Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

اتحادیۀ اروپا به دنبال حفظ یکپارچگی اوکراین است

اتحادیۀ اروپا به دنبال حفظ یکپارچگی اوکراین است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شامل گفتگو با سفیر روسیه در اتحادیه اروپا

در تازه ترین تحول، اتحادیۀ اروپا نام تعدادی دیگر از شخصیت های روس و اوکراینی های طرفدار روسیه را به فهرست محدودیت های سفر به این قاره اضافه کرده است.

از زمان آغاز تنش در کریمه و شرق اوکراین، اتحادیۀ اروپا سعی کرده است با چنین تحریم هایی، به روسیه برای خاتمه دادن به تنش در این منطقه فشار بیاورد.

در کنار این تحریم ها، نقش روسیه برای تامین انرژی بخصوص گاز در اروپا را نباید از نظر دور بداریم، مساله ای که یکی از نگرانی های اروپاست و می تواند اعضای اتحادیۀ اروپا را برای تحریم های بیشتر مردد می کند.

قرار است روز پنجشنبه، کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اروپا با وزیران خارجۀ روسیه، اوکراین و آمریکا در ژنو دیدار و در مورد بحران مذکور گفتگو کند.

جاناتان ایال، تحلیلگر سیاسی و مدیر مطالعات بی المللی امنیت در این باره می گوید: “امیدهای زیادی به این گفتگو و مذاکرات دیپلماتیک روز پنجشنبه بسته شده است اما هنوز بوضوح مشخص نیست که این مذاکرات اتفاق بیافتد. پیش از همه این سوال مطرح هست که آیا سرگئی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه می آید؟ و اگر هم حاضر شود، این سوءظن در میان کشورهای غربی وجود دارد که وی [پیشدستی کند و] پیشنهاد فدرالی کردن اوکراین را به روی میز بگذارد. بگذارید اشتباهی نکنیم، مبارزه برای ادامۀ بقای اوکراین به عنوان یک دولت و کشور است.”

در کنار تحریم های اتحادیۀ اروپا، دولت آمریکا نیز ضمن هشدار به روسیه، یک شرکت گازرسانی و چندین مقام کریمۀ حامی روسیه را نیز تحت تحریم قرار داده است.

این تحریم ها تاکنون روسیه را عقب نرانده و باید منتظر ماند و دید آیا نشست روز پنجشنبه به حفظ یکپارچگی اوکراین و بازگراندن آرامش به شرق این کشور می انجامد؟

گفتگوی یورونیوز با سفیر روسیه در بروکسل

برای روشن تر شدن این امر، یورونیوز گفتگویی را با ولادیمیر چیژوف، سفیر روسیه در اتحادیۀ اروپا دربارۀ بحران اوکراین صورت داده است که در پی می آید:

یورونیوز: وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا با افزایش فشارها بر مسکو موافقت کردند. نظر شما درباره این موضوع چیست؟

چیژوف: ضرر این کار برای اتحادیه اروپا بیشتر است. در ازای کار بر روی افزایش تحریم روسیه باید به اوکراین کمک کنند تا راه حلی برای خروج از بحران پیدا کند. اگر بروکسل (اتحادیه اروپا) و واشنگتن خواهان یک راه حل مسالمت آمیز سیاسی هستند، باید از مسئولان در کی یف بخواهند که استفاده از نیروی نظامی در شرق اوکراین را متوقف کنند.

یورونیوز: در صورت حمله نظامی روسیه به شرق اوکراین، اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا هفته آینده برگزار خواهد شد. آیا شما آماده چنین حمله ای هستید؟

چیژوف: به شما اطمینان می دهم روسیه به فکر حمله نیست.

یورونیوز: ماه پیش شما به ما گفتید نیروهای نظامی روسیه در کریمه نیستند. درباره اوضاع کنونی هم همین صحبت را می کنید. آیا هیچکدام از آنها روسی نیستند؟

چیژوف: کسی مدرکی درباره این مسئله نشان نداده است. حتی یک مدرک هم وجود ندارد.

یورونیوز: تعداد زیادی از کشورهای اروپایی همسایه روسیه نگران دخالت روسیه هستند. نگرانند که قربانی بشوند.

چیژوف: آنها قربانی افکار مشوش خودشان هستند، افکاری که توسط خود آنها و با کمک کشورهای خارجی و رسانه ها شکل گرفته است. شبیه یک بیماری روانی جمعی شده است.

آگهی

یورونیوز: آیا در فکر افزایش بودجه نظامی هستید؟

چیژوف: پول ها را در راههای مفید تری صرف می کنیم. شخصا نشانه های از افزایش تهدیدها در اروپا نمی بینم.

