Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

در ستایش عدم قطعیت در فوتبال

در ستایش عدم قطعیت در فوتبال
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در جام جهانی ۲۰۱۴ رکوردهای بسیاری شکسته شد. این جام را باید جام شگفتی ها لقب داد. بعضی رکوردها را شاید بتوان از وجوه مثبت رقابت های در برزیل به شمار آورد.

قهرمانی آلمان و رکوردهایی که جا به جا شد

آلمان، با غلبه بر آرژانتین در دیدار فینال، برای چهارمین بار قهرمان جهان شد.

آخرین قهرمانی آلمان به جام جهانی سال ۱۹۹۰ ایتالیا باز می گشت؛ دیدار فینال آن سال هم بین آلمان و آرژانتین برگزار شد.

به این ترتیب قهرمانی در برزیل را باید نخستین جام جهانی برای آلمان یکپارچه، پس از اتحاد میان شرق و غرب، دانست.

ژرمن ها با پیروزی در ورزشگاه ماراکانای ریو دو ژانیرو، نخستین تیم اروپایی هستند که در آمریکای جنوبی فاتح جام جهانی شده اند.

آلمان به ویژه به مدد جشنواره گلی که در دیدار نیمه نهایی در برابر برزیل به راه انداخت، گلزن ترین تیم در یک جام جهانی است.

پیروزی هفت بر یک در برابر میزبان آن هم در مرحله نیمه نهایی، به خودی خود، رکوردی بود که شاید به زودی تکرار نشود.

میروسلاو کلوزه هم نام خود را در این جام جاودانه کرد. مهاجم شماره ۱۱ تیم ملی آلمان با ۱۶ گل زده در جام های جهانی ۲۰۰۲، ۲۰۰۶، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴، آقای گل تاریخ جام های جهانی شد.

به نظر می رسد که برزیل آخرین ایستگاه حضور این بازیکن ۳۴ ساله باشگاه لاتزیوی ایتالیا در جام جهانی بوده باشد.

علاوه بر همه این رکوردها، امسال برای نخستین بار، تیم های صدرنشین مرحله گروهی یعنی برزیل، هلند، کلمبیا، کاستاریکا، فرانسه، آرژانتین، آلمان و بلژیک در مرحله یک چهارم نهایی در برابر هم به میدان رفتند.

حذف زودهنگام مدعیان، درخشش گمنامان

جام جهانی بیستم با قهرمانی آلمان پایان یافت. جامی با شگفتی ها بسیار. برخی مدعیان همان ابتدای کار از گردونه رقابت ها حذف شدند و برخی تیم های کم نام و نشان بر خلاف انتظار حضوری موفق داشتند.

برزیل را نباید کم فروغ ترین تیم این دوره دانست، اما طلایی پوشان بدون شک، سر افکنده ترین تیم جام جهانی در خانه خود بودند.

بازی شاگردان فلیپه اسکولاریِ مستعفی، از همان آغاز کار و به ویژه در برابر کروواسی انتقادهای بسیاری را به همراه داشت. برزیل برای ششمین جشن قهرمانی آن هم در خانه، به میدان آمده بود اما، در دو بازی پایانی با ۱۰ گل خورده، تمام رویاهایش را بر باد رفته دید.

اسپانیا، قهرمان جام جهانی سال ۲۰۱۰، با قبول شکست ۵ بر یک در برابر هلند، شگفتی های جام بیستم را کلید زد.

اسپانیا با شکست در دو بازی و حذف زودهنگام از گروه بی، بدترین عملکرد را در میان مدافعان عنوان قهرمانی به نام خود ثبت کرد. اگرچه باشگاه های اسپانیا در اوج قرار دارند اما، تیم ملی این کشور نیاز به یک ریکاوری اساسی دارد.

ایتالیا، دارنده سه عنوان قهرمانی در تاریخ جام های جهانی، با وجود پیروزی در برابر انگلستان، با دو شکست در برابر اروگوئه و کاستاریکا از مرحله گروهی هم صعود نکرد.

آگهی

در همین گروه دی، تیم انگلستان، نماینده مهد فوتبال جهان، به لطف تساوی در برابر کاستاریکای شگفتی ساز، با یک امتیاز قعرنشین شد.

