Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قاچاق گسترده نوزاد در اسپانیا در دوران فرانکو چگونه امکان پذیر شد؟

قاچاق گسترده نوزاد در اسپانیا در دوران فرانکو چگونه امکان پذیر شد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

خوانی فرناندز و پالوما پرز کایه خا، دو زن اسپانیایی اند که قربانی ماجرای کثیف سرقت نوزاد شده اند. داستان این دو زن اگرچه منحصر به فرد است اما استثنایی نیست، زیرا از زمان آغاز حکومت فرانکو و طی ده ها سال هزاران مورد از فرزند خواندگی نادرست و کاذب در اسپانیا جریان داشته است. به این شکل که نوزادان را بدون رضایت مادران بیولوژیک شان از آنها گرفته و به زنان دیگر می فروخته اند. در این رسوایی، گروهی از پزشکان و پرستاران از یکسو و کشیش ها و راهبه ها از سوی دیگر دست داشته اند.

خوانی ۴۸ ساله، برادر کوچکش در سال ۱۹۶۳ در کلینیک سانتا کریستینا در مادرید متولد شد و به مادرش گفته شد که نوزاد مرده به دنیا آمده است. اما خوانی فکر می کند برادرش هنوز زنده و یکی از نوزادان به سرقت رفته است. مورد مربوط به پالوما ۵۷ ساله، ثابت می کند که او در دوره نوزادی سرقت شده است. او در سال ۲۰۰۴ با استفاده از مسواک مادرخوانده اش یک آزمایش دی.ان.ای انجام داده که جایی برای انکار این واقعیت نمی گذارد.

پالوما می گوید: “مادرخوانده من گفت که من به خانواده او تعلق ندارم. به این معنا که خانواده من همسرم و دخترانم هستند و خانواده او خواهر وی و خواهر زاده هایش. زمانی که مرا به او سپرده اند، به او گفته اند که مادر من یک روسپی بوده و مرا نمی خواسته است.”

پالوما و تعدادی دیگر از قربانیان این ماجرا در سال ۲۰۱۰ شکایتی را به دادگاه ارائه کردند. اما پرونده آنها به بایگانی سپرده شد. اما اکنون دومین دادگاه عالی اسپانیا بار دیگر این پرونده را باز کرده که یکی از طولانی ترین پرونده ها در نوع خود است.

پالوما پرز کایه خا: “فکر می کنم مراجع قانونی و پلیس باید خانواده واقعی مرا پیدا کنند. من دو ساعت پس از تولدم از این کلینیک بیرون آورده شده ام. آنها موظف اند که مادر بیولوژیک مرا پیدا کنند.”

خوانی به مدت سه سال در جستجوی برادر جوان ترش بوده است. در سال ۱۹۶۳ کلینیک سانتا کریستینا در این زمینه مورد سوء ظن شدید بوده است. حکومت اسپانیا در سال ۱۹۸۷ و علیرغم روندی که در کلیسا و بیمارستان ها جریان داشت، به تنظیم قوانینی در مورد فرزند خواندگی پرداخت.

خوانی فرناندز: “زمانی که ماجرای سرقت نوزادان برملا شد، نام کلینیک سانتا کریستینا در همه رسانه ها مطرح بود. من فکر می کردم که برادرم مرده است اما نمی دانستم که او از مادر من دزدیده شده است. من در جستجوی گواهی غسل تعمید او برآمدم، زیرا برای نوزادان سرقت شده نیز غسل تعمید انجام می شد. اما این گواهی ساختگی بود و برای او هرگز انجام نشده بود.”

تحقیق پلیس تایید می کند که مدرکی که توسط دفتر اسقف کلیسای مادرید در مورد برادر خوانی صادر شده جعلی است. همه کاغذ ها و اسناد مربوط به زمان تولد و مرگ او در تناقض با یکدیگرند.

بی خوانی فرناندز: “قاضی پس از دو سال مطالعه و بررسی پرونده، بی نظمی و ناهمخوانی و جعلی بودن مدارک و وقوع جرم را تایید کرد. اما آنچه درک نمی کنم این است که چرا به جای ادامه تحقیقات پرونده را مختومه اعلام کرد؟ این چیزی است که من در مورد دستگاه دادگستری در اسپانیا درک نمی کنم.”

برای روشنی انداختن بیشتر بر رسوایی قاچاق نوزادان در اسپانیا، یورونیوز گفتگویی انجام داده است با گیرمو پنیا در مادرید.

