Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اجبار در بازپرداخت بدهی های بین المللی، بحران جدید آرژانتین

اجبار در بازپرداخت بدهی های بین المللی، بحران جدید آرژانتین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آرژانتین مخالف اقدامات نهادهای مالیِ متخصص در خرید بدهی ها، موسوم به «کرکس» است.

دوازده سال پس از اعلام ورشکستگی اقتصادی و اعلام ناتوانی در پرداخت بدهی های بین المللی، این کشور دوباره با تهدیداتی در زمینه بازپرداخت بدهی ها مواجه شده زیرا تعدادی از صندوق های مالی آمریکاییِ طرف حساب دولت آرژانتین، درخواست مربوط به کاهش مبلغ بدهی ها را رد کرده و خواهان بازپرداخت صد در صد پولشان و همچنین دریافت ۷ درصد مازاد بر بدهی ها هستند.

بر اساس حکم قاضی دادگاه نیویورک، آرژانتین محکوم به بازپرداخت صد در صد بدهی های خود به دو موسسه مالی «ان ام ال کاپیتال» و «اورلیوس» است. یعنی دو موسسه مالی آمریکایی که بدهی های آرژانتین را با قیمتی پایین تر خریده بودند. آرژانتین تا سی ام ژوئیه فرصت دارد تا به حل و فصل بدهی اش با این موسسات بپردازد در غیر اینصورت قادر به بازپرداخت بدهی ها به دیگر طلبکاران نیز نخواهد بود. پیش از این نیز همین قاضی بازپرداخت بدهی های آرژانتین به طلبکاری دیگر را باطل اعلام کرده و تاکید کرده بود که تصویه حساب با شرکتهای «ان ام ال کاپیتال» و «اورلیوس» در اولویت قرار دارد.

قاضی دادگاه نیویورک، شخصی را به عنوان واسطه تعیین کرده تا به حل و فصل این موضوع میان بونس آیرس و موسسات مالی که اصطلاحا «کرکس» نامیده می شوند بپردازد.

آرژانتین موفق شد که بخشی از بدهی های مربوط به سال ۲۰۰۱ میلادی را بپردازد و ۹۲ درصد از طلبکاران با تخفیف رقم بدهی ها موافقت کردند. اما هشت درصد طلبکاران با تخفیف رقم بدهی ها مخالف بودند که دو موسسه مالی «ان ام ال کاپیتال» و «اورلیوس» جزو این گروه بودند. آنها به دادگاه آمریکا مراجعه کردند و خواهان بازگشت کل مبلغ بدهی و رقمی مازاد بر بدهی معادل یک و نیم میلیارد دلار شدند.

صدور این حکم، مانند ریختن آب سرد بر روی آرژانتین بود و باعث گردید پول رایج این کشور، پزو، دچار بالاترین افت ارزش در برابر دلار، طی دوازده سال اخیر شود. بانک مرکزی آرژانتین مجبور شد برای حمایت از پزو از ذخایر مالی این کشور استفاده کند و بیست و هشت و نیم میلیارد دلار از این ذخایر را برداشت نماید.

آرژانتین نمی خواهد به موسسات مالی کرکس چیزی بپردازد زیرا ممکن است این کار باعث شود دیگر طلبکاران نیز این شیوه را دنبال کنند بدین تریب این کشور مجبور خواهد شد پانزده میلیادر دلار دیگر پرداخت کند.

وزیر اقتصاد آرژانتین در این باره گفت: «آرژانتین خواهان بازپرداخت بدهی ها در شرایطی منطقی است. اما به هر شکلی که به این موضوع نگاه شود درخواهیم یافت که این حکم آرژانتین را مجبور می کند تا به سمت خطر بحران اقتصادی رود. این حکم مردم ما را بسوی وضعیتی با بدهی دو برابر سوق می دهد. آیا به این ترتیب سال ۲۰۰۱ برای آرژانتین تکرار نخواهد شد؟»

در دسامبر سال ۲۰۰۱ میلادی این کشور اعلام کرد به دلیل ورشکستگی اقتصادی قادر به پرداخت بدهی های انباشته شده از سال ۱۹۷۰ میلادی تا آن تاریخ نیست. این رویداد باعث ایجاد یک بحران جدی اجتماعی در این کشور شد و تنها به لطف یک دهه رشد اقتصادی بود که آرژانتین توانست آن وضعیت بحرانی را پشت سر بگذارد.

در این راستا یورونیوز با فوستو اسپوتورنو، مدیر مرکز تحقیقات اقتصادی آرژانتین در بوینس آیرس گفتگویی صورت داده است.

