مجله فوتبال؛ حذف پرتغال و صعود آلمان و آمریکا به دور دوم جام جهانی

مجله فوتبال؛ حذف پرتغال و صعود آلمان و آمریکا به دور دوم جام جهانی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آلمان با نتیجه یک بر صفر آمریکا را شکست داد تا به عنوان تیم اول گروه جی به دور بعد راه یابد. در این دیدار، توماس مولر در دقیقه ۵۵ تک گل آلمان را به ثمر رساند.

آمریکا هم علیرغم این شکست با چهار امتیاز و به دلیل تفاضل گل بهتر نسبت به پرتغال جواز حضور در مرحله یک هشتم نهایی را به دست آورد. این چهارمین بار در طول هفت دوره حضور اخیر آمریکا در جام جهانی است که این تیم به دور یک هشتم نهایی راه می یابد.

در دیگر دیدار این گروه هم که بطور همزمان با مسابقه آلمان و آمریکا برگزار شد، پرتغال با نتیجه دو بر یک غنا را مغلوب کرد و چهار امتیازی شد اما به دلیل تفاضل گل منهای سه، پس از آمریکا در رده سوم قرار گرفت و از صعود به دور بعد باز ماند.

در این دیدار کریستیانو رونالدو یکی از دو گل پرتغال را به ثمر رساند و گل دیگر پرتغال هم توسط بازیکن غنا بنام جان بویه وارد دروازه خودی شد. تک گل غنا هم توسط آساموا ژیان به ثمر رسید.

در گروه اچ هم الجزایر به تساوی یک بر یک با روسیه دست یافت تا برای اولین بار در تاریخ به مرحله یک هشتم نهایی رقابت های جام جهانی راه یابد. در این دیدار، روسیه در ابتدا توسط الکساندر کوکورین به گل رسید اما اسلام سلیمانی در دقیقه شصت بازی را به تساوی کشید تا روسیه با هدایت فابیو کاپلو از گردونه رقابت های جام جهانی حذف شود.

در دیگر دیدار این گروه هم بلژیک با یک گل کره جنوبی را شکست داد تا با نه امتیاز صدرنشین بلامنازع جدول این گروه شود. یان فرتونگن زننده تک گل بلژیک در این دیدار بود. شکست کره جنوبی در شرایطی رقم خورد که بلژیک از دقیقه ۴۵ به بعد به دلیل اخراج استیون دوفور ده نفره به بازی ادامه داد. بدین ترتیب چهارمین نماینده آسیا نیز از جام جهانی کنار رفت.

نگاهی به مسابقات دور دوم جام جهانی

پس از گذشت پانزده روز از آغاز جام جهانی دور اول به پایان رسید و در مرحله یک هشتم نهایی مسابقات زیر برگزار خواهد شد:

در دور دوم که از روز شنبه آغاز خواهد شد، برزیل با شیلی روبرو خواهد شد و کلمبیا رو در روی اوروگوئه قرار می گیرد. هلند با مکزیک بازی خواهد کرد و یونان به مصاف کاستاریکا می رود. فرانسه در برابر نیجریه قرار می گیرد و آرژانتین هم با سوئیس روبرو خواهد شد. آلمان با الجزایر روبرو می شود و بلژیک هم در برابر آمریکا صف آرایی خواهد کرد.

شگفتی های جام بیستم

جام بیستم برای برخی از تیم های اروپایی خوش یمن نبود چرا که در ابتدا اسپانیا، مدافع عنوان قهرمانی از دور مسابقات حذف شد و سپس ایتالیا با این جام خداحافطی کرد و بعد نوبت خداحافظی انگلستان و پرتغال رسید. از سوی دیگر برخی از تیم ها از جمله کاستاریکا نیز عملکردی فراتر از انتظار داشتند.

یکی از تیم هایی که پیش از جام جهانی، در زمره بخت های قهرمانی قرار داشت اسپانیا بود که پس از دو شکست در برابر هلند و شیلی عملا از دور این رقابت ها کنار رفت.

دیگر تیمی که وداعی تلخ با جام داشت، ایتالیا بود که تنها در بازی اول در برابر انگلستان به پیروزی رسید و با تحمل دو شکست به کار خود پایان داد.

