Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وال استریت ژورنال: ایران با دادن پول، پناهندگان افغان را به نبرد سوریه می فرستد

وال استریت ژورنال: ایران با دادن پول، پناهندگان افغان را به نبرد سوریه می فرستد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پرتیراژترین روزنامه ایالات متحده آمریکا به نقل از مقامات غربی و افغان نوشت که ایران با پرداخت مبلغ پانصد دلار در ماه و دادن مجوز اقامت در ایران به هزاران پناهنده افغان، آنان را برای جنگ در سوریه در حمایت از حکومت بشار اسد، استخدام می کند.

وال استریت ژورنال می نویسد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران شبه نظامیان شیعه را برای جنگ در سوریه آموزش می دهد. بنوشته این روزنامه جزییات مربوط به استفاده از این نیروها، این هفته در یک وبلاگ مربوط به آوارگان افغان در ایران، منعکس شد و این موضوع، مورد تایید دفتر آیت الله محقق کابلی، از علمای دینی افغان در شهر قم قرار گرفته و یک عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نیز این خبر را تایید کرده است.

بر اساس این گزارش، یکی از اعضای دفتر آیت الله کابلی در تماس تلفنی که این روزنامه با دفتر مذکور داشت، گفت: “آنها (سپاه پاسداران) با جامعه پناهندگان ارتباط برقرار می کنند و سعی می کنند جوانان ما را برای رفتن به جنگ در سوریه متقاعد کنند.”

این عضو دفتر آیت الله کابلی افزوده است: “آنها همه چیز به این افراد می دهند، از پول تا مجوز اقامت.”

بنوشته وال استریت ژورنال، ایران علاوه بر مبلغ ماهانه پانصد دلار و مجوز اقامت، به این پناهندگان، برای ثبت نام فرزندانشان در مدارس ایرانی کمک می کند.

طبق این گزارش، منبع مذکور گفته است بسیاری از مردان جوان افغان از آیت الله کابلی استفتاء کرده اند که آیا جنگیدن در سوریه از نظر دینی مجاز است یا خیر، و پاسخ آیت الله کابلی این بوده که تنها در صورتی که برای دفاع از حرم های مقدس شیعیان باشد، اما اخیرا، آیت الله کابلی در این باره سکوت کرده و حتی در تشییع جنازه افغانهایی که در سوریه کشته شده اند، حضور نیافته است.

بنوشته این روزنامه، روز پنجشنبه مراسم بزرگی برای تشییع جنازه چهار پناهنده افغان که در سوریه کشته شده بودند، در شهر مشهد برگزار شد و مقامات محلی و مذهبی در آن شرکت کردند.

این روزنامه به نقل از وبسایتهای شیعه و یک خبرگزاری نزدیک به سپاه می نویسد تابوتهای این افراد در پارچه سبز پیچیده و تصاویر این مردان در کنار تابوتهایشان سنجاق شده بود.

وال استریت ژورنال در ادامه می افزاید گزارشهای مربوط به تشییع جنازه مزدبگیرهای افغان که در سوریه کشته می شوند، از ماه نوامبر گذاشته به بیرون راه یافت.

حامد بابایی، یک سخنگوی ایران در سازمان ملل گفت اتهامات مربوط به اعزام پناهندگان افغان برای نبرد در سوریه توسط ایران، بی اساس است.

وی گفت: “حضور ایران در آن کشور تنها ماهیت مشورتی دارد و با هدف کمک برای مقابله با گروههای تندروی .. القاعده و جلوگیری از کشتار و خونریزی بیشتر توسط این گروههاست.”

وال استریت ژورنال در ادامه این گزارش مفصل خود می افزاید از سه سال پیش که مناقشه در سوریه آغاز شد، جمهوری اسلامی در حفظ قدرت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، نقشی مهم ایفا کرده است.

یک مقام غربی در ایران گفت استخدام افغان ها بخشی از استراتژی جدید برای فرستادن سربازان ساده از جامعه ای کم قدرت تر به خطوط مقدم نبرد است و با هدف کاستن از تلفات انسانی حزب الله و اعضای سپاه پاسداران است که می تواند تبعات سیاسی خود را داشته باشد.

طبق اعلام وزارت مهاجران افغانستان، هر روز بالغ بر هشتصد افغان سعی می کنند بطور غیرقانونی وارد ایران شوند. این افراد اجازه کار، تحصیل و یا ثبت ازدواج و یا تولد فرزندانشان در ایران را ندارند.

گردان فاطمیون

وال استریت ژورنال به نقل از خبرگزاری فارس، به ماجرای یک جوان نوزده ساله افغان بنام رضا اسماعیلی اشاره می کند که قهرمان بدنسازی بود و از شهر مشهد، در چارچوب “گردان فاطمیون” که متشکل از نیروهای افغان اعزامی به سوریه است، به آن کشور اعزام شد و در جریان نبردی سنگین با شورشیان مخالف دولت در نزدیکی دمشق ، به اسارت آنها درآمد. نیروهای مخالف، سر او را از بدن قطع کردند.

این روزنامه مطلب خود را با یکی از نظرات در بحثی در یک وبلاگ مربوط به مسائل پناهندگان افغان در ایران به پایان می برد. یکی از افغانها می نویسد: “سوریه به ما چه ربطی دارد؟ ما در کشور خودمان صلح نداریم، آنوقت باید برویم برای ایران شهید بشویم؟”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وکلای توماج صالحی از نقض حکم اعدام او در دیوان عالی کشور خبر دادند

گزارشگر ویژه سازمان ملل: کشتار دهه شصت ممکن است «نسل کشی» قلمداد شود اما جنایات ایران فراتر است

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند