Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

جذب گردشگر و سرمایه گذار، اولویت اقتصادی تونس

جذب گردشگر و سرمایه گذار، اولویت اقتصادی تونس
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مهدی جمعه، نخست وزیر تونس پس از یک سفر رسمی به آلمان، وارد بروکسل شد. هدف او از این سفر، جلب حمایت کشورهای اروپایی برای سپری کردن دوران گذار در تونس است. او همچنین حامل پیام دوستی برای این کشورهاست تا امکان بازگشت سرمایه گذاران و گردشگران به تونس فراهم شود.

شارل سلامه، خبرنگار یورونیوز در شهر بروکسل به گفتگو با او پرداخته است:

یورونیوز: شما در بروکسل هستید، رئیس جمهوری تونس سفری به کشورهای آفریقایی دارد، رئیس شورای قانون اساسی تونس نیز در فرانسه است و شما پیش از این در برلین بودید. همه مقامات مسئول تونس در خارج از کشورند. علت چیست؟

مهدی جمعه: زیرا ما در جایی هستیم که باید به مردم امکان بدهیم از آنچه در تونس در حال اتفاق است، آگاه شوند. ما دوران سختی را پشت سر گذاشتیم و این بسیار مهم است که اکنون تصویری از تونسی پویا و جدید ارائه شود. تونسی که در حال رسیدن به ثبات است. تونسی که می تواند سرمایه گذاران و بازدیدکننده های جدیدی را پذیرا باشد. باید دیدگاههایمان را مطرح کنیم و نظراتمان را درباره آنچه در منطقه در حال وقوع است، برای دیگران بیان کنیم.

یورونیوز: شما در آلمان با آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور ملاقات داشتید. آیا این واقعیت دارد که از آلمان درخواست کردید که در محافظت از مرزهایتان در قبال حملات تروریستی و جلوگیری از نفوذ تروریستهای لیبی بر کشورتان به شما کمک کند؟

مهدی جمعه: آلمان تخصص قابل توجهی در مدیریت و کنترل مرزها دارد. این نیاز امروز تونس است که به تقویت و کنترل مرزها بپردازد و آلمان یکی از کشورهایی است که در این باره با او صحبت کرده ایم البته ما تنها در این باره گفتگو نکردیم.

یورونیوز: آیا آلمان به تقویت تدارکات می پردازد؟

مهدی جمعه: صحبت درباره تقویت فنی بود. ما درباره تجهیزات و پشتیبانی فنی، و استفاده از تجربه و تخصص گفتگو کردیم. ما منابعی را در اختیار داریم که قابل انطباق با تمام تکنیکهاست. همکاری ما با آلمان به این شکل است و البته با دیگر کشورهای دوست نیز کار خواهیم کرد.

یورونیوز: آیا شما از نفوذ بنیادگرایانی که از طریق لیبی وارد تونس می شوند، نگرانید؟

مهدی جمعه: من امروز تونس را به خانه ای تشبیه می کنم که در حال سر و سامان دادن به اوضاع داخلی اش است. ما در حال پیشرفت هستیم، گاهی این روند پیشرفت با مشکلاتی هم همراه است اما در مجموع، در مسیر درستی قرار داریم. اما اکنون در همسایگی این خانه، مکانی وجود دارد که آتش گرفته بنابراین باید از خانه مان در برابر گسترش این آتش محافظت کنیم و همچنین موظفیم که برای کمک به برادران لیبیایی مان برای خاموش کردن این آتش نیز در دسترس باشیم. این ترس نیست این یک اقدام منطقی است و قبول این موضوع که مشکلاتی وجود دارد. اکنون در نزدیکی تونس کانونی از تنش ها وجود دارد و ما باید بطور موثر از خودمان محافظت کنیم و اقدامات محافظتی در مقابل خطرات را در نظر بگیریم.

یورونیوز: شما از آتش صحبت کردید. این آتش نه تنها در لیبی بلکه در جاهایی کمی دورتر از شما، در عراق و سوریه نیز وجود دارد. از ابتدای درگیری ها تاکنون، افزایش قابل توجهی در تعداد بنیادگرایانی دیده شده که از تونس به سوریه سفر می کنند. چه اتفاقی افتاده؟ آیا شما قادر به متوقف کردن جهادگرایان هستید؟

مهدی جمعه: فکر می کنم که از ماهها پیش، تلاش زیادی برای متوقف کردن این جریان آغاز شده است. ما موفق شدیم که تعداد این افراد را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش دهیم اما هنوز ستیزه جویان تونسی در کنار افرادی از دیگر ملیتها در حال جنگند. ما متوجه آسیبهای چنین موضوعی هستیم زیرا همه ملیتها در آن درگیرند. ما با همسایگانمان و کشورهای دوست که سعی دارند با این مشکل مقابله کنند و از خودشان محافظت کنند، همکاری می کنیم و اکنون درباره کانونهای تنشی صحبت خواهم کرد که شما به آن اشاره کردید. اینجاست که پشتیبانی از تجربه تونسی ها در رسیدن به موفقیت و دادن چشم اندازهای نوین به جوانان اهمیت می یابد.

