامه فرانسوی لوموند منتشر می شود.

چهل سال است که او در لوموند کار می کند و حدود ۳۰ سال است که طراحی هایش هر روز در صفحه اول این روزنامه منتشر می شود. یورونیوز با او در بروکسل، جایی که برای تبلغ یک مستند درباره کاریکاتورهای سیاسی در آنجا حضور یافته ملاقات کرده است. این مستند با عنوان «کاریکاتوریست ها، پیاده نظام دموکراسی» طرح های ۱۲ کاریکاتوریست از اقصا نقاط جهان را نشان می دهد که برخی از آنها برای کشیدن طرح هایشان جانشان را به خطر انداخته اند. این مستند هشتم اکتبر در بلِژیک به نمایش در می آید.

یورونیوز: این مستند در ادامه کاری است که شما از سال ۲۰۰۶ شروع کردید، سالی که شما انجمن «کاریکاتور برای صلح» را با کمک سازمان ملل تاسیس کردید. فکر می کنم که این انجمن از گردهمایی ۱۰۹ طراح شکل گرفته است. شما یکی از ۱۲ کاریکاتوریستی هستند که در این فیلم حضور دارید. انتخاب یازده نفر دیگر چگونه صورت گرفت؟

پلانتو:«گذاشتیم به انتخاب استفانی ولواتو، کارگردان و ردو میلینو تهیه کننده فیلم. آنها کارهای مرا می شناسند و می خواستند بر جنبه های مشترک کار ما تاکید کنند. آنها بطور شانسی یک طراح ازبورکینافاسو مثل دمین گله یا طراحی از ساحل عاج یا یک طراح فلسطینی از رام الله را انتخاب کردند. داستان شکل دادن به یک گروه از کاریکاتوریست ها نبوده است. مسئله آزادی بیان روزنامه نگاران بوده است. این مستند از روزنامه نگاران و بالاتر از آن از شهروندان جهان صحبت می کند، آنهایی که گرایش به بحث ها و موضوعات گوناگونی دارند که در فیلم، «کاریکاتوریست ها، پیاده نظام دموکراسی» می بینیم.»

یورونیوز: در تیزر این فیلم کاریکاتوریست سوری را می بینیم که انگشتانش شکسته شده اند. انجمن «کاریکاتور برای صلح» شبکه ای برای این کاریکاتوریست ها ایجاد می کند و کارهایشان را در معرض دید عموم می گذارد، آیا این شیوه ای برای محافظت از آنهاست؟

پلانتو: «وقتی فرزات کاریکاتوریست سوری شکنجه شده بود، آنها یک کیسه پلاستیک روی سر او کشیده بودند، آنها به قصد تمام انگشتانش را شکستند. انگشتان او چندین ماه در گچ بود همانطور که در تصاویر می بینید. معرفی او در این مستند شیوه ای برای آگاهی از این اتفاقات است. وقتی که او به اروپا آمد، در بحث ها شرکت کرد و به این شکل ما با کارهای فوق العاده او که کارهایی برای تاکید بر مقاومت بود آشنا شدیم. برای همین کلمه پیاده نظام به خوبی با پوست و استخوان های شکسته او جور در می آید.»

*یورونیوز: علاقمندم که درباره مسائل روز صحبت کنیم و یکی از این موضوعات که همه علاقمند به مقابله با آن هستیم گروه داعش است. این کاریکاتوری است که شما اخیرا کشیده اید. در این کار ما رهبر یک از کشورهای پادشاهی نفتی را می بینیم که برای مشارکت در ائتلاف علیه گروههای جهادی با بیخیالی در حال دادن اسکناس های دلار به اوباماست. من خوب می فهمم که شما می خواهید شکلی از ریاکاری را محکوم کنید اما نهایتا چیزی که بیشتر از هر چیزی ریاکارانه است این است که پادشاهی های خلیج فارس مانند عربستان سعودی مدت هاست که از
سلفی گری حمایت می کنند و از طرف دیگر کشورهای غربی چشم شان را بر این موضوع بسته اند؟*

پلانتو: «سوالاتی که مطرح کردید پاسخ هایش را هم با خودش دارد. حقیقت دارد که بیشتر کارها در جهان اینطوریست که مثلا من گوشی تلفن را بردارم و به سردبیر می گویم: ببخشید اما خسته ام از دار و دسته اعراب. بعد دوباره آمریکا در کشورهای عربی مداخله می کند مثلا در عراق و آنها چه کار می کنند؟ خروپف می کنند. این فردی که روی بالش لم داده باید بفهمد که سه چهارم مسلمانان جهان میانه رو هستند. اما آنها چه کار می کنند؟ گهگاه با آنهایی که خیلی کمتر میانه رو هستند طرح دوستی می ریزند و یکدفعه اوباما گوشی تلفن را بر می دارد و
می گوید: خوب است که در مسئله عراق به ما کمک کنی. خوب بچه ها، او سه بسته اسکناس فرستاده، خوب است عجله کنید، عجله کنید برای حمله به برادران مسلمان.»

