Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«کاتالونیا تلاش خواهد کرد همه پرسی استقلال را برگزار کند»

«کاتالونیا تلاش خواهد کرد همه پرسی استقلال را برگزار کند»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آرتور ماس، رییس دولت منطقه ای کاتالونیا، مقدمات برگزاری همه پرسی هجدهم آبان ماه برای استقلال کاتالونیا را آماده می کند، رفراندومی که از طرف دولت ماریانو راخوی در مادرید پذیرفته نشده است.

کنگره، بیستم فروردین، درخواست پارلمان کاتالونیا را بررسی خواهد کرد ولی آنرا قطعا رد خواهد کرد. ویسنزه باتایا، خبرنگار یورونیوز با آرتور ماس در کاخ ژنرالیتات بارسلون دیدار و گفتگو کرده است.

*ویسنزه باتایا، یورونیوز: آقای آرتور ماس چقدر احتمال می رود که هجدهم آبان امسال (نهم نوامبر)، همه پرسی برای استقلال برگزار شود و یک روز کاتالونیا استقلال پیدا کند؟ *

آرتور ماس، رییس دولت منطقه ای کاتالونیا: امکان آن هست. من و دولت کاتالونیا تلاش خواهیم کرد اجماع بزرگی که در اینجا برای همه پرسی وجود دارد، نوامبر امسال به نتیجه برسد. ما در حال ایجاد همه شرایط لازم برای سازمان دهی این رویداد هستیم. امیدوارم دولت اسپانیا مخالفت رادیکال و قطعی با این رفراندوم نکند و مانع برگزاری دموکراتیک و صلح آمیز این مشاوره مردمی نشود. علاوه براین، این همه پرسی در چهارچوب قانون خواهد بود: قانون اسپانیایی یا قانون کاتالونیایی. ما در حال کار کردن بر روی این موضوع هستیم.

یورونیوز: چرا دیوید کامرون با یک همه پرسی درمورد استقلال اسکاتلند موافق است ولی ماریانو راخوی مخالف همه پرسی در در کاتالونیا است؟

آرتور ماس: ظاهرا در بریتانیا اراده مردمسالاری بیشتر از اسپانیا است. من از این امر متاسفم زیرا ترجیح می دادم بگویم که در اسپانیا اراده و درک مردمسالاری به اندازه بریتانیا است. اسپانیا کشوری دموکراتیک است، شکی در آن نیست. ولی واقعیت این است که در اسپانیا دموکراسی به اندازه بریتانیا ریشه ندارد. فکر می کنم وقتی نخست وزیر کامرون دید که در اسکاتلند پارلمان منتخب مردم به فکر برگزاری یک همه پرسی است، اراده اهالی اسکاتلند را قبول کرد. در اسپانیا، وجود ملت کاتالون را انکار می کنند. این اولین اشتباه بزرگ است زیرا این طرز فکر، انکار تاریخ است. این کاخ که از اوایل قرن پانزدهم و از زمان آزادی کاتالونیا، همیشه ساختمان دولت بوده است، ثابت کننده این امر است.

یورونیوز: این موضوع که کاتالونیا پس از استقلال در اتحادیه اروپا خواهد ماند یا نه، بشدت بر روی افکار عمومی تاثیر خواهد گذاشت. به گفته ژوزه مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اروپا، کاتالونیای مستقل، از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد و باید برای عضویت، درخواست ارائه کند.

آرتور ماس: بله ولی آنها نمی گویند نمونه های قبلی چه بوده است زیرا نمونه ای وجود ندارد. آنها نمی گویند که در عهدنامه اتحادیه اروپا و به ویژه در پیمان لیسبون، چنین احتمالی پیش بینی نشده است. پیش بینی نشده است زیرا فکر نمی کردند روزی چنین اتفاقی بیفتد. در نتیجه قانونی وجود ندارد. آنها نمی گویند حقوق شهروندی اروپایی کسب شده از چندین سال پیش اسکاتلندی ها و کاتالان ها چه خواهد شد. حقوقی که نمی شود به ناگهان لغو کرد. و آنها در مورد این نکته ویژه هم چیزی نمی گویند که اگر از اتحادیه خارج شویم، شرایط ادغام دوباره چیست؟ آیا با همان شرایط کشورهای دیگر که هرگز عضو اتحادیه نبوده اند و هرگز قوانین و دستاوردهای جامعه اروپا را نداشته اند، وارد می شویم. یا در شرایطی کاملا متفاوت و مذاکره شده برای شهروندانی که اروپایی بودند و از همه قوانین پیروی کرده اند؟ و در مورد شهروندان کاتالونیا چه تصمیمی گرفته خواهد شد که به اتحادیه اروپا بیشتر از آنچه دریافت می کنند، پرداخت می کنند و می خواهند عضو اتحادیه بمانند؟

