Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نخست وزیر مستعفی اوکراین: یکسوم مردم شرق کشور به کی یف بی اعتمادند

نخست وزیر مستعفی اوکراین: یکسوم مردم شرق کشور به کی یف بی اعتمادند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

چند روز پس از سرنگون شدن یک فروند هواپیمای مسافربری در خاک اوکراین، سرجیوکانتونه، رییس دفتر یورونیوز در کی یف با نخست وزیراین کشورساعاتی پیش از استعفا، در مورد مسائل مختلف به گفتگو نشست.

علیرغم سرنگون شدن دو جنگنده ارتش اوکراین در شرق این کشور، آرسنی یاتسیونیک، نخست وزیر اوکراین بر حفظ تمامیت ارضی و مبارزه با جدایی طلبان تا به انتها تاکید دارد.

یورونیوز: به نظر شما روسیه بعد از تحریمهای جدید، نوعی از آتش بس و مذاکرات پس از آن را خواهد پذیرفت؟

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین: «هنوز فرصت هست منتهی تنها برای نوعی ازگفتگوها.
تنها مدل گفتگو که مورد حمایت دولت اوکراین است، مدل مذاکرات ژنو است یعنی حضورآمریکا، اتحادیه اروپا، اوکراین و روسیه. بنابراین درها بسته نیست ولی درعین حال به سلول هم نیاز داریم، منظور سلول زندان است برای افرادی که این جرایم بین المللی را مرتکب شده اند.»

یورونیوز: انتظار شما طی هفته های پیش رو چیست؟ فکر می کنید این کشوری که نامش را می برید فشارش را بر اوکراین تشدید خواهد کرد؟

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین: «تاحدود زیادی به اهداف نهایی رییس جمهور پوتین و متحدان نزدیکش در کرملین بستگی دارد. ما هنوز هم می پنداریم که هدف نهایی فدراسیون روسیه از بین بردن اوکراین و محو کردن این کشور از روی نقشه جهان است… اینکه مانع پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا شود و نگذارد اوکراین کشوری آزاد و مستقل باشد. ولی ما برای آزادی خود مبارزه می کنیم، برای سرزمینمان، میهنمان و آینده مان می جنگیم. در این میان کسانی که علیه ما می جنگند، در طرف سیاه قضیه قرار دارند.»

یورونیوز: با توجه به وضعیت فعلی که یکی از دشوارترین برهه های تاریخ اوکراین است، فکر می کنید زمان مناسبی برای پرداختن به سیاست داخلی کشور باشد؟ اینکه در اولین فرصت ممکن پارلمان منحل شود و انتخابات برگزار شود؟

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین: «تنها دو گزینه پیش روی ماست: بودن یا نبودن. از یکطرف لازم است یک مجموعه تدابیر ریاضتی را تصویب کنیم و به برخی اصلاحات نیاز داریم و برای آن باید بتوانیم ثبات و اکثریت پارلمانی را حفظ کنیم. از طرف دیگر، باید به خواسته های ملت اوکراین هم گوش کنیم. آنها خواستار تشکیل دوباره پارلمان و شکل گیری مجلس جدید هستند. اکثریت اوکراینی ها مایلند انتخابات پیش از موعد داشته باشیم. چنین تصمیمی بهتر است بگویم یک تصمیم نه این، نه آن و میانه است به این مفهوم که انتخابات پیش از موعد را زمانی باید برگزار کنیم که موفق شدیم صلح و ثبات را مناطق شرقی اوکراین برقرار کنیم.»

یورونیوز: فکر نمی کنید که باید در قبال مردم شرق اوکراین که از این جنگ صدمات زیادی دیده اند، از نظر سیاسی پاسخگو بود؟ از یک نقطه نظر سیاسی بنظر می رسد در حال حاضر تعداد نمایندگان آنها کافی نباشد. پیام شما به این افراد، با توجه به احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام چیست؟

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین: «ابتدا اجازه دهید موضوع را روشن کنم برای اینکه احتمالا شما از حقیقت وقایع جاری اوکراین اطلاع کافی ندارید. اکثر روسای جمهور، نخست وزیران و اعضای کابینه دولتهای اوکراین اهل مناطق شرقی این کشور بوده اند.»

یورونیوز: موضوع شناخت شخص من از مسائل کشور شما نیست. این چیزی است که آنها می گویند….

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین: «ولی باید دوباره درباره واقعیت ها صحبت کنیم. اما نکته دوم اینکه، شرق اوکراین نمایندگان زیادی در پارلمان دارد و اختیار پارلمان و دولت محلی هم بطور کلی در دست خودشان است. نکته سوم که در مورد آن اتفاقا حق با شماست این است که به پیدا کردن راه حلی سیاسی نیاز داریم. اما در وهله نخست باید مشخص کنیم مطالبات سیاسی آنها چیست. بعنوان نمونه، اگر در ارتباط با زبان روسی است که من اولین نفری خواهم بود که می گویم: نگاه کنید، قانون ما در مورد موقعیت ویژه زبان روسی هنوز معتبر است.»

یورونیوز: ولی من درباره زبان روسی حرف نمی زنم. منظورم این حرف آنهاست که می گویند: به کی یف اعتماد نداریم.

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین: «چند روز پیش به اسلوویانسک رفته بودم که مقر و سنگر قبلی این شبه نظامیانی بود که روسیه از آنها حمایت می کند. درست است، احتمالا حداکثر تا یک سوم محلی های شرق کشور، به کی یف بی اعتمادند که کاملا طبیعی و قابل درک است. اما به چشم ها و صورتهای افرادی که توسط ارتش اوکراین آزاد شده اند هم نگاه کردم، احتمالا آنها از ما خوششان نمی آید ولی قطعا از این شبه نظامیان مورد حمایت روسیه متنفرند.»

یورونیوز: پرسش پایانی، آیا بعنوان بخشی از تمرکززدایی، به آنها این امکان را می دهید که برای تعیین استاندار خودشان، رای بدهند؟

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین: «ایده ای که ما داریم همان برنامه تمرکززدایی است…»

یورونیوز: و نه فدرالیسم؟

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین: «خیر؛ این برنامه مدنظر روسیه بود تا بتواند اوکراین را نابود کند و با بوجود آوردن یک دولت فدرال، بخشی از اوکراین را بخرد.»

آگهی

یورونیوز: به همین خاطربه تمرکززدایی اشاره می کنم.

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین: «اما برای تمرکززدایی ما چه طرحی داریم؟ در حال حاضر استانداران منصوب رییس جمهوری هستند ما می خواهیم این شیوه را کناربگذاریم و به شوراهای محلی اجازه دهیم تا خودشان مستقیما، روسای دولتهایشان را انتخاب کنند. آمادگی ارائه چنین پیشنهادی را داریم و حتی رییس جمهوری اصلاحیه ای برای قانون اساسی در این مورد تقدیم پارلمان کرده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله روسیه به خارکیف؛ زلنسکی: اوضاع بسیار دشوار اما تحت کنترل است

«پیش‌روی ارتش روسیه در مناطق خارکیف و زاپوریژیا»؛ اوکراین: سه حمله روسیه را دفع کردیم

فروریختن یک ساختمان ده طبقه در روسیه در پی اصابت موشک