Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پیمان آشتی ملی و چالش های پیش روی فلسطینیان

پیمان آشتی ملی و چالش های پیش روی فلسطینیان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سرانجام پس از حدود شش سال مذاکره، پیمان آشتی ملی به امضای محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و خالد مشعل، رهبر جنبش حماس رسید. با امضای این قرارداد در تاریخ سوم اردیبهشت سال ۱۳۹۳ خورشیدی، دو رقیب دیرینه، اولین قدم را برای تشکیل دولت آشتی ملی در سرزمینهای فلسطینی برداشتند.

درباره جزئیات این توافقنامه و چالش های پیش رو و آینده دولت فعلی، محمد شیخ ابراهیم، خبرنگار یورونیوز در قاهره با اعظم الاحمد، رئیس هیات نمایندگی جنبش فتح در این مذاکرات گفتگو کرده است.

یورونیوز: پیشرفت فلسطینیان در دستیابی به یک آشتی ملی را چگونه توضیح می دهید؟ بویژه آنکه قبل از آن، شما سالهایی طولانی را صرف این کار کرده بودید و به نتیجه ای واقعی نمی رسیدید؟

اعظم الاحمد: اولین علت موفقیت در عقد این توافقنامه، انقلاب ۳۰ ژوئن در مصر بود که تمام منطقه را تحت تاثیر قرار داد. من پیش از این نیز گفته ام که دوره بعد از ۳۰ ژوئن و آنچه در مصر روی داد، یک زلزله بود که تاثیرات آن برای زمانی طولانی در منطقه باقی خواهد ماند. اولین تاثیر این انقلاب را می توان در فلسطین دید که باعث شد شرایط در نوار غزه تغییر کند و نوع تفکر حماس و نگرش مردم غزه نسبت به این موضوع عوض شود. دلیل دوم عقد توافقنامه، این بود که اتحادهایی که پیش از این در منطقه خاورمیانه وجود داشت تغییر کرد و این موضوع هم، بر شرایط فلسطین تاثیر گذاشت. مثلا تغییراتی در رفتار کشورهای حاشیه خلیج {فارس} روی داد و آنها از انقلاب ۳۰ ژوئن مصر حمایت کردند.

یورونیوز: منظورتان این است که سقوط اخوان المسلمین در مصر به شما کمک کرد تا عقد قرارداد آشتی با حماس که گروهی وابسته به اخوان المسلمین محسوب می شود، برایتان آسان شود؟

اعظم الاحمد: قطعا این موضوع نقش اساسی بازی کرده است. زیرا اگر اخوان المسلمین و حماس که بخشی از آن است می خواستند به این جدایی پایان دهند و آنچه را که در گذشته در مصر در چهارم ماه مه سال ۲۰۱۱ میلادی امضا کرده بودند کامل کنند، این فرصت پیش از این هم برایشان وجود داشت. اما اخوان المسلمین به مدت یک سال در مصر حکومت کرد و در این مدت حتی یک قدم پیشرفت در روند آشتی وجود نداشت.

یورونیوز: آیا نگران نیستید که ممکن است حماس قرارداد آشتی را نقض کند؟

اعظم الاحمد: نه، نگران نیستیم اما ما با احتیاط عمل می کنیم. فکر نمی کنم آنها بخواهند از این قرارداد برگردند. زیرا به هر حال، این قرارداد به این جدایی برای همیشه پایان می دهد و دیگر برگشت به عقب وجود ندارد. و اگر آنها به تقسیم بندی دیگری فکر کنند، چنین موضوعی نیاز به ابزارهای جدید و راههای جدیدی دارد که در حال حاضر برای آنها مهیا نیست.

یورونیوز: برخی از مردم می گویند که این آشتی واقعیت ندارد و هنوز هم، این حماس است که بطور موثر کنترل نوار غزه را در دست دارد. پاسخ شما چیست؟

اعظم الاحمد: اول از همه، سخنان من بسیار واضح و بدون ابهام است، من می گویم که این تقسیم و جدایی از نظر قانونی و سیاسی به پایان رسیده است، و می گویم که حالتی از اشغال وجود دارد و چالش کنونی، چگونگی برخورد ما با موضوع تسلیحات در غزه است و انجام این کار آسان نیست. برخی از مردم می پرسند اگر حماس بخواهد تجربه حزب الله را در غزه تکرار کند تکلیف چیست؟ من به شما می گویم که ما کاملا به این موضوع آگاه هستیم.

