Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گفتگوی اختصاصی با مانوئل سانتوس، رییس جمهوری کلمبیا

گفتگوی اختصاصی با مانوئل سانتوس، رییس جمهوری کلمبیا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چند ماهی است که حکومت کلمبیا و نیروهای مسلح انقلابی این کشور یا همان «فارک»، با هدف دستیابی به توافق صلح، در کوبا با یکدیگر گفتگو می کنند. ایزابل کومار گزارشگر یورونیوز در بوگوتا به دیدار خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا، رفته و در این زمینه با وی به گفتگو نشسته است.

یورونیوز:آقای رئیس جمهوری، ممنون که گفتگو با ما را پذیرفتید. آیا می توانید بگویید توافقنامه صلح با «فارک» در چه تاریخی امضا خواهد شد؟ چند هفته پیش گفتید مهلت تا آخر سال جاری است. آیا هنوز بر همین باورید؟

خوان مانوئل سانتوس: «این چیزی است که هم به آن هم امیدوار هستم و هم مایل. اما تجربه نشان داده تعیین ضرب الاجل برای یک چنین روند پیچیده ای، مثل همین روندی که اکنون در حال طی کردنش هستیم، هیچگاه فکر خوبی نبوده است. اما همانطور که گفتم: امیدوار و مایلم به توافقی برای صلح دست یابم تا پایانی باشد بر مناقشه ای که پنجاه سال است کشورم را به خاک و خون کشیده است.»

یورونیوز: آقای رئیس جمهوری، در ماه مه انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود. فکر نمی کنید مذاکرات در بحبوحه انتخابات می تواند مشکل آفرین شود؟

خوان مانوئل سانتوس: «در ابتدا فکر کردم می تواند مشکل ساز باشد. اما هر چه باشد انتخابات یک گزینش سیاسی است. مردم هم باید انتخاب کنند که آیا صلح را می خواهند یا نه. به طریقی این انتخابات یک همه پرسی بر سر صلح کردن و صلح نکردن است.»

یورونیوز: شما گفتید همه باید از خود گذشتگی داشته باشند. آیا می توانید بگویید چه نوع از خود گذشتگی مد نظر شماست؟ منظورم این است که آیا قرار نیست «فارک» عذرخواهی کند؟ آیا مردم از جزئیات این توافق صلح بی اطلاع خواهند ماند؟

خوان مانوئل سانتوس: «همه ما باید عذرخواهی کنیم. چرا که همه ما به نوبه خود، مسئول این منازعه پنجاه ساله هستیم. نمی توانم به مفاد توافقنامه اشاره کنم، چون بر سر محرمانه بودن مذاکرات با طرف مقابل توافق کرده ایم. تنها چیزی که می توانم بگویم این است که نتیجه هر چه که باشد، به اطلاع مردم کلمبیا خواهد رسید تا خودشان تصمیم بگیرند توافق را قبول می کنند یا نه. این تعهدی دموکراتیک است که از ابتدای این روند به آن پایبند بوده ایم.»

یورونیوز:آقای رئیس جمهوری، ما در توییتر چندین سؤال برای شما دریافت کرده ایم. دانیل می پرسد: «شما گفته اید اگر حمله ای جدی در بگیرد، روند صلح متوفق خواهد شد. آیا قتل افسران پلیس و سربازان توسط فارک اهمیت ندارد؟». یادآوری می کنم که حمله هایِ تقریبا روزانه علیه ارتش کلمبیا کماکان، ادامه دارند.

خوان مانوئل سانتوس: «بله، جنگ ادامه دارد و اعلام کرده ایم آتش بس تنها وقتی برقرار خواهد شد که توافق صلح امضا شده باشد و نه پیش از آن. متاسفانه تا پایان روند صلح ناچار به ادامه جنگ هستیم. در این زمان، مثل هر جنگ دیگری، هر دو طرف تلفاتی می دهند. اما به باور من این سریع ترین راه برای دستیابی به صلح است. من نمی خواهم این کشمکش تا ابد ادامه پیدا کند. برای همین هم آتش بس را نخواهم پذیرفت. دلیل دیگرش این است که شورشیان همیشه از آتش بس برای تقویت نیروها و ادامه نبرد استفاده می کنند. من می خواهم این کشمکش یک بار برای همیشه تمام شود.»

