حزب محافظه کار فیدز در آستانه پیروزی دوباره در انتخابات پارلمانی مجارستان

حزب محافظه کار فیدز در آستانه پیروزی دوباره در انتخابات پارلمانی مجارستان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

روز یکشنبه مردم مجارستان برای انتخابات مجلس به پای صندوقهای رای می روند. پس از تغییر رژیم در سال ۱۹۹۰ میلادی، این اولین بار در ۲۴ سال اخیر است که قوانین انتخاباتی به شدت تغییر کرده است.

حزب حاکم فیدز که دارای دوسوم نمایندگان مجلس است قانون انتخابات را تغییر داده است. این بار انتخابات تنها در یک دور برگزار خواهد شد و نمایندگان کمتری انتخاب خواهند شد. حوزه های انتخاباتی دوباره ترسیم شده اند. آرایی که احزاب بدست می آورند اهمیت کمتری خواهد داشت. نامزدهایی که اکثریت ساده، نیمی از آرا بعلاوه یک رای می آروند، برنده اعلام می شوند.

با یک تحلیلگر سیاسی در مورد قوانین جدید و تاثیر آن بر انتخابات آینده مجارستان صحبت می کنیم. اما ابتدا گزارشی در مورد مبارزات انتخاباتی داریم:

نزدیک به نیمی از کرسی های نمایندگی در پارلمان مجارستان کاسته می شود. دو سوم کرسی های پالمان را حزب محافظه کار فیدزدر اختیار دارد که قواعد کل سیستم انتخاباتی و مبارزات انتخاباتی را بازنویسی کرده اند تا بتوانند در انتخابات روز یک شنبه پیروز شوند.

از وقتی که شهرداری های طرفدار دولت تابلوهای تبلیغاتی را اشغال کرده اند، مخالفان دولت فرصت کمی برای مبارزات انتخاباتی روی بیلبوردها دارند.

بطور سنتی در مجارستان هواداران جناح راست علاقمند به حضور در تظاهرات خیابانی هستند. انجمن وحدت مدنی وابسته به حزب محافظه کار فیدز از یک هفته قبل یک راهپیمایی صلح را سازماندهی کرده بود که طرفداران دولت را گرد هم جمع کرد.

ویکتور اوربان، نخست وزیر محافظه کار مجارستان می گوید: «به آنچه که در ۲۰ سال گذشته دست نیافته بودیم در این چهار سال دست یافته ایم. ما هر آنچه که توانسته ایم را انجام داده ایم. بعضی اوقات حتی فکر می کنم که کارهای خیلی بیشتری انجام داده ایم.»

احزاب سیاسی آخرین تجمعاتشان را برگزار کرده اند. اینجا در میدان قهرمانان بواپست، ویکتور اوربان به هوادارانش گفت که دولتش، مجارستان را در چهار سال گذشته بازسازی کرده است و به همین خاطر از هوادارانش خواست که برای دوره دیگری که از ششم آوریل شروع می شود او را حمایت کنند.

در طرف دیگر، آتیلا مشترسی، رهبر مخالفان دولت و طرفدارانش آخرین تجمع شان را در اپرا برگزار کردند، در این مکان او از مردم خواست که از حزب فیدز حمایت نکنند زیرا چهار سال گذشته، سالهای فقر مردم بوده است.

آتیلا مشترسی، رهبر مخالفان دولت می گوید: «باید نسبت به تمام فسادها، تحقیر ها و ارعاب هایی که در چهار سال گذشته مجبور به تحمل آن بوده ایم، هشدار دهیم.»

احزاب چپ به ناچار برای مخالفت با سیستم انتخاباتی ائتلاف کرده اند. به خاطر وجود تنها یک دوره رای دادن، احزاب چپ مجارستان یک لیست واحد با اهداف یکسان منتشر کرده اند.
هدف آنها برکنار کردن ویکتور اوبان و حزب فیدز از قدرت است.

در این وضعیت حزت راست افراطی ژوبیک می تواند با شعارهای ضد یهودی و ضد کولی ها محبوبیت کسب کند. این حزب تصمیم گرفته که در این انتخابات یک چهره کمتر رادیکال را بمنظور جلب نظر رای دهندگانی که از فیدز ناامید شده اند، از خود ارائه کند.

کمپین انتخاباتی دولتی ها موضع سازش ناپذیری دارد. در میان کاندیداهای آنها به ندرت موضوعات بحث انگیز یا مناظره میان کاندیداها دیده می شود. فیدز اعلام کرده که تنها برنامه اش ادامه قدرتمند سیاست های کنونی است.