یورونیوز: موانع اصلی پیش روی دولت فلسطین برای اجرای پیمان آشتی ملی چیست؟

اعظم الاحمد: ابتدا وحدت تمامی موسسات شهری و نهادهای نظامی و امنیتی بر اساس توافقنامه آشتی، و یکپارچه سازی وظایف نظامی و وحدت سازمان های امنیتی. هیچ تشکل نظامی نباید خارج از چهارچوب قانون تشکیل شود. هم اکنون یک کمیته ارشد امنیتی توسط محمود عباس، به عنوان رهبر سازمان های امنیتی تشکیل شده است تا به متحد سازی این سازمانها تحت نظارت مصر و اتحادیه عرب بپردازد. از سوی دیگر در زمان اجرای فرایند صلح، باید به موضوع اشغال سرزمینها توسط اسرائیل و نقش این کشور، به عنوان یک موضوع مهم پیش روی دولت جدید نیز توجه داشت.

یورونیوز: چه نوع فشاری از سوی اسرائیل بر شما تحمیل می شد تا قرارداد آشتی با حماس را نهایی نکنید و ناکامی در امضای این قرارداد، چه منافعی برای اسرائیل داشت؟

اعظم الاحمد: اسرائیل سعی داشت برای ممانعت از انجام این کار ما را از لحاظ مادی مجازات کند اما ما از طریق ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا به او گفتیم که اگر پولهایمان را بلوکه کند ما بسرعت به سازمان ملل و نهادهایش از جمله به کنوانسیون ژنو و فائو و دادگاه جنایی بین المللی خواهیم رفت. و ممکن است حتی اقداماتی بیش از این انجام دهیم مثلا بطور یکجانبه و با حمایت جامعه بین المللی و بنا بر تصمیم ۲۹ نوامبر سال ۲۰۱۲ میلادی که فلسطین به عنوان عضوی از سازمان ملل پذیرفته شده است، اعلام تشکیل یک دولت فلسطینی کنیم. و یا اینکه مبارزات مردمی تشدید شود و در نهایت احتمال انجام هر اقدامی برای توقف هر فعالیتی که مانع از ادامه مذاکرات شود، وجود داشت.

یورونیوز: حادثه ناپدید شدن سه اسرائیلی چه تاثیری بر قرارداد مصالحه با حماس دارد و چه تاثیری بر روی ایجاد یک توافق ملی جدید در این دوره خواهد گذاشت؟

اعظم الاحمد: اولین بیانیه اسرائیل، محمود عباس را متهم کرده بود و مسئولیت این حادثه را متوجه او دانسته بود. آنها اطلاعاتی ندارند و نمی دانند که این سه نفر کجا هستند و حتی اینکه آیا آنها واقعا ربوده شده اند و یا تصادفی روی داده. آیا آنها ناپدید شده اند و یا اینکه این تنها یک بازی است؟ در این باره سوالات زیادی مطرح است بویژه از این جهت که منطقه ای که جستجو در آن در حال انجام است یعنی منطقه عتصیون، که بین الخلیل و بیت الحم واقع شده شهرک بزرگی است که دولت خودگردان فلسطین هیچ نماینده ای در آنجا ندارد و روستاهای عرب در اطراف آن وجود ندارند و این منطقه شامل شهرک ها و اردوگاه های اسرائیلی می شود. با این حال، این نشان می دهد که اسرائیل قادر به حفظ امنیت نیست، و حماس نیز ارتباطش را با این حادثه رد کرده است و حتی بیش از این، حماس وقوع این حادثه را قبول ندارد و اسرائیل نیز تا این لحظه ثابت نکرده است که آدم ربایی بوقوع پیوسته است و یا این افراد توسط چه کسانی ربوده شدند. اسرائیل همچنان سیاست سنتی فاشیستی را اجرا می کند و به سرکوب و آزار و اذیت همه فلسطینی ها می پردازد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وقوع یکی از بدترین درگیری‌های خشونت‌‌آمیز در کرانه باختری در پی پیدا شدن جسد یک نوجوان اسرائیلی

محمود عباس کابینه جدید تشکیلات خودگردان فلسطینی را معرفی کرد

تصاویری از زادگاه عیسی مسیح در آستانه کریسمس؛ فضای متفاوت بیت‌اللحم زیر سایه جنگ غزه