یورونیوز: منظورتان این است که می شود در کوبا برای صلح مذاکره کرد و در کلمبیا کماکان جنگید؟

خوان مانوئل سانتوس: «بله می شود. این را از یک نخست وزیر سابق اسرائیل آموختم که می گفت: «من با تروریست ها بر سر صلح به گونه ای مذاکره می کنم که انگار تروریسمی وجود ندارد – منظور او فلسطینی ها بودند – اما با تروریسم هم جوری مبارزه می کنم که انگار روند صلحی در کار نیست». می شود گفت این همان کاری است که ما در کلمبیا می کنیم. به نظر من، این سریعترین راه برای پایان دادن به مناقشات است.»

یورونیوز:در یک سؤال توییتری دیگری آمده: «شما که با انتخاب مجدد روسای جمهور مخالف هستید و می خواهید آن را از بین ببرید، چرا خودتان برای بار دوم کاندیدا می شوید؟ آیا این دو با هم در تضاد نیست؟»

خوان مانوئل سانتوس: «خیر، نیست. چرا که این چیزی است که در حال حاضر قانون اساسی آن را مجاز دانسته و من باور دارم صلح حق کشور است. ما به پیشرفت هایی دست یافته ایم و رها کردن کار در میانه راه، شدیدا غیر مسئولانه است. باید کار را تمام کنیم. باید تا آخر راه ایستاد و راه رسیدن به صلح در کلمبیا هم روزی به آخر خواهد رسید.»

یورونیوز: شما از احتمال حضور برخی از اعضای «فارک» در مجلس سخن گفتید. این اتفاق کی رخ می دهد؟

خوان مانوئل سانتوس: «هنوز بر سر این مورد مذاکره نشده است. این مسأله بخشی از گفتگوهای هاوانا است. بخشی از چیزی است که آن را «عدالت انتقالی» می نامیم و نیازمند آن است تا بر سر میز بنشینیم و ببینیم چنین اقدامی در چه شرایطی ممکن می شود.»

یورونیوز: آیا مردم این را می پذیرند؟

خوان مانوئل سانتوس: «ببینید، وقتی صحبت از مواد مذاکرات به صورت جداگانه می شود، مردم واکنش منفی دارند چرا که از «فارک» رنج فراوان دیده اند. اگر از مردم کلمبیا بپرسید: «آیا مایلید فارک در دنیای سیاست نقش ایفا کند؟» جواب منفی خواهید شنید. اگر بپرسید: «آیا می خواهید فارک از امتیازات قضایی برخوردار شود؟» جواب منفی خواهید شنید. این طبیعی است. بدیهی هم است. اما اگر کل تصویر را بدهید و به مردم کلمبیا بگویید: این صلح است، سود صلح، اینها است و در غیر این صورت باید جنگ را برای بیست، سی یا پنجاه سال دیگر ادامه داد، من شکی ندارم، مطمئن هستم که مردم کلمبیا صلح را بر می گزینند.»

یورونیوز: آیا جنگ با قاچاق مواد مخدر به پیروزی خواهد رسید؟

خوان مانوئل سانتوس: «در سال های اخیر نسبتا موفق بوده ایم. شاید ما کشوری باشیم که در طول چهل سال گذشته بیشترین ضرر را از قاچاق مواد مخدر دیده است. کشوری که بیشترین زجر را کشیده، بیشترین خون را داده و گزافترین بها را پرداخته است. همزمان ما کشوری هستیم که، به طور نسبی، بزرگترین موفقیت ها را هم در این زمینه کسب کرده است. ما بزرگ ترین کارتل های مواد مخدر را برچیدیم و قاچاقچی های مهم را دستگیر کردیم. ما کشت کوکا را کاهش دادیم، اما بازار همچنان به راه است. به همین دلیل من به همه دنیا گفته ام که باید به دنبال راه دیگری بود، راههای موثرتر، چرا که جنگ با مواد مخدر که چهل سال پیش توسط سازمان ملل متحد آغاز شد، هنوز به پیروزی نرسیده است. همه ما هم بهای گزافی برایش می پردازیم. کلمبیا صلاحیت اخلاقی آغاز این بحث را دارد، چنانکه آن را آغاز هم کرده است. فکر می کنم باید بر سر مواد مخدر بحث کرد چرا که به تمام دنیا مربوط می شود و محدود به کلمبیا نیست.»

یورونیوز: آیا واژه «قانونی کردن» در سخنان شما جایی دارد؟ برخی کشورها مواد مخدر کم اعتیادآور را آزاد کرده اند.

خوان مانوئل سانتوس: «نمی توانم این را در نظر نگیرم. چیزی که گفته ام این است که باید راه های تازه ای یافت، همه با هم. کشورهای منزوی نمی توانند راه چاره ای پیدا کنند که برای همه جهان قانع کننده باشد. به همین دلیل، گفتگوها باید چندجانبه باشد. در رویارویی با این مسأله دو قطب وجود دارد: یکی که من آن را «قطب آسیایی» می نامم، کشورهایی را در بر می گیرد که مصرف کنندگان را به زندان می فرستند و مواد فروش ها در آنجا حتی در خطر اعدام قرار دارند. قطب مخالف قانونی کردن است. در این بین، ترکیبات فراوانی وجود دارد. این چیزی است که باید بر سرش گفتگو کرد، آن هم بر مبنایی حقیقی و هدفمند، چرا که این نوع بحث ها بسرعت موجب جبهه گیری می شوند. بسرعت انسان ها را در یک سو یا سوی دیگر قرار می دهند. به من انتقاد شد که چرا این بحث را در مقیاس جهانی و از جایگاه ریاست جمهوری در قدرت مطرح کردم. این انتقادها به نظر من بی اساس هستند. باور من این است که دنیا به درگرفتن چنین بحثی نیازمند است و کلمبیا از صلاحیت اخلاقی برای رهبری آن برخوردار است.»

یورونیوز: فکر می کنم درک کردن جنگ با قاچاق مواد مخدر در کلمبیا بدون درک رنج مردم کلمبیا ممکن نیست. و خود شما، ببخشید این را می گویم، حتی خانواده تان هم رنج دیده (اشاره به ربوده شدن برادر آقای سانتوس)، داستان برادرتان، نمونه ای از خشونت این جنگ کثیف. شما در زمان ریاست جمهوری الوارو اوریبه وزیر دفاع بودید و علیه «فارک» عملیات نظامی انجام دادید. به نظر می رسد سیاست های الواره اوریبه با شما تفاوت دارد. آیا عقاید خوان مانوئل سانتوس عوض شده اند؟

خوان مانوئل سانتوس: «نه، عقاید من تغییری نکرده اند. من می دانم چطور بجنگم. این کار را کرده ام. ببخشید که فروتنی را کنار می گذارم، اما هیچکس به اندازه دولت من در زمینه مبارزه با تروریسم موفق نبوده است. همچنین در مبارزه با شورشیان، اربابان مواد مخدر و گروه های تبهکار کسی موفقیت من را نداشته است. دولت من رکوردهای دست نیافتنی در حصول نتایج مؤثر را دارد. وقتی من وزیر دفاع بودم، وقتی کار را آغاز کردم، پیرو تغییراتی که انجام دادیم، حمله های شدید به مواضع مهم گروه های تبهکار را آغاز کردیم و ساختار مرکزی تشکیلاتشان را هدف قرار دادیم. اما جنگ باید هدف داشته باشد. هدف من از جنگ رسیدن به صلح است. پیروزی جنگ یعنی صلح. به باور من سربازی وجود ندارد که برای هیچ بجنگد. او می جنگد تا چیزی به دست بیاورد، تا به صلح برسد. من در شیوه تفکرم چیزی را تغییر نداده ام، این شرایط پیش آمده بود که اجازه آغاز روند صلح را داد تا این جنگ با گفتگو و مذاکره پایان یابد.»

«همانطور که هر جنگی هر جای دیگر دنیا تمام می شود، جایی می رسد که باید نشست و به جنگ خاتمه داد. این کاری است که داریم در کلمبیا انجام می دهیم. من عقایدم را تغییر نداده ام. و بگذارید یک چیز را صادقانه به شما بگویم، جنگیدن بسیار راحت تر از صلح کردن است. رسیدن به صلح به مراتب دشوارتر است. دشمنان زیادی پیش رو هستند و کسانی هم هستند که منافع بسیاری در جنگ دارند، کسانی مثل رئیس جمهوری پیش از من.»

«اما من معتقدم کاری که داریم می کنیم درست است، که برای کلمبیا خوب است. نسل من حتی رنگ یک روز صلح را ندیده است. از این رو به هموطنانم می گویم: چشمانتان را ببندید و کلمبیای در صلح را تصور کنید. تصور کنید که کشوری در صلح را به دست کودکانمان می سپاریم. این منظره ای تماشایی است. افقی حیرت آور که به عقیده من دست یافتنی است.»

یورونیوز: منظره تماشایی دیگر این است که برخلاف شرایط حاضر، رشد سالانه اقتصاد کلمبیا پنج درصد بوده است. رازش چیست؟

خوان مانوئل سانتوس: «رازش داشتن سیاست های درست است. از روز اولی که سر کار آمدیم، می دانستیم باید اصلاحات مالیاتی انجام دهیم. نیاز داشتیم هزینه های اجتماعی را در نقطه های مشخص متمرکز کنیم تا اقتصاد را به تحرک بیاندازد. باید تورم را هم پایین می آوردیم. به اینها دست یافتیم. با وجود نزاع موجود، کلمبیا کشوری است که در سه سال و نیم گذشته بیشترین شغل ها را در آمریکای لاتین ایجاد کرده است. کلمبیا در کل آمریکای لاتین کمترین میزان تورم را دارد. رقم سرمایه گذاری خارجی و داخلی ما تقریبا سی در صد است که از این لحاظ در رتبه های بالا، یا شاید بالاترین رتبه در آمریکای لاتین هستیم. ذخایر ارزی ما بسیار زیاد است. بدهکاری ما رو به کاهش و سرمایه گذاری خارجی ما رو به افزایش است. اینها ما را در ردیف اقتصادهای موفق قرار می دهد، آن هم نه فقط در آمریکای لاتین، که در میان کشورهای در حال توسعه. همه اینها از سیاست های مستمر، مدیریت مسئولانه اقتصاد و صرفه جویی کافی و متمرکز کردن توان بر پویا کردن اقتصاد حاصل شده است. بگذارید بگویم با دستیابی به صلح، اقتصاد ما دو درصد دیگر هم رشد خواهد کرد.»

یورونیوز: آقای رئیس جمهوری، بیایید از سیاست خارجی حرف بزنیم. روابط شما با ونزوئلا و نیکولاس مادورو، رییس جمهوری این کشور چگونه است؟

خوان مانوئل سانتوس: «خب، من دشمن قسم خورده رئیس جمهوری، هوگو چاوز بودم. روزی نبود که به هم توهین نکنیم. وقتی من انتخاب شدم، با خودم گفتم که او هم به ریاست جمهوری ونزوئلا برگزیده شده، ما دو هزار و دویست کیلومتر مرز مشترک داریم و بشدت به یکدیگر وابسته هستیم. پس به او تلفن زدم و با هم به صحبت نشستیم، مثل الآن من و شما. به او گفتم: آقای رئیس جمهوری، موارد بسیاری هست که هیچگاه بر سرشان به توافق نخواهیم رسید. ما با هم بسیار تفاوت داریم، اما ما در قبال مردم خودمان مسئولیم. شما در قبال مردم ونزوئلا و من در قبال مردم کلمبیا. به خاطر این مسئولیت، چرا تلاش نکنیم تا با احترام به تفاوت ها، بر اهانت های عمومی و رسانه ای به یکدیگر پایان دهیم؟

«هیچ روابط اقتصادی میان ما نبود، حتی روابط دیپلماتیک هم نداشتیم. حتی حرف جنگ هم شده بود. به او گفتم: بیایید به تفاوت ها احترام بگذاریم، بیایید هر جا ممکن است با هم همکاری کنیم. و بیایید در خلوت و با روشی دیپلماتیک، تمامی اختلاف ها را حل و فصل کنیم.»

«دهم اوت ۲۰۱۰ بود، در محل مرگ سیمون بولیوار، از آن پس و تا زمان مرگ چاوز، روابط ما خیلی خوب بود. با وجود اینکه بر سر موارد بسیاری اختلاف نظر داشتیم. با رئیس جمهوری مادورو هم همین شیوه را ادامه داده ایم. کلمبیا همان کارهایی را می کند که رهبر هر کشوری در سیاست خارجی انجام می دهد و آن هم ترکیب اصول و منافع آن کشور است.»

«این دیدگاه به ما اجازه داده یکی از چهار عضو گروهی باشیم که اعضای دیگرش برزیل، اکوادور و واتیکان هستند و برای پیشبرد گفتگو میان حکومت ونزوئلا و مخالفان تلاش می کنند، تا فصول مشترکی برای پیشرفت بی دردسر این کشور پیدا کنند. چرا که هر اتفاقی در ونزوئلا بیافتد، به کلمبیایی ها هم مربوط است.»

