Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گفتگو با رهبر ترانس نیستریا

گفتگو با رهبر ترانس نیستریا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

منطقه ترانس نیستریا که در همسایگی اوکراین است می خواهد به فدراسیون روسیه بپیوندد. این کشور که بخشی از قلمرو مولداوی به شمار می رود در سال ۱۹۹۰ میلادی اعلام استقلال کرد و پس از وقوع یک جنگ خونین داخلی سرانجام در سال ۱۹۹۲ میلادی جمهوری جدیدی را تشکیل داد؛ هر چند که این اقدام تاکنون از سوی هیچ یک از اعضای سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته نشده است.

هانس فوندر برلی، خبرنگار یورونیوز با یوگنی شوچوک، رهبر ترانس نیستریا که در سال ۲۰۱۱ میلادی به قدرت رسیده، در شهر تیراسپل به گفتگو نشسته است.

یورونیوز: بر روی دیوارعکس ولادیمیر پوتین وجود دارد و در کنار من نیز یک نقاشی از کاخ کرملین. ما در خاک روسیه هستیم و یا در خاک مولداوی؟

شو چوک: ما در کشور ترانس نیستریا هستیم و این هم عکسی از روسیه بزرگ است.

یورونیوز: آیا شما نگرانید که آشفتگی در کشور همسایه تان اوکراین به مولداوی نیز سرایت کند؟

شو چوک: ما درباره آنچه که در اوکراین می گذرد بسیار نگرانیم و امیدواریم که این حوادث تاثیری بر ما نگذارد.

یورونیوز: پیامتان برای دولت کی یف چیست؟

شو چوک: استفاده از زور را متوقف کنید.

یورونیوز: چند روز دیگر مولداوی توافقنامه تجارت آزاد را با اتحادیه اروپا امضا می کند. این کار چه تاثیری بر منطقه ترانس نیستریا خواهد داشت؟

شو چوک: در کل، امضای این توافقنامه تاثیر منفی بر اقتصاد ما خواهد داشت و به همین دلیل در مذاکرات مربوط به این توافقنامه شرکت نکردیم. البته نکات مثبتی هم در توافقنامه تجارت آزاد وجود دارد اما نکات منفی آن بیشتر است و ما فکر می کنیم که درمجموع این توافقنامه تجاری، تاثیرات منفی برای ما به همراه خواهد داشت. در زمان انجام مذاکرات مربوط به این توافقنامه، در مورد اثرات منفی آن به همه هشدار دادیم و برای انجام تغییراتی در آن تلاش کردیم اما به نظر می رسد این تلاشها کافی نبوده است.

یورونیوز: چرا برای حل این مشکلات، خیلی ساده ترانس نیستریا به مولداوی ملحق نمی شود؟

شو چوک: اگر تناقضی میان مولداوی و ترانس نیستریا وجود نداشت، این ایده الحاق می توانست ایده خوبی باشد. البته مردم ترانس نیستریا نیز باید خواهان پیوستن به مولداوی باشند اما این چنین نیست و ما عکس آن را می بینیم. فکر می کنم که اکنون بهترین راه حل چیزیست که به اصطلاح «جدایی متمدنانه» از مولداوی نامیده می شود و پس از آن، ما فرصت و امکانات خوبی برای توسعه فعالیتهای اقتصادی با خارج از ترانس نیستریا خواهیم داشت.

یورونیوز: آیا حرف شما به این معنی است که کاملا مخالف اتحاد مجدد با مولداوی هستید؟ بله یا خیر؟

شو چوک: فکر می کنم پاسخ روشن به این سوال را باید از شهروندان این کشور پرسید نه از رئيس دولتشان. خواست و اراده شهروندان ما نیز در همه پرسی بیان شده؛ و بسیار روشن است که مردم خواهان اتحاد با مولداوی نیستند.

