Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

اعتصاب کارگران فست فود در آمریکا برای افزایش حداقل دستمزد

اعتصاب کارگران فست فود در آمریکا برای افزایش حداقل دستمزد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

روز پنج شنبه کارگران رستوران های عرضه اغذیه فوری یا فست فود در بیش از ۱۵۰ شهر ایالات متحده، اعتصاباتی را برای افزایش دستمزدشان به ۱۵ دلار در هر ساعت برپا کردند.

این بزرگترین اعتراض برای کسب دستمزد بهتر در آمریکاست که تاکنون سابقه نداشته است.

کندال فیلز، مسئول برنامه ریزی جنبش مبارزه برای «هر ساعت ۱۵ دلار» در این باره گفته است: «ما قصد داریم اعتصاب را به سراسر کشوربکشانیم. ما از کارگران می خواهیم که هنگام ظهر دست از کار بکشند و یا محل کار را ترک کنند.»

اعتراضات در سراسر شهرهای ایالات متحده توسط کارگرانی که خواهان افزایش حداقل دستمزد ها هستند در حالی صورت می گیرد که دموکرات های کنگره خواهان افزایش حداقل دستمزد فدرال در آستانه انتخابات میاندوره ای در ماه نوامبر هستند. مسئله حداقل دستمزد در مرکز بحث های مبارزات کاندیداها در انتخابات میان دوره ای کنگره در ایالات متحده است.

بر اساس گزارش جدید پژوهشکده «سیاست اقتصادی»، یک کارگر ساده در صنعت رستوران در آمریکا هر یک ساعت ۱۰ دلار درآمد دارد در حالی این رقم در صنایع دیگر ۱۸ دلار در ساعت است.

این گزارش می افزاید که یک کارگر از هر شش کارگر رستوران ها، یعنی ۱۶.۷ درصد در زیر خط فقر زندگی می کنند در حالی که در صنایع دیگر این رقم ۶.۳ درصد است.

این در حالی است که کارگران فست فودها فقیرتر از کارگران رستوران ها هستند و بطور متوسط برای هر ساعت کمتر از ۸ دلار کسب می کنند.

حداقل دستمزد در بریتانیا ۱۰.۳۸ دلار برای هر ساعت و در فرانسه ۱۲.۵۳ دلار است.

دوشنبه گذشته، باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده بار دیگر خواهان افزایش حداقل دستمزد فدرال و حمایت از برابری دستمزدها برای زنان شد.

با وجود مخالف جمهوریخواهان، آقای اوباما خطاب به جمعیت شش هزار نفری که در شهر میلواکی ایالت ویسکانسین در یک جشنواره محلی جمع شده بودند گفت که هدفش اطمینان از این نکته است که همه آمریکایی ها می توانند به خواسته های اولیه شان همانند پرداخت صورت حساب ها و فرستادن فرزندانشان به مدرسه دست یابند.

آقای اوباما همچنین در این تجمع افزود: « اکنون در سراسر کشور جنبشی ملی در جریان است که توسط کارگران فست فودها برای افزایش دستمزدها براه افتاده تا بتوانند زندگی خانواده هایشان را با غرور و افتخار اداره کنند.»

باراک اوباما همچنین به فرمان اجرایی ماه فوریه اشاره کرد که پیمانکاران فدرال در سال ۲۰۱۵ میلادی می بایست حداقل دستمزد را برای هر یک ساعت از ۷.۲۵ دلار به ۱۰.۱۰ دلار افزایش دهند.

برنی سندرز، سناتور مستقل از ایالت ورمونت می گوید: « هر کسی که ۴۰ ساعت در هفته کار می کند نباید در فقر زندگی کند. من کارگران فست فود در سراسر کشور را که روز پنجشنبه برای افزایش حداقل دستمزد اعتصاب خواهند کرد، تحسین می کنم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض به جنگ غزه مراسم فارغ‌التحصیلی در دانشگاه میشیگان را تحت الشعاع قرار داد

یورش سحرگاهی پلیس آمریکا به دانشگاه کالیفرنیا؛ جو بایدن: آزادی بیان و حکومت قانون باید رعایت شود

خاطره جنگ ویتنام زنده شد؛ معترضان به جنگ غزه ساختمان هامیلتون دانشگاه کلمبیا را تصرف کردند