یورونیوز: یکی دیگر از طرح های شما را ببینیم که درباره موضوعی جدی دیگری است یعنی اپیدمی ابولا در غرب آفریقا. این اپیدمی ابتدای امسال شروع شد و تازه حالا جامعه بین المللی به طور جدی برای رویارو شدن با آن بسیج شده است. آیا بخاطر اینکه این اتفاق در آفریقا افتاده است که زمان درازی طول می کشد تا اقدامی صورت گیرد؟

پلانتو: «دقیقا. بخاطر همین انجمن «کاریکاتور برای صلح» با کاریکاتوریست های آفریقایی ارتباط برقرار کرد. بخاطر اینکه آنها چیزهای زیادی برای آموزش دادن به ما دارند. کاریکاتورهای سیاسی، طرح هایی که روی وب گذشته اند، طرح هایی که در مجلات کاغذی منتشر شده و تمام طرح های این کاریکاتورهای آفریقایی که برای سلامتی، برای یونیسف و سازمان ملل کشیده اند. تلاش شد که کار درخشان این افراد را ترویج کنیم که در ارتباط با آفریقایی ها هستند.»

یورونیوز: دوست دارم که کاریکاتور بعدی را خودتان توضیح دهید. فقط در دو کلمه بگویم که این طرح درباره اوکراین است و نگاه ما اروپایی ها به آنچه در آنجا می گذرد.

پلانتو: «بعنوان اروپایی، ما باید چیزهایی را با کی یف و اوکراینی ها در میان بگذاریم. همانطور که آنها به سرعت در حال تغییر شرایط بودند ما می شنیدیم که می گویند باید زبان روسی را در اوکراین ممنوع کنیم. ممنوع کردن زبان روسی. من به خودم گفتم نکند آنها دیوانه اند. ممنوع کردن زبان روسی! خوب دیگران منتظر چنین کادویی نبودند. و به این شکل یکدفعه من این تصویر را کشیدم بخاطر اینکه به نظر من آدم های فوق العاده ای در اوکراین هستند که زبان و فرهنگ روسی را دوست دارند همچنین افراد فوق العاده ای در کی یف که سعی می کنند که ایده زیبایی از دموکراسی اوکراینی ارائه کنند و همینطور آدم های احمقی در هر دو طرف. به نظر من گاهی اوقات ما اروپایی ها تملق افرادی را می گوییم که تنها انتظار یک چیز را دارند: آنهم تخریب کردن روسیه است. من این کار را دوست ندارم. من پوتین و سیاست هایش را دوست ندارم اما باید بدانیم که ما چندین بار فریب روسیه را خوردیم مثلا در مورد مسئله لیبی وقتی که در آنجا مداخله کردیم. باید بفهمیم که روس ها چطوری فکر می کنند. بعضی اوقات ما در اینباره گرفتار کلیشه ها هستیم.»

یورونیوز: نمی توانیم درباره اتحادیه اروپا حرف نزنیم که شما اغلب مسخره اش می کنید. شما کاریکاتوری را در سال ۲۰۰۱ در اینباره کشیدید. ۱۳ سال بعد از آن، آیا اتحادیه اروپا همچنان مانند این حلزون است؟

پلانتو: «بله، هنوز هم این حلزون است. ما الان ۲۸ کشوریم و از ۱۹۴۵ تاکنون هیچ جنگی میان ما رخ نداده است شاید بخاطر چیزی است که امروز اتحادیه اروپا نامیده می شود و بخاطر همین دوست دارم که همچنان کمیسیون اروپا را دست بیاندازیم و مسخره کنیم. من با همه توان با بسیاری از مسوولان اروپایی در حال کار هستیم که تا دو سال آینده گردهمایی از ۲۸ کاریکاتوریستی که ۲۸ کشور اروپایی را نمایندگی کنند برپا کنیم بخاطر اینکه درست است که باید سیاستگذاران اروپایی را مسخره کنیم ولی همچنین خیلی چیزهای دیگری هم برای گفتن هست که علی رغم
همه مسائل چرا، چطور و چه مقدار ما اروپا را دوست داریم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استقبال از مرگ خودخواسته؛ بلژیک مقصد افرادی که می‌خواهند به زندگی خود پایان دهند

طوفان «کیران» غرب اروپا را درنوردید و دست‌کم ۱۰ قربانی گرفت

طرح داعش برای حمله به بازیکنان رئال مادرید خنثی شد