یورونیوز: گیرمو، شما حقوقدان و سخنگوی انجمن حمایت از نوزادان قاچاق شده هستید، نخستین مسئله ای که در این زمینه جلب توجه می کند، گسترش زمان این پرونده ها از دهه ۵۰ تا دهه ۸۰ و فراتر از آن است. چگونه ممکن است که نوزادان را به این سادگی جا به جا کرد و به دیگری داد؟ چه کسانی تصمیم می گرفته اند و چرا؟

گیرمو: “فکر می کنم این رویه ای بوده که برای سال ها تثبیت شده و کسانی که در این زمینه مسئول بوده اند شامل تهیه کنندگان مدارک و استاد هویتی نوزاد، پزشکان، پرستاران و شاید برخی کارکنان نهادهای مدنی ثبت احوال و اسناد بوده اند. این رویه مستقل از سیاست ها و قوانین رسمی کشور و درحاشیه آنها عمل می کرده و تا پایان دهه ۸۰ طول کشیده است.”

یورونیوز: آیا انگیزه های اقتصادی درمیان بوده است؟

گیرمو: “قطعا! این کار در اوائل دهه ۴۰ شاید سیاستی را دنبال می کرده، و یا حتی نوعی برداشت اشتباه از کار خیریه بوده است. برداشتی بسیار اشتباه. اما با پیشرفت اقتصادی کشور، برخی به فکر نوعی تجارت پر سود از این راه افتادند. به ویژه که سرقت نوزادان با این روش، رد پایی هم از خود بجا نمی گذاشت. و این اکنون یکی از مشکلات اصلی برای قربانیان این ماجرا در شناسایی خانواده هایشان است.”

یورونیوز: ما اکنون دقیقا در مورد چه چیزی صحبت می کنیم؟ سرقت نوزادان از مادرانشان و یا فرزند خواندگی غیرقانونی و خارج از مقررات؟

آگهی

گیرمو: “ما ابتدا در جستجوی نوزادانی هستیم که ادعا شده در بیمارستان مرده اند، اما هیچکس جسد آنها را ندیده و یا مدارکی دال بر تایید بیمارستان در مورد فوت و به خاک سپاری آنها در گورستان ها وجود ندارد.

سپس به سراغ فرزندخواندگی های غیر قانونی می رویم. یعنی مواردی که نوزاد هنگام تولد به عنوان نوزاد فاقد مادر و پدر شناخته شده، ثبت شده و برای نگهداری به خانواده دیگری سپرده شده است. همچنین مواردی از فرزند خواندگی که رضایت مادر و پدر نوزاد جلب نشده است.

و سرانجام آن دسته از نوزادانی که پدر و مادرشان ناشناخته اند اما به فرزند خواندگی نیز داده نشده اند.”

یورونیوز: این آشفتگی موجب شکایت های بسیاری از مراجع قضایی شده، که می گویند کسی به آنها گوش نمی کند و اینکه پرونده ها بدون تحقیق مختومه می شوند. چرا رسیدگی قضایی این قدر پیچیده است؟

آگهی

گیرمو: “برای درک این مسئله که واقعا چه اتفاقی افتاده، دو راه وجود دارد. ابتدا نجات دادن مدارک موجود در کلینیک ها، بیمارستان ها و نهادهای مدنی ثبت احوال مربوط به زمانی که این اتفاق افتاده و دوم اتکا بر آزمایش دی.ان.ای.

دادگاه خواهان این مدارک از وکیل پرونده و خود قربانیان و از طریق مراجعه به بیمارستان ها است. بیمارستان ها نیز به طور مرتب تکرار می کنند که مدارک بایگانی شده ای که به کار ردگیری تولد نوزاد بیاید، یافت نشده است. این درخواست های مکرر و این تاخیرها، مانع داشتن اطلاعات مربوط به مسئله است و بدون داشتن اطلاعات لازم نمی توان پرونده جنایی تشکیل داد.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر جشن و پایکوبی بازیکنان تیم ملی و مردم اسپانیا در خیابان‌های مادرید؛ بازگشت قهرمان یورو۲۰۲۴

تصاویر معارفه رسمی امباپه توسط رئال مادرید؛ کیلیان: رویای کودکی‌ام محقق شد

جشنواره پامپلونا در اسپانیا؛ مردانی که ضرب شاخ گاوهای نر خشمگین را به جان می‌خرند