یورونیوز: احتمال ورشکستگی آرژانتین همانند آنچه که در سال ۲۰۰۱ اتفاق افتاد تا چه حد است؟ آیا تا پیش از ۳۰ ژوئیه توافقی حاصل خواهد شد؟

فوستو اسپوتورنو: «اعتقاد دارم احتمال اینکه آرژانتین را بار دیگر دچار ورشکستگی ببینیم بسیار کم است. ورشکستگی نه برای آرژانتین و نه برای هیچ کسی در دنیا امری خوشایند نیست. اما راه حل بحران چندان پیچیده نیست. از نقطه نظر تکنیکی شاید پیچیده باشد اما از دیدگاه سیاسی پیچیده بنظر نمی رسد.»

یورونیوز: آیا میزان ذخایر ارزی آرژانتین به اندازه ای است که قادر به بازپرداخت بدهی های خود باشد؟ صحبت از ۱۵ میلیارد دلار است.

فوستو اسپوتورنو: «امروز آرژانتین حدود ۲۹ میلیارد دلار ذخایر ارزی دارد. اما استفاده از ۱۵ میلیارد این رقم برای بازپرداخت این بدهی ها بصورت نقدی زیاد است. نسبت به بیش از ده میلیارد دلار در مراجع قضایی دعوی طرح شده است. حدود ۵ میلیارد دلار بدهی وجود دارد که نسبت به آنها هیچ گونه دعوای حقوقی در نیویورک مطرح نشده است. ارزیابی ما اینست که از ۱۷ میلیارد مورد دعوی ۱۵ میلیارد آن به مرحله دادرسی می رسد و باید صد در صد پرداخت شود. بدلیل اینکه آرژانتین ذخایر کافی ندارد باید برای بازپرداخت هزینه های دادگستری نیز اسقراض کند و یا اینکه نهادی را پیدا کند که حاضر باشد این هزینه ها را بر عهده گیرد. اخیرا وجود شایعاتی مبنی بر اینکه آرژانتین در حال حل بحران با نهادهای مالی بستانکار خود می باشد، نهادهایی که پیش از این کاهش میزان بدهی های این کشور را رد کرده بودند، موجب شده تا میزان بهره استقراض دولتی آرژانتین تنزل پیدا کند.»

یورونیوز: این بحران درست زمانی مطرح می شود که وضعیت اقتصادی آرژانتین مناسب نیست آیا فکر می کنید که موضع اتخاذ شده توسط رییس جمهوری آرژانتین مناسب باشد؟

فوستو اسپوتورنو:«فکر نمی کنم که از ابتدای بحران ورشکستگی آرژانتین در سال ۲۰۰۱ تا امروز مدیریت بحران نامناسب بوده باشد. زمانی که آرژانتین بدون آمادگی برای رویارویی با ورشکستگی، اعلان ورشکستگی کرد مرتکب اشتباه شد. این کشور زمان زیادی را برای تقاضای تجدیدساختار بدهی های خود و کاهش میزان آنها تلف کرد. همه این نهادهای مالی که بر علیه آرژانتین دعوی حقوقی مطرح کرده اند نهادهایی هستند که پس از پیروزی در دادگاه برای تعویض نوع طلب خود از آرژانتین اوراق قرضه خریدند. اگر روند تجدیدساختار بدهی های آرژانتین در سال ۲۰۰۵ خوب بود و این کشور به توافق بهتری در این زمینه دست می یافت همه این مشکلات امروز مطرح نمی شد.»

یورونیوز: به عنوان آخرین سئوال، آیا قهرمانی آرژانتین در جام جهانی فوتبال به نفع اقتصاد این کشور خواهد بود؟

فوستو اسپوتورنو: «خیر تنها برای چهره رییس جمهوری این کشور مفید است. اما آرژانتین در وضعیت رکود اقتصادی بسر می برد، ما با از بین رفتن پستها و فرصتهای شغلی روبرو هستیم و تورم در کشور نرخ بالایی دارد. امسال نرخ تورم به ۴۰ درصد می رسد بنابراین منفعت احتمالی قهرمانی در جام جهانی بسرعت از بین می رود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رابطه خاویر میلی با روح سگ مرده‌اش؛ مخالفان رئیس‌جمهوری آرژانتین سلامت روانی او را زیر سوال می‌برند

آرژانتین از پاکستان و سریلانکا خواست وزیر کشور ایران را بازداشت کنند

رای دادگاه آرژانتین: ایران مسئول حملات ۳۰ سال پیش به سفارت اسرائیل و مرکز یهودیان «آمیا» است