تنها موضوع مورد توجه کمپین انتخاباتی حزب دولت، کاهش هزینه انرژی است. قیمت گاز چند روز پیش از انتخابات کاهش یافته است.

مخالفان دولت به شدت به برنامه ساخت نیروگاههای جدید هسته ای دولت حمله کرده اند. دولت ده میلیارد یورو برای ساخت این نیروگاهها هزینه کرده که قرارداد کاملا سری آن با شرکت های روسی بسته شده است.

همچنین جناج چپ بخاطر یک مورد فساد مالی مورد حمله دولت قرار گرفته است. در جریان مبارزات انتخاباتی، پلیس معاون دبیر حزب سوسیالیست را که گفته می شود یک حساب مخفی بانکی با چند صد هزار یورو در اتریش دارد را بخاطر عدم توانایی در توجیه این مبلغ، بازداشت کرده است.

در مجارستان چندین پروژه بزرگ ساخت و توسعه شهری در حال افتتاح است که با کمپین های انتخاباتی مرتبط است. در طول دو هفته گذشته، یک خط جدید مترو افتتاح شده و همچنین ساخت یک میدان مرکزی در بوداپست به پایان رسیده است و به زودی یک ورزشگاه بزرگ در روستای ویکتور اوربان آماده بازگشایی خواهد شد.

یورونیوز: در استودیوی بوداپست، با گابور توروک، تحلیلگر سیاسی هستیم. آقای توروک، این انتخابات از چه نظر مهم است؟

آگهی

گابور توروک:
با توجه به نتیجه آخرین نظرسنجی ها، امروز، سوال واقعی این است که حزب حاکم «فیدز» با چه اکثریتی برنده خواهد شد. آنها شانس خوبی برای حفظ اکثریت دوسوم کرسی ها دارند.

یورونیوز: چطور این پدیده را توضیح می دهید که از یک سو احتمالا آنها دوسوم آرا را بدست می آورند و از سوی دیگر اکثریت افکار عمومی خواهان تغییر دولت است؟

گابور توروک:
بله، بسیاری از مطالعات نشان می دهد که نیمی از جمعیت خواهان تغییر است اما همچنین می بینیم که بسیاری از افراد از یک حزب سیاسی پیروی نمی کنند که به آن رای بدهند.

یورونیوز: مردم چگونه باید تصمیم بگیرند؟ طی مبارزات انتخاباتی، در مورد برنامه های احزاب بحث زیادی صورت نگرفت و بین کاندیداها هم بحثی انجام نشد. در خیابان ها هم تبلیغات انتخاباتی بسیار کم بود. پس مردم چطور تصمیم بگیرند؟

گابور توروک:
ساده بگویم، فقط یک سوال مطرح است، اینکه آیا اوربان باید برود یا بماند؟ چپ و راست در مجارستان معمولا با اینکه اوربان چه می کند تعریف می شود. در مجارستان جناح راست یعنی آنچه اوربان انجام می دهد و جناح چپ آنچه که اوربان انجام نمی دهد. در واقع اینجا جناح بندی به این سبک انجام می شود.

آگهی

یورونیوز: نظرتان در مورد کارزار انتخاباتی احزاب چپ چیست؟

گابور توروک:
از بین احزابی که در این انتخابات شرکت می کنند، آنها (احزاب چپ) از همه ضعیف تر کار کردند. آنها اتحاد پیدا نکردند و نمی توانند با یک سیاست واضح عمل کنند. سیستم انتخاباتی طوری چرخید که آنها را وادار کرد کنار هم مبارزه کنند با این حال آنها هیچوقت اتحاد پیدا نکردند و این چیزی بود که احزاب چپ را فلج کرد.

یورونیوز: در مورد موفقیت حزب راست فوق العاده افراطی جوبیک چه فکر می کنید؟

گابور توروک:
موفقیت آنها غافلگیرکننده است. احتمالا آنها همان نتیجه چهار سال قبل را خواهند داشت، یعنی شانزده درصد آرا و شاید حتی بیشتر و تا بیست درصد هم رای بیاورند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات جدید در مجارستان؛ مقام سابق با انتشار صدای ضبط شده دولت اوربان را به فساد متهم کرد

ده‌ها هزار نفر در حمایت از رهبر نوظهور اپوزیسیون مجارستان به خیابان رفتند؛ پیتر مجار کیست؟

ویکتور اوربان: برای ایجاد تغییرات در اتحادیه اروپا چاره‌ای جز اشغال بروکسل نداریم