Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اهدای جایزه بین المللی گوانگجو به مادران خاوران در ایران

اهدای جایزه بین المللی گوانگجو به مادران خاوران در ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

روز یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه (۱۸ ماه مه)، جایزه حقوق بشر گوانگجو در کره جنوبی به طور مشترک به مادران خاوران از ایران و عادل الرحمان خان فعال حقوق بشر از بنگلادش اهدا شد.

پیش از این هیات داوران جایزه گوانگجو برای حقوق بشر، مادران خاوران را به عنوان مادران و خانواده‌های زندانیان سیاسی کشته‌شده در ایران که خواهان حقیقت و عدالت هستند٬ به همراه عادل الرحمان خان، فعال بنگلادشی که خود را وقف حمایت از حقوق اساسی و استقرار حقوق بشر کرده به صورت مشترک برنده جایزه امسال اعلام کرده بود.

به گزارش سایت عدالت برای ایران، پروانه میلانی٬ خواهر رحیم میلانی و معصومه دانشمند، مادر بیژن بازرگان، به نمایندگی از سوی مادران خاوران این جایزه را در شهر گوانگجو دریافت کردند. آنها در مراسم اهدای جایزه، در پیامی مشترک با شرح آنچه در ایران بر خانواده زندانیان سیاسی اعدام شده در دهه شصت رفته است، اعلام کردند: “در طی این سال ها بسیاری از ما، تنها به خاطر داشتن خانواده ای دگراندیش یا برای پیگیری کشف حقیقت یا برای شرکت در مراسم یادبود کشته شدگان خودمان یا دیگری از کار برکنار یا ممنوع الخروج یا به اشکال مختلف تحقیر و تهدید و از زندگی اجتماعی محروم شده ایم، ولی علیرغم تمامی این اذیت و آزارها ما هم چنان ایستاده ایم تا بتوانیم به کشف حقیقت و برقراری عدالت یاری رسانیم.” جایزه حقوق بشر گوانگجو، هرسال به افراد، گروهها ویا نهادهایی اهدا می شود که همکاری ها و فعالیت هایشان به پیشرفت حقوق بشر، دمکراسی و صلح در سراسر جهان یاری می رساند.

این دونماینده مادران خاوران از ایران، ضمن ابراز خشنودی از اینکه با اهدای جایزه گوانگجو صدای دادخواهی آنها در سراسر دنیا گسترده‌تر می‌شود، گفتند: “ما به دنبال خون خواهی نیستیم و با کشته شدن حتی قاتلان فرزندان مان مخالفیم، ولی می خواهیم که مسوولان این جنایت ها شناسایی و در دادگاهی عادلانه و علنی و مردمی محاکمه شوند و چرایی و چگونگی این اعدام ها برای ما و همه مردم ایران روشن شود تا شاید بتوانیم به این وسیله از تکرار جنایت جلوگیری کنیم.”

آنها با تاکید بر اینکه “خاوران تنها گورستانی نیست که دگراندیشان را به شکلی غیرمتعارف دفن کرده اند“، گفتند: “احتمالا در تهران و قطعا در شهرستان ها، گورستان هایی مشابه و حتی ناشناخته ای وجود دارد که عزیزان ما را بی خبر از خانواده های شان در آن جا مدفون کرده اند و خانواده ها را برای دانستن حقیقتِ چرایی و چگونگی این کشتارها مورد اذیت و آزار قرار می دهند. تمامی این خانواده ها جزو مادران خاوران هستند.”

Broadcast live streaming video on Ustream

بنیاد گرامیداشت ۱۸ مه که هر سال، جایزه گوانگجو برای حقوق بشر را اهدا می کند یک سازمان غیرانتفاعی و غیردولتی است است که در سال ۱۹۹۴ از سوی بازماندگان قتل عام مخالفان در ماه مه ۱۹۸۰ درشهر گوانگجو در کره جنوبی تاسیس شده است.

هدف از راه اندازی این بنیاد، گرامیداشت خاطره قیام ۱۸ مه و ادامه مبارزه و همبستگی با آن به منظور کمک به اتحاد صلح آمیز کره و فعالیت در جهت صلح و حقوق بشر در سراسر جهان است. ۱۸ ماه مه سالگرد جنبش دموکراتیک مردمی در گوانگجو بر علیه نیروهای مسلح دولتی است که پس از کودتای چون دوو هوان بر منطقه مسلط شده بودند.

پروانه میلانی٬ خواهر رحیم میلانی و معصومه دانشمند، مادر بیژن بازرگان، پیش از مراسم اهدای جایزه در یک کنفرانس خبری با حضور رسانه های کره ای شرکت کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کامران شیخه به رغم هشدار عفو بین‌الملل اعدام شد

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد