مشت محکم رییس قوه قضاییه ایران بر آتش داغ «پنجشنبه سیاه»

مشت محکم رییس قوه قضاییه ایران بر آتش داغ «پنجشنبه سیاه»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گزارش تفصیلی

شش روز پس از آنچه اکنون در ایران «پنجشنبه سیاه» نام گرفته است، غلامحسین اسماعیلی، رییس سازمان زندانهای ایران با حکم صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه ایران، به سمت رییس کل دادگستری استان تهران منصوب شد.

در پی انتشار اخبار و شواهد گسترده مبنی بر ضرب و شتم زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین که زندانیان سیاسی در آن نگهداری می شوند، رییس سازمان زندانها مکررا این واقعه را تکذیب کرده بود.

همچنین مستندی که سه شنبه شب از این ماجرا در برنامه بیست و سی از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد، واکنش شدید خانواده های زندانیان یاد شده را در پی داشت که آن را تحریف شده می دانند. در این مستند، خود زندانیان بعنوان عامل درگیری معرفی شدند.

طبق اخبار رسیده از بند ۳۵۰ زندان اوین، در روز پنجشنبه سی و یکم فروردین ماه، تعدادی از افراد اطلاعات سپاه و حفاظت سازمان زندانها، زندانیان این بند را که عمدتا از حبس شدگان پس از دور قبلی انتخابات ریاست جمهوری ایران هستند، به باد کتک می گیرند و با باتوم آنها را مورد ضرب قرار می دهند.

هنگام ملاقات روز شنبه، برخی خانواده ها با آثار ضرب بر روی صورت و بدن زندانیان روبرو می شوند و برخی دیگر نیز امکان ملاقات پیدا نمی کنند. همچنین خبر می رسد که تعدادی به زندان انفرادی منتقل شده اند. تصویر ویدئوی آماتور ضبط شده از مادر اکبر امینی، که پس از دیدن فرزندش از هوش می رود، در سایتهای ایرانی بازتاب وسیعی پیدا کرده است.

طبق اعلام سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، دوازده تن از زندانیان در اعتراض به آنچه بزرگترین حمله جمعی به زندانیان در اوین توصیف شده، دست به اعتصاب غذا زده و خواستار پیگیری این حمله شده اند.

حسین رونقی ملکی، وبلاگ نویس معترض که از جمله اعتصاب کنندگان است، روز سه شنبه بدلیل وخامت حالش، به بهداری زندان برده شد و سپس مجددا به زندان انتقال یافت.

اما تغییر رییس سازمان زندانها، نشانه ای چندان امیدوار کننده به نظر نمی آید. کمی پس از این تغییر سمت، غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه گفت که انتصاب غلامحسین اسماعیلی بعنوان رییس دادگستری استان تهران «ارتقا» محسوب می شود.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، که در مورد ارتباط این تغییر سمت با رویدادهای بازداشتگاه اوین پرسیده، چنین ارتباطی را تکذیب کرده و گفته است این تصمیم از حدود چهل، پنجاه روز قبل گرفته شده بود.

دادخواهی خانواده های زندانیان

خانواده های زندانیان گفته اند که خواهان پیگیری جدی این واقعه و مجازات عوامل حمله به زندانیان هستند. آنان روز سه شنبه در مقابل دفتر ریاست جمهوری در خیابان پاستور اجتماع کردند و خواهان پیگیری قضیه شدند.

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت روز چهارشنبه در پاسخ به خبرنگاران گفت رییس جمهوری، طبق قانون اساسی، در هیچیک از مواردی که حقوق شهروندان کشور نادیده گرفته شود و مخدوش شود، سکوت نمی کند.

به گزارش ایسنا، وی گفت دولت، تیمی را مامور بررسی و تهیه گزارش در این مورد کرده است.

خانواده های زندانیان بند ۳۵۰ اوین، همچنین در روز یکشنبه سی و یکم فروردین ماه در مقابل مجلس شورای اسلامی گردآمدند و خواستار توجه نمایندگان به حادثه روز پنجشنبه شدند.

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس که با خانواده ها گفتگو کرد، گفته است این موضوع را پیگیری می کند. وی گفته است واقعه روز پنجشنبه یا حاصل «بی تدبیری» بوده و یا اینکه منظور، ایجاد «مشکل» برای دولت جدید بوده است.

رییس قوه قضاییه: در مقابل فتنه گران، تسامح نمی کنیم

در تازه ترین تحول در این زمینه، در حالی که نگرانی های عمیقی در مورد وضعیت زندانیان بند مذکور وجود دارد، اظهارات صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه ایران تردیدها را نسبت به جدی گرفته شدن اتهام مربوط به نقض حقوق بشر در زندانهای ایران، به یاس مبدل می سازد.

آگهی

به گزارش ایسنا، وی در جلسه مقامات ارشد این قوه گفته است بازرسی های صورت گرفته از زندان اوین، وظیفه ای قانونی و عادی در سازمان زندانها بوده است. وی با استناد به گزارش رییس سازمان زندانها، افزود که هیچ خلافی صورت نگرفته است.

آقای لاریجانی، اخبار مربوط به رویدادهای زندان اوین را حاصل تلاش «جریان فتنه» و بزرگنمایی رسانه های خارجی و دشمنان حکومت دانست.

وی گفت که از این پس، نظام جمهوری اسلامی هیچ تسامحی در مقابل «فتنه گران و اخلالگران» از خود نشان نخواهد داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟

ادعای مقام ایرانی: سفیر سوئیس در شب حمله به اسرائیل به‌جای وزارت خارجه به سپاه احضار شد