یورونیوز: “آیا نشست روز پنجشنبه در ژنو برگزار خواهد شد؟

چیژوف: اگر کی یف به تهدید هایش عمل و به شرق اوکراین حمله کند، موضوعی برای گفتگو نخواهد ماند.

یورونیوز: یک حسی ایجاد شده که می گوید رفتار روسیه با اتحادیه اروپا دوستانه نیست. فکر نمی کنید این مسئله به سیاست نادرست روسیه بر می گردد؟

آگهی

چیژوف: خیر، این تقصیر همکاران رسانه ای شما است که فقط اخبار را یکجانبه پوشش می دهند. مشکلات پیش آمده در روابط اتحادیه اروپا و روسیه موقتی است

سفیر اوکراین در اتحادیه اروپا: هیچکس نمی توان امنیت را از ما بگیرد

یافتن راهی برای کاهش تنش در شرق اوکراین و جلوگیری از احتمال درگیری نظامی میان ارتش و شبه نظامیان طرفدار روسیه به دغدغه اصلی دیپلمات های اروپایی تبدیل شده است.

برای آشنایی بیشتر با مواضع کی یف، جیمز فرانی گزارشگر یورونیوز در بروکسل با کونستانتین یلیسیوا، سفیر اوکراین در اتحادیه اروپا گفتگوی داشته است:

یورونیوز: در چند روز گذشته شاهد افزایش ناآرامی ها در اوکراین بودیم. چه کسی پشت این اتفاقات است؟

آگهی

یلیسیوا: اول از همه، ما تعداد زیادی از مکالمات میان نیروهای ویژه روسیه با فرمانده آنها در مسکو و داخل خاک روسیه را ردیابی کردیم. شواهد روشنی داریم که تجهیزات و مهمات این افراد روسی هستند. در آخر، تصمیم نادرست پارلمان روسیه در صدور مجوز استفاده از نیروی نظامی در خاک اوکراین هنوز پابرجاست.

یورونیوز: چه انتظاری از گفتگوهای ژنو دارید؟

یلیسیوا: ما فقط خواهان توقف لفاظی هایی هستیم که در دوران جنگ سرد هم در جریان بود. لفاظی های روسیه در زمینه مذاکرات صلح و تفاهم، بر روابط میان این کشور و اوکراین سایه خواهد انداخت.

یورونیوز: ارزیابی شما از واکنش اتحادیه اروپا به این بحران چیست؟

یلیسیوا: این یک امتحان برای اتحادیه اروپاست. فارغ از میزان گسترش بحران آنها مصمم به دفاع از ارزشها و اصول اروپایی هستند. به این دلیل که اتحادیه اروپا بر اساس دفاع و حمایت از این ارزشها پایه گذاری شده است.

آگهی

یورونیوز: باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا چند هفته قبل در بروکسل و در ساختمانی نزدیک این محل سخنرانی کرد. او انجام هر گونه عملیات نظامی را منتفی دانست. این مسئله شما را ناامید نکرد؟

یلیسیوا: نه، اصلا. ما هم برای پایان دادن به این اوضاع طرفدار راه حل مسالمت آمیز و سیاسی هستیم. بر اساس دیدگاه ما استفاده از نیروی نظامی….

یورونیوز: تا چه زمان باید به دیپلماسی فرصت داد؟ چند هفته باید برای این مسئله وقت گذاشت. شما باید به گزینه های دیگر، مثل گزینه نظامی فکر کنید.

یلیسیوا: بار دیگر تکرار می کنم، در حال حاضر و برای آرام کردن اوضاع، ما فقط به راه حل سیاسی و دیپلماتیک فکر می کنیم. به این دلیل که این موضوع در ارتباط با مسئله امنیت یا عدم امنیت در اوکراین و کل اروپا در ارتباط است. فقط مردم اوکراین می توانند از خود دفاع کنند. هیچکس نمی توان امنیت و صلح را از ما بگیرد. این مسئله مردم اوکراین است. به همین علت ما باید خودمان به همدیگر کمک کنیم تا اینکه از دیگران بخواهیم که به ما کمک کنند.
.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش زلنسکی برای کشاندن روسیه به مذاکره: «نیامدن بایدن به نشست صلح مثل کف زدن برای پوتین است»

کی‌یف به رغم تهدیدهای مسکو: نخستین گروه از مربیان نظامی فرانسه به زودی وارد اوکراین می‌شوند

در حمله روسیه به یک فروشگاه در خارکیف، ۱۲ نفر کشته و ده‌ها تن زخمی شدند