انگلستان هم در این جام عملکردی ضعیف داشت و برای اولین بار در تاریخ خود پس از تنها دو بازی عملا از جام جهانی حذف شد.

از سوی دیگر برخی تیم ها هم که هیچکس پیش از جام جهانی برای آنها بختی قائل نبود به دور دوم راه یافتند که از جمله آنها می توان به یونان اشاره کرد.

دیگر تیمی که عملکردی فراتر از انتظار داشت کاستاریکا بود که دو قدرت بزرگ فوتبال یعنی اوروگوئه و ایتالیا را شکست داد. شیلی هم یکی دیگر از تیم های شگفتی ساز بود که اسپانیا را مغلوب کرد. کلمبیا هم عملکردی قابل توجه در این جام داشت و جواز حضور در دوم را به دست آورد.

محرومیت سنگین سوارز

لوئیس سوارز باید به دنبال راه حلی برای رفتار نامناسب خود در گاز گرفتن بازیکنان بیابد. فیفا در واکنش به این حرکت ناشایست سوارز، برای وی محرومیتی سنگین در نظر گرفت و بدین ترتیب جام جهانی برای سوارز پایان یافت.

آگهی

لوئیس سوارز، مهاجم تیم ملی اوروگوئه در جریان مسابقه این تیم با ایتالیا، که با شکست ایتالیا پایان یافت، شانه جورجو کیلینی، مدافع ایتالیا را گاز گرفت. در پی آن بود که فیفا اعلام کرد سریعا به این تخلف رسیدگی خواهد کرد. فیفا پس از بررسی این پرونده، سوارز را به مدت چهار ماه از حضور در میادین فوتبال و نه بازی ملی محروم کرد.

دلیا فیشر، مدیر مطبوعاتی فیفا در این زمینه می گوید: “من از زبان کمیته انضباطی فیفا نقل قول می کنم: “چنین رفتارهایی در هیچ یک از میادین فوتبال قابل قبول نیست بویژه در جام جهانی که میلیون ها نفر شاهد عملکرد ستاره ها هستند.”

در همین حال، رفتار غیر ورزشی سوارز، چهره وی را بشدت مخدوش کرده است. یک شهروند ایتالیایی با اشاره به سوارز می گوید: “او آدم کوچکی است خصوصا هنگامی که به رفتارهای قبلی او نگاه می کنید می بینید که دو بار دیگر نیز این کار را انجام داده است و این سومین باری است که مرتکب این عمل می شود.”

بازی بعدی اوروگوئه در برابر کلمبیا است و طبیعی است که حرکت سوارز واکنش شهروندان این کشور را نیز به دنبال داشته باشد. یک شهروند کلمبیایی با اشاره به حرکت سوارز می گوید: “انسان انتظار این نوع رفتارها را در جام جهانی ندارد، فوتبال ورزشی است که دوستی و رفتار خوب را ترویج می کند و این به هیچ وجه قابل قبول نیست که یک بازیکن، بازیکن دیگری را گاز بگیرد.”

این محرومیت بدان معنی است که سوارز در دو ماه اول رقابت های لیگ برتر انگلستان نمی تواند برای لیورپول به میدان رود و همچنین در مسابقات اولیه لیگ قهرمانان اروپا نیز غایب خواهد بود.

آگهی

همزمان کوین پرینس بواتنگ و سولی مونتاری هم قبل از بازی تیم ملی غنا در برابر پرتغال از تیم ملی غنا اخراج شدند. علت اخراج این دو بازیکن کلیدی، درگیری با کوئسی آپیا، سرمربی غنا و برخی از اعضای کادر فنی این تیم اعلام شده است. این تصمیم مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت اما سرمربی غنا پس از شکست در برابر پرتغال از تصمیم خود دفاع کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیم ملی فوتبال الجزایر قهرمان جام ملت‌های آفریقا شد

دو استادیوم فوتبال که میزبان بازیهای جام جهانی برزیل بودند به فروش گذاشته شدند

در ستایش عدم قطعیت در فوتبال