یورونیوز: شما تصمیم گرفتید که یک دفتر اداری برای تونسی هایی که اکنون در سوریه هستند باز کنید. چرا یک سفارتخانه باز نمی کنید؟

مهدی جمعه: ما کارها را بترتیب نیاز انجام خواهیم داد. امروز چیزی که بسیار به آن نیاز است تلاش برای حمایت از آن بخش از شهروندانمان است که در سوریه زندگی می کنند. این تعهد دولت است و یک اولویت محسوب می شود.

یورونیوز: اما این شهروندان تونسی در مناطق تحت کنترل دولت سوریه زندگی نمی کنند؟

مهدی جمعه: آنها همه جا زندگی می کنند. شهروندان تونسی ساکن سوریه خواهان خدماتی بودند و ما موظفیم که از آنها حمایت کنیم. این نوع خدمات، توسط تمام کشورها به شهروندان ارائه می شود.

یورونیوز: تحلیل شما درباره شرایط کنونی عراق به عنوان یک کشور عربی چیست؟

مهدی جمعه: فکر نمی کنم تفاوتی وجود داشته باشد. ما موافقیم که وضعیت، بحرانی و حتی خطرناک است و امیدواریم که همیشه عراق را به عنوان کشوری بزرگ و باثبات در تاریخ عرب ببینیم. این تنها مسئله امروز نیست. فکر می کنم شرایط پیچیده ای وجود دارد. همه ما باید امروز مشارکت کنیم و هر یک به شیوه خود برای ایجاد ثبات در عراق اقدام کند. ما واقعا صلح و ثبات را برای کشور عزیز و برادر عراق آرزو می کنیم.

آگهی

یورونیوز: وضعیت گردشگری در تونس چگونه است؟

مهدی جمعه: با وجود انقلاب و با وجود تصویری که از تنش های این کشور بوجود آمده، هیچ گردشگری تاکنون از بحرانهای تونس آسیب ندیده است و امروز اطمینان می دهم که زندگی عادی در خیابانهای تونس در جریان است و می توان از هوای خوب و لذت زندگی در تونس بهره برد. ما هر آنچه را که برای بازگرداندن گردشگران لازم است انجام می دهیم و این را درک می کنیم که آنها منتظر بمانند و رفتارها را نظاره کنند. اکنون زمان بازگشت به تونس است. تونس برای پذیرش آنها آماده است و گردشگران تمام لذتهایی را که همیشه قادر به استفاده از آن بودند، خواهند یافت. موضوع، تصویری است که از تونس ساخته می شود و من از دوستان اروپایی مان دعوت می کنم که در این راه قدم بردارند.

یورونیوز: آخرین سوال درباره انتخابات آینده ریاست جمهوری و پارلمانی در تونس است. تقاضاهایی در این باره وجود دارد که رئیس جمهور از طریق اجماع انتخاب شود. نظر شما در این باره چیست؟

مهدی جمعه: من در این باره نقش مهمی دارم که همانا فراهم سازی شرایط لازم برای این انتخابات است تا این انتخابات به بهترین شیوه ممکن برگزار شود. نقش احزاب سیاسی نیز این است که در قالب ائتلافهایی، به خود شکل دهند و با توافق هم، رئیس جمهوری را انتخاب کنند که بتواند به بهترین شکل نماینده مردم تونس باشد و اجماع همگان را هم بدست آورد. بنابراین من خود را از این موضوع دور نگه خواهم داشت و به انجام ماموریت و نقشم بدون دخالت در امور داخلی می پردازم. این موضوع بطور مستقیم به من ارتباطی نخواهد داشت.

یورونیوز: آقای مهدی جمعه رئیس دولت تونس، آیا شما یکی از نامزدهای پست ریاست جمهوری تونس هستید؟

آگهی

مهدی جمعه: نه من نامزد نیستم. من تصمیم گرفته ام در اجرای آخرین مرحله از یک روند دموکراتیک موفق شوم و روی این موضوع تمرکز خواهم داشت و امیدوارم بتوانم با کمک دیگران این ماموریت را انجام دهم. این چیزیست که امروز برای من بسیار اهمیت داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بهترین پایتخت‌های اروپایی برای دوستداران هنر کدامند؟

مجلل‌ترین هتل‌های اروپایی با سرویس‌های غیرمعمول؛ از حمام شراب تا تجربه زندگی در قرون وسطی

مهمان‌دوست‌ترین شهرهای جهان کدامند؟