Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شمشیر داموکلوس بالای سر چریک پیر

شمشیر داموکلوس بالای سر چریک پیر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بوگوتا، پایتخت کلمبیا حدود هشت میلیون نفر جمعیت دارد. از سال ۱۹۹۸، گوستاوو پترو، چریک سابق و سیاستمدار چپگرای فعلی، با رای مستقیم شهروندان، بر مسند شهرداری این کلانشهر تکیه زده است.

در ماه اکتبر سال ۲۰۱۳، یک مرجع اداری، او را به اتهام دخالت غیرقانونی در بازار خدمات شهری از کار برکنار کرده و حکم به محرومیت وی از شرکت در فعالیت های سیاسی به مدت ۱۵ سال داد. این پرونده با دخالت کمیسیون حقوق بشر قاره آمریکا، به یک روند قضایی پیچیده تبدیل شد.

آلبرتو دِ فیلیپیس، خبرنگار یورونیوز، در این باره با وی گفتگویی اختصاصی انجام داده است:

یورونیوز: آقای شهردار لطفا برای ما بطور واضح بگویید چه اتهاماتی علیه شما مطرح شده است؟

گوستاوو پترو: «من قبلا یکی از چریک های مخالف دولت کلمبیا بودم. ۲۵ سال پیش مذاکرات صلح با دولت را شروع کردم و تفنگم را زمین گذاشتم. پس از تغییرات ساختاری و بازگشت دموکراسی به کشور، من حقوق سیاسی ام را به دست آوردم. پس از ۲۵ سال با پیروزی در انتخابات مردمی به شهرداری بوگوتا، پایتخت، رسیدم؛ بزرگترین ومهمترین شهر کلمبیا که تقریبا منطقه ای خودمختار است. من در این شرایط با دستور یک مقام اداری برکنار شدم. می خواهم بگویم این تصمیم، رای یک دادگاه کیفری نبوده است. اینطور نبود که یک قاضی دستور دهد که من به دلیل ارتکاب فلان خلاف باید برکنار شوم. برعکس، تصمیم یک کارمند عالیرتبه اداری، با نادیده گرفتن حق شهروندانی که رای داده اند، من را از کار برکنار و حق مشارکت در فعالیت های سیاسی را برای ۱۵ سال از من سلب کرد.»

یورونیوز: چه اتهاماتی علیه شما طرح شده بود؟

گوستاوو پترو: «من پس از حکم دادگاه قانون اساسی به تغییر ساختار نظافت شهری بوگوتا، یک تصمیم سیاسی و اداری گرفتم. در واقع این سازمان در سال های قبل کاملا خصوصی شده بود. ما این ساختار را دولتی – خصوصی کردیم. یعنی با تاسیس یک شرکت دولتی آن را، مطابق حکم دادگاه قانون اساسی، وارد بازار رقابت با شرکت های خصوصی کردیم.

در این شرکت، ۱۴ هزار مرد و زن زیر خط فقر را استخدام کردیم. افرادی که، باید زباله گردی کرده و با فروش ضایعات شهری به سیستم بازیافت بوگوتا، روزگارشان را می گذراندند. دادگاه قانون اساسی حکم کرده بود که این کارگران یا خرده فروشان روزمزد، در سامانه شهری بوگوتا پذیرفته شده، از آن حقوق بگیرند و حرمت آن ها حفظ شود.

با استخدام این افراد، سود شرکت های بزرگ کاهش یافت. بنابراین، آن ها شروع به خرابکاری کردند. ماشین های جمع آوری زباله را از کار انداختند. به مدت سه روز از جمع آوری ضایعات شهری در خیابان ها سرباز زدند و پس از آن، شکایت از شهردار را شروع کردند تا سود و امتیاز به باد رفته شان را از نو به چنگ آورند. یکی از این شکایتنامه ها به نهاد بازرسی فرماندازی رسید و او از این فرصت، برای برکناری شهردار پایتخت استفاده کرد.»

یورونیوز: به نظر شما، چرا دادگاه عالی بوگوتا، پس از تقاضای تجدید نظر شما، نظرش را عوض کرد؟

گوستاوو پترو: «دادگاه عالی نظرش را عوض نکرد. کمیسیون حقوق بشر قاره آمریکا، تصمیم گرفت از من با یک دستور فوری و فوق العاده حمایت کند. به این معنی که کمیسیون، به اتفاق آرا دستور داد که من باید حکم شهرداری ام را تا پایان کار ادامه دهم. رئیس جمهوری می خواست این دستور را نادیده بگیرد، اتفاقی که در تاریخ کلمبیا بی سابقه بوده است. به همین دلیل فعالیت من در شهرداری به مدت یک ماه تعلیق شد. کاری که دادگاه عالی بوگوتا کرد این بود که در پی دستور موقت کمیسیون، به رئیس جمهوری تذکر داد که اجرای این رای برای کلمبیا اجباری است. به همین دلیل او باید من را به سر کارم بازگرداند. برای همین شمایی که آلبرتو هستید و من، الآن در دفتر شهردار بوگوتا نشستیم.»

یورونیوز: خشونت فراگیر در بسیاری از شهرهای بوگوتا، آوارگان بسیاری برجای گذاشته است. این افراد به کلانشهرها می آیند و تا آخر عمر در بیغوله ها زندگی می کنند. این وضعیت متاسفانه در بوگوتا هم حاکم است. همین حاشیه های شهری، محل تشکیل باندهای فروش موادمخدر و شبه نظامیان هم هست. چگونه می توان از این دور بی پایان خارج شد؟

گوستاوو پترو: «برای رسیدن به صلح و آرامش باید ساختار سیاسی را تغییر داد. مردم همه کشور باید در همه چیز شریک شوند و کلمبیا دموکراتیزه شود. اگر موفق به از بین بردن منشا خشونت نشویم، دومین مشکلی که شما به آن اشاره کردید، یعنی مبارزه با کارتل های مواد مخدر هم غیر ممکن خواهد بود. این باندها با استفاده از خشونت می خواهند دولت را از آن خود کنند. قاچاق مواد مخدر در کلمبیا با قدرت و دولت همراه است.»

یورونیوز: قضاوتتان درباره مبارزه با تجارت مواد مخدر در کلمبیا چیست؟ آیا قانونی کردن استعمال مواد مخدر از نظر سیاسی برای شما یک گزینه قابل اتکاست؟

گوستاوو پترو: «قانونی کردن استفاده از مواد مخدر به ما اجازه می دهند تا مصرف کنندگان را از چنگال مافیا نجات دهیم و کمک های دولتی را به آنها برسانیم. افرادی که عموما جوانان بی بضاعت هم هستند. کاری که ما در بوگوتا شروع کردیم، و چوبش را هم خوردم، این بود که با سیاست بهداشت عمومی به سراغ معتادان برویم.

اما درباره تجارت مواد مخدر بطور کلی و شبکه های جهانی پولشویی مرتبط با آن و غیره، این مسائل به یک شهردار یا حتی رئیس جمهوری بستگی ندارد. مساله ای است که باید در یک رشته بحث های جهانی حل شود. چیزی که همین الآن هم جریان دارد اما بسیار کند پیش می رود. حتی بسیاری دیگر متوجه شده اند که آنچه جنگ علیه مواد مخدر نامیده می شود، تنها به قدرت گیری بیشتر مافیا دامن زده و باندهای تبهکار بیشتر سعی می کنند تا در دولت سهیم شوند. بدتر از همه، اینکه همین سازمانها نفوذ خود را در میان جوانان مورد تبعیض قرارگرفته کشورهای به اصطلاح دموکراتیک، گسترش می دهند.»

یورونیوز: شما بار دیگر فرصت دارید. برنامه هایتان برای آینده چیست؟

گوستاوو پترو: «وضعیتمان هنوز روشن نیست. شمشیر داموکلوس را بالای سرم گرفته اند. تا اینجای کار، نهادهای پایینی از من حمایت کرده اند. وقتی پرونده در مراجع عالی جریان یابد، پای دادستانی هم به روند محاکمه باز می شود. کسی که با قدرت فوق العاده اش قضات و وکلا را تحت تاثیر قرار می دهد. او اعضای خانواده قضات را، آن هم به شیوه ای فاسد و کاسبکارانه استخدام می کند. دادستان به همین ترتیب هم ساز و کارهای حمایت از حقوق شهروندان را که در قوانین داخلی کلمبیا وجود دارد، از کار انداخته است. به همین دلیل است که دستور موقت کمیسیون حقوق بشر قاره آمریکا اینقدر برای من مهم است. حکم این ناد، وضعیت مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری را بسیار پیچیده کرد چرا که او در ابتدا اجرای رای کمیسیون را رد کرده و پس از آن هم با اما و اگر آن را پذیرفت. همه این مسائل، وضعیت شهر بوگوتا را بی ثبات کرده است. به همین دلیل، یک اتحاد دموکراتیک جهانی به نظر من بسیار مهم است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کلمبیایی‌ها روز جهانی تنبلی را امسال نیز جشن گرفتند

رژه خودروهای فولکس واگن بیتل در مکزیکو سیتی

امپراتوری سریال‌های تلویزیونی ترکیه از عربستان تا شیلی