یورونیوز: کلمبیا همواره از بهترین متحدان ایالات متحده آمریکا در آمریکای جنوبی بوده است. در حال حاضر روابط میان واشنگتن و بوگوتا چگونه است؟

خوان مانوئل سانتوس: «بسیار خوب. چند ماه پیش با آقای اوباما دیداری داشتم. گفتیم که شرکای استراتژیک یکدیگر هستیم. ما خودمان را بهترین دوست آمریکا در آمریکای لاتین می دانیم و برای بیانش هم هیچ مشکلی نمی بینیم.»

یورونیوز: ببخشید که حرفتان را قطع می کنم، اما شما بر خلاف چیزی که مطبوعات برزیل مبنی بر جاسوسی آمریکا از شما منتشر کرد، همچنان به دوستی ادامه داده اید؟

خوان مانوئل سانتوس: «آنها از کشورهای دیگر جاسوسی می کردند. آمریکا در مسائل اطلاعاتی متحد ما بوده است. ما با هم جاسوسی می کردیم و جاسوسی دشمنان مشترکمان را هم می کردیم. پس هیچ مشکلی با آمریکا وجود ندارد.»

یورونیوز: روابط شما با اتحادیه اروپا چگونه است؟ آیا با برخی کشورهای اروپایی روابط بهتری از بقیه دارید؟

خوان مانوئل سانتوس: «بله، رابطه ما با اتحادیه اروپا عالی است. در حال حاضر یک توافقنامه تجارت آزاد میانمان برقرار است. اروپا در حال انجام کاری است که ما از آن قدردانی می کنیم: آنها قرار است شرط اخذ روادید برای ما را بردارند. این نشان از دوستی و احترام است که از آن سپاسگذاریم. البته که در اروپا کشورهایی هستند که ما با آنها روابطی ویژه داریم، مثل بریتانیا و اسپانیا.»

یورونیوز: آیا فکر می کنید رایزنی های مادرید، اتحادیه اروپا را به لغو شرط روادید برای کلمبیایی ها ترغیب کرده است؟

خوان مانوئل سانتوس: «بله، اسپانیا نقش مهمی ایفا کرد. نخست وزیر اسپانیا به من تلفن کرد، روز تولدم بود، او گفت: من می خواهم این کار را انجام دهم (درخواست از بروکسل برای لغو شرط اخذ روادید برای کلمبیایی ها) و آوردن فشار را به همراه چند کشور دیگر آغاز کرد. من با رؤسای جمهوری و نخست وزیران زیادی صحبت کردم، همینطور با صدراعظم مرکل، و همه آنها از این اقدام پشتیبانی کردند. من از موضع این کشورها قدردانی می کنم. این گامی بسیار پر اهمیت است، روابط ما بسیار خوب است و باید بسیار بهتر هم بشود. ما چیزی را که اروپا می خواهد، داریم و آنها چیزی که را که ما می خواهیم.»

یورونیوز: بگذارید با سؤالی از توییتر در مورد فوتبال، کار را پایان دهیم: جام جهانی نزدیک است و کسی پرسیده آیا فالکائو بازی خواهد کرد؟

خوان مانوئل سانتوس: «امیدوارم. چیزی که معلوم است این است که واقعا مایل به بازی کردن است و چنانکه پزشکان به من گفتند، روند بهبودی اش به نیمه رسیده و خودش آماده است. فالکائو سخت تلاش می کند. امیدوارم بتواند ما را همراهی کند چرا که بازی نخست ما مقابل کشور اروپایی یونان است. برای اروپا متاسفم اما امیدوارم ما برنده شویم.»

یورونیوز: آقای رئیس جمهوری، از اینکه با یورونیوز مصاحبه کردید، از شما سپاسگزارم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کلمبیا: به دلیل «نسل‌کشی اسرائيل در غزه» روابط دیپلماتیک با تل‌آویو را قطع می‌کنیم

مشاهده یک پرنده‌ کمیاب نیمه نر و نیمه ماده برای اولین بار در ۱۰۰ سال اخیر

کلمبیا «بزرگترین گنج تاریخ بشر» را از زیر آب بیرون می‌کشد