یورونیوز: شما می خواهید به بخشی از روسیه تبدیل شوید. با این کار، آیا یک آتش زیر خاکستر را شعله ور نخواهید کرد؟ فکر نمی کنید این ممکن است به جنگ و خونریزی در منطقه بینجامد؟

شو چوک: اولین هدف ما استقلال و به رسمیت شناختن بین المللی است. این گام اول است و ما می خواهیم که خواست مردم ترانس نیستریا در نظر گرفته شود. البته، در جهان کشورهای مختلفی با نظرات متفاوت وجود دارد و در میان این کشورها ممکن است برخی به دنبال استفاده از زور باشند. یکی از راه حلهای پایان دادن به وضعیت کنونی نیز استفاده از زور است. اما فکر نمی کنم که این راه حل مناسب قرن بیست و یکم باشد. فکر می کنم در این قرن باید مشکلات را بر سر میز مذاکره حل کرد و باید به خواست شهروندان و مردم این کشور احترام گذاشت.

یورونیوز: من اطلاعاتی کسب کردم که مردان مسلح ترانس نیستریا از مرز اوکراین عبور کرده و در شورش های اودسا شرکت کردند. آیا این را تایید می کنید و در این باره اطلاعاتی دارید؟

شو چوک: این اطلاعاتِ نادرست، توسط رسانه های اوکراین و برخی از مقامات اوکراین پخش می شود. من با سفیر اوکراین در مولداوی و با نماینده ویژه اوکراین که در مذاکرات میان مولداوی و ترانس نیستریا شرکت دارد ملاقات داشتم. آنها رسما اخبار مشارکت شبه نظامیان ترانس نیستریا در رویدادهای اودسا را تکذیب کردند.

آگهی

یورونیوز: پارلمان اروپا ترانس نیستریا را مرکز جرایم سازمان یافته، قاچاق و قاچاق انسان توصیف می کند. این گزارش در زمان فعالیت ایگور اسمیرنوف رهبر سابق ترانس نیستریا منتشر شد. آیا از آن زمان چیزی تغییر کرده و یا هنوز هم با همان مشکلات درگیرید؟

شو چوک: درباره قاچاق باید بگویم که این پدیده در بسیاری از کشورهای جهان وجود دارد حتی در کشورهایی که مرزها را بخوبی مجهز کرده اند. اتهاماتی علیه ترانس نیستریا مطرح شده بود مانند قاچاق اسلحه و تجارت انسان، ما قبلا هم این القائات را شنیده بودیم و هنوز هم می شنویم. اما من باید رسما اعلام کنم که کشور ترانس نیستریا خودش را درگیر فعالیتهای قاچاق نمی کند. این شایعات با هدف ایجاد رعب و وحشت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا پخش می شود. آنها فکر می کنند که باید کاری در مقابل ترانس نیستریا انجام دهند. ترانس نیستریا برای حل مشکل قاچاق در حال مبارزه است.

یورونیوز: در سالهای اخیر در این منطقه چند گذرنامه روسی صادر شده است؟ راستی گذرنامه شما مال کدام کشور است؟

شو چوک: حدود دویست هزار شهروند روسی در ترانس نیستریا زندگی می کنند و همچنین این احتمال وجود دارد که فردی تابعیت چند کشور را داشته باشد. مجلس قانونی را تصویب کرده که اجازه می دهد شهروندان ترانس نیستریا چندین تابعیت داشته باشند. این را هم اضافه کنم که من شهروند فدراسیون روسیه هستم، اما شهروند مولداوی نیستم و اگر می شد گذرنامه ای برای «شهروند جهانی» بودن داشت، من خوشحال می شدم که یکی از آنها را داشته باشم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«ترانس‌نیستریا» کجاست و چرا تحولات آن خبرساز شده است؟

حمله مسلحانه در داغستان روسیه؛ بیش از ۱۹ مامور پلیس و چند غیرنظامی کشته شدند

تصاویر سرباز آمریکایی که به دیدار دوست دختر روس شتافت؛ پنتاگون: قوانین ارتش را هم زیر پا گذاشته است