Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گسترش ویروس ابولا به خارج از مرزهای آفریقا

گسترش ویروس ابولا به خارج از مرزهای آفریقا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ابولا چیست؟

ویروس ابولا برای اولین بار در سال ۱۹۷۶ میلادی کشف شد. این ویروس برای اولین بار در دو منطقه که صدها کیلومتر از هم فاصله داشتند مشاهده شد. در این سال کشورهای سودان و جمهوری دموکراتیک کنگو اولین مواجهه با ویروس ابولا را تجربه کردند.

بیماری ناشی از آلوده شدن به ویروس ابولا یکی از مرگبارترین بیماریها است که بین ۲۵ تا حدود نود درصد قربانیانش را از پا در می آورد.

در سال ۱۹۷۶ میلادی طی پنج ماه بیش از ۲۸۰ نفر در سودان به این بیماری مبتلا شدند که کمی کمتر از نیمی از آنها جان خود را در اثر ابتلا به ویروس ابولا از دست دادند.

اوضاع در جمهوری دموکراتیک کنگو بدتر بود، چرا که در عرض فقط یک ماه ۳۱۸ نفر به ویروس ابولا مبتلا شدند که ۲۸۰ نفر از آنها درگذشتند.

یکی از مناطقی که برای اولین بار ویروس ابولا در آنجا پیدا شد در نزدیکی رودخانه ای به نام رودخانه ابولا واقع بود. به همین دلیل نام این ویروس جدید را ابولا گذاشتند.

دور جدید شیوع بیماری ابولا جان هزاران نفر را در کشورهای غرب آفریقا گرفته است. همزمان در اسپانیا نیز نخستین مورد ابتلا به این ویروس در خارج از آفریقا شناسایی شده و جستجو برای یافتن عامل و یا عوامل ابتلا به آن آغاز شده است.

این خبر برای مردم سراسر دنیا خبری نگران کننده است چراکه نشان می دهد، این ویروس مرز نمی شناسد و با سرعت در حال پیشروی است.

انتقال ویروس؛ انسان چطور به ویروس ابولا آلوده می شود؟

میزبان اصلی این ویروس نوعی خفاش به نام خفاش میوه خوار است. این ویروس می تواند به موجودات دیگر مثل انسانها منتقل شود. روش انتقال می تواند تماس نزدیک با خون یا مایعات جانور میزبان این ویروس باشد. این ویروس معمولا از طریق پستانداران دیگر آلوده به ابولا به انسان منتقل می شود.

دوره نهفتگی این ویروس معمولا بین دو تا بیست و یک روز است. دوره نهفتگی به فاصله زمانی گفته می شود که طول می کشد تا ویروس یا بیماری نشانه های خود را در فرد مبتلا بروز بدهد.

نشانه های بیماری – مرحله اول

معمولا نشانه های اولیه بیماری عبارتند از تب ناگهانی، درد عضلانی، سردرد و ضعف عمومی در بدن.

نشانه های بیماری – مرحله دوم

مرحله دوم با اسهال و استفراغ و اختلال در کار کبد و کلیه آغاز می شود. در بعضی از موارد امکان خونریزی داخلی و بیرونی نیز وجود دارد.

این ویروس در بین انسانها از طریق تماس با خون یا مایعات دیگر بدن فرد آلوده مثل (آب دهان، عرق بدن، محتویات استفراغ) منتقل می شود.

در برخی از موارد انتقال ویروس از طریق سوزن سرنگ آلوده نیز گزارش شده است.

پیشگیری

اگر به آلوده شدن به ویروس مشکوک هستید، بررسی نمونه از خون یا ادرار فرد مورد نظر می تواند وجود یا عدم وجود ویروس را در بدن فرد ثابت بدهد.

آگهی

در مواجهه با افراد یا حیوانات آلوده به ویروس، باید از لباس محافط مخصوص، دستکش ویژه و ابزار مخصوص دیگر از جمله ماسک صورت استفاده کرد.

افراد آلوده باید در منطقه ای جدا از دیگران نگهداری شوند و باید تمهیدات ویژه و سختگیرانه بهداشتی برای مواجهه با این افراد در نظر گرفته شود.

وقتی آلودگی فردی به ابولا محرز شد، بسیار مهم است که افرادی که با او در تماس بوده اند، از جمله افراد خانواده او نیز شناسایی شوند و اقدامات ویژه ای برای هر یک از آنان صورت بگیرد.

مداوا
تمامی روشهای درمانی، در مرحله آزمایشی هستند. یکی از جدیدترین داروها «زی مپ» نام دارد که توسط یک شرکت آمریکایی تولید شده است. این دارو به دو آمریکایی آلوده به ابولا داده شده است و کارشناسان نشانه هایی از بهتر شدن وضعیت آنها را گزارش کرده اند. هرچند استفاده از این دارو برای کشیش اسپانیایی آلوده به ابولا موثر نبود و او درگذشت. این دارو تاکنون فقط روی میمونها آزمایش شده است.

سازمان بهداشت جهانی گفته است که وسعت و گستردگی ابولا، استفاده از این داروی آزمایش نشده بر روی انسانها را توجیه می کند.

آگهی

دولت آمریکا به درخواست دولت لیبریا مقادیری از این دارو را در اختیار لیبریا قرار داده است. کانادا هم واکسن آزمایش نشده ابولا را به کشورهای غرب آفریقا داده است.

کشورهای آلوده شده

کشورهای غرب آفریقا از جمله لیبریا، سیرالئون و گینه بیشترین سهم را در شمار افراد آلوده به ابولا دارند. در کشور نیجریه هم شماری از افراد آلوده شده اند و در سنگال نیز یک مورد ابتلا به این بیماری گزارش شده است. در خارج از آفریقا، اسپانیا نخستین کشوری است که گزارشی درباره یک مورد مبتلا به ابولا ارایه کرده است.

Create Infographics

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاخ ساخته شده از خون انسان به عنوان محل قربانیان آئین «وودو» تایید شد

چرا بوتسوانا آلمان را به فرستادن ۲۰ هزار فیل تهدید کرده است؟

دونده بریتانیایی پس از ۱۶ هزار کیلومتر و گذر از طول آفریقا به سفر خود پایان داد