کاستاریکا، تیم بیست و هشتم رده بندی فیفا را باید شگفتی ساز این دوره دانست. پرافتخارترین تیم آمریکای مرکزی، خود را به میان هشت تیم برتر جهان رساند و در مرحله یک چهارم نهایی، در ضربات پنالتی در برابر هلند مدعی تسلیم شد.

ستاره های بی فروغ، ستاره های نوظهور

قبل از آغاز جام جهانی، از ستاره هایی چون مسی، کریستیانو رونالدو و نیمار انتظار درخششی فوق العاده داشتیم. اما بسیاری از ستارگان، آنچنان که پیشبینی می شد، حضوری پرفروغ نداشتند و جای را برای درخشش دیگران باز گذاشتند.

لیونل مسی، توپ طلای جام بیستم را به عنوان بهترین بازیکن دریافت کرد، اما به عقیده بسیاری او دست کم این بار شایسته چنین افتخاری نبود. جادوگر فوتبال آرژانتین که برای بسیاری مارادونای دوم آبی سفید پوشان به شمار می رود، در این جام تنها ۴ بار گلزنی کرد که یکی از آن ها در دقیقه ۹۱ نصیب ایران شد.

آگهی

نیمار، ستاره برزیلی ها، در دو بازی مرحله گروهی، ۴ گل زد. مصدومیت شدید او در برابر کلمبیا در مرحله یک چهارم نهایی، او را از حضور در دو بازی پایانی محروم کرد اما نمی توان گفت که اگر نیمار بود، برزیل به چنین حقارتی نمی افتاد.

کریستیانو رونالدو با مصدومیت به برزیل آمد. مهاجم رئال مادرید، با توجه به حذف پرتغال در آغاز راه، فرصت چندانی برای عرض اندام نداشت؛ اگرچه در همان مرحله گروهی هم تنها یک گل به ثمر رساند.

جیمز رودریگز، مهاجم بیست و سه ساله کلمبیایی، با به ثمر رساندن ۶ گل در ۵ بازی، بدون شک یکی از درخشان ترین ستاره های جام جهانی برزیل بود.

لویئیس آلبرتو سوارز، مهاجم اروگوئه که البته گاز هم می گیرد، با به ثمر رساندن دو گل در یک بازی، دستکم در مقیاس فنی، توانایی های خود را به نمایش گذاشت. مهاجم سابق لیورپول از فصل بعد برای بارسا به میدان خواهد رفت.

دروازه بانان برتر

آگهی

دروازه مانوئل نویر درهفت دیدار تیم ملی آلمان تنها ۴ با باز شد. گذشته از عملکرد فوق العاده خط دفاع ژرمن ها، او را می توان شایسته عنوان بهترین درازه بان این دوره دانست.

با این حال، جام بیستم دروازه بان خوب کم نداشت. باید عملکرد چشمگیر کیلور ناواس دروازه بان کاستاریکا به ویژه ایستادگی جسورانه او در برابر هلند را ستود.

سرخیو رومرو دروازه بان آرژانتین، به ویژه در ضربات پنالتی در برابر هلند خوش درخشید و مبالغه نخواهد بود اگر بگویم که آرژانتین را رومرو به فینال برد.

رئیس مبولحی، سنگربان تیم ملی الجزایر در برابر آلمان غوغا کرد و بارها و بارها فرصت گلزنی را از مهاجمان آماده ژرمن گرفت.

تیم هوارد، دروازه بان تیم ملی آمریکا، به ویژه در برابر بلژیک، عملکردی خیره کننده داشت و در آن دیدار ۱۵ شوت در چارچوب را مهار کرد.

آگهی

تیم کرول، دروازبان هلند با ۴ گل خورده هم از جمله سنگربانان موفق این جام جهانی به شمار می رود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بهای بلیط‌‌های دیدار دوستانه آرژانتین و استرالیا اعلام شد؛ ۶۳۰ یورو برای دیدن مسی در چین

پایان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و رکوردهایی که جا به جا شد؛ واکنش‌ها به قهرمانی مسی و آرژانتین

روز نخست مرحله حذفی جام جهانی ۲۰۲۲؛ هلند و آرژانتین گرفتار شگفتی نشدند