Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کاوشگر مریخ با ۴۰.۲۵ کیلومتر رکورد شکست

کاوشگر مریخ با ۴۰.۲۵ کیلومتر رکورد شکست
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مریخ نورد «اوپورتونیتی» یا «فرصت» که در سال ۲۰۰۴ میلادی توسط آژانس فضایی آمریکا به مریخ فرستاده شد، رکورد طولانی ترین مسافت پیموده شده بر روی سطحی خارج از کره زمین را شکست.

کاوشگر فرصت که با انرژی خورشیدی حرکت می کند، بیش از چهل کیلومتر را طی کرده است. رکورد پیشین به کاوشگر «لونوکود ۲» متعلق به اتحاد جماهیر شوروی مربوط است که در سال ۱۹۷۳ میلادی مسافت ۳۹ کیلومتر را به ثبت رسانده بود.

این کاوشگر با حدود یکصد و هشتاد کیلوگرم وزن و دارای شش چرخ کوچک، یک دستگاه اندازه گیری است. دستگاهی که آثاری از محیط های مرطوب را بر روی سیاره بهرام کشف کرده است که شاید برخی قادر به داشتن زندگی بوده اند.

در اوایل این هفته، کاوشگر فرصت، ۴۸ متر پیش رفت و به این ترتیب در ده سال فعالیت خود دقیقا ۴۰.۲۵ کیلومتر را روی کره سرخ پیمود.

در ابتدای ماموریت، این مریخ نورد قرار بود تنها یک کیلومتر را طی ۹۰ روز طی کند اما با اینکه بیش از ده سال از این ماموریت موفق آمیز گذشته است، کاوشگر فرصت همچنان به کار خود ادامه می دهد.

دانشمندان ناسا امیدوارند که این کاوشگر بتواند حدود یک و نیم کیلومتر دیگر پیش برود تا وارد منطقه اکتشافی مهم جدیدی شود که نام آن را «دره ماراتن» گذاشته اند، چرا که در اینصورت کاوشگر فرصت کمی بیشتر از ۴۲ کیلومتر یعنی مسافت یک ماراتن را در مریخ خواهد پیمود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شبیه‌سازی تصویری ناسا از سفر به «نقطه بی‌بازگشت»؛ وقتی درون سیاهچاله سقوط می‌کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

ناسا برای صرفه‌جویی هزینه‌های توسعه فناوری‌هایش نظر مردم را جویا می‌شود

کاوشگر ماه از سومین «شب یخبندان قمری» نیز جان سالم به در برد