یورونیوز: آیا کاتالونیای مستقل از نظر اقتصادی ممکن است؟ یعنی آیا کارآفرینان از شما در این روند حمایت می کنند یا مخالف آنند؟

آرتور ماس: هر دو. وجود همه عقاید، مهم و طبیعی است. کارآفرینانی هستند که منافع بسیاری در همه نقاط اسپانیا دارند و دیگر کارآفرینان، کمتر. هر چه منافع افراد در کل اسپانیا بیشتر باشد، این روند برایشان مضر است. کارآفرینانی که منافع کمتری در اسپانیا دارند و بیشتر صادر می کنند و به بازار اسپانیایی چندان هم وابسته نیستند، به این روند نگاهی کاملا متفاوت دارند.

چه کسی از این روند می ترسد؟ هیچکس نباید بترسد. درست است که بسیاری از خارج این ترس را ایجاد می کنند. رسانه های مادرید در حال ایجاد این ترس هستند. ولی اهالی کاتالونیا به این وضعیت بدون احساساتی شدن می نگرند. زیرا آنها فهمیده اند که هدف، تفرقه افکندن برای شکست همه پرسی است.

یورونیوز: فرانسه نقش مهمی در این روند بازی می کند. زیرا در بخشی از فرانسه، یعنی پرپینیان، به زبان کاتالان صحبت می کنند. به نظر شما واکنش فرانسه به استقلال کاتالونیا چه خواهد بود؟

آرتور ماس: نمی دانم و نمی توانم به این پرسش پاسخ دهم. می دانید که فرانسه براساس تمرکزگرایی ساخته شده است، یک دولت مرکزی. این اساس در فرانسه پذیرفته شده است، نه از طرف همه، ولی اکثر شهروندان. در اسپانیا وضعیت بسیار متفاوت است. در اسپانیا دو سه واقعیت ملی وجود دارد، کاتالونیا، باسک و گالیسیا. این در فرانسه نیست. این واقعیت همیشه وجود داشته است. از طرف دیگر آنچه بسیار مهم است این است که آنچه در کاتالونیا اتفاق می افتد، قابل تکرار در کشور دیگر اروپایی نیست. اسکاتلند نیز موردی کاملا منحصر بفرد است. در اروپا مورد دیگری که قابل مقایسه با کاتالونیا باشد وجود ندارد و قطعا در فرانسه هم این واقعیت وجود ندارد. از این نظر، فرانسه دلیلی برای نگرانی ندارد. زیرا وضعیت کاتالونیا بسیار ویژه و منحصر بفرد است. من بر روی این موضوع تاکید می کنم که وضعیتی مشابه در کل قاره اروپا وجود ندارد.

یورونیوز: ولی با اینحال مورد جنجالی کریمه و جدایی آن از اوکراین وجود دارد. وقتی خوزه مانوئل گارسیا مارگالو، وزیر امور خارجه اسپانیا، کریمه و کاتالونیا را با هم مقایسه می کند، شما چه فکر می کنید؟ از طرف دیگر تلویزیون روسیه نمونه کاتالونیا را برای توجیه همه پرسی کریمه ارائه می کند.

آرتور ماس: مقایسه هایی که در روسیه انجام می دهند، هدف سیاسی دارد و بخشی از سناریوی آنها است، زیرا آنها به همه توجیه ها برای موجه جلوه دادن آنچه در حال روی دادن است احتیاج دارند. آنچه مرا متعجب می کند، گفته های وزیر امور خارجه اسپانیا است. به نظر من مقایسه کریمه و کاتالونیا هذیان گویی است، زیرا اصلا ربطی ندارد. در کریمه یک دولت منتخب برای برگزاری همه پرسی وجود نداشت ولی در کاتالونیا، دولت منتخب وجود دارد. در کریمه فشار و خشونت هست، اما در کاتالونیا یک مردمسالاری صلح آمیز هست و دولت منتخب، قیمومیت برگزاری همه پرسی را در اختیار دارد. این دو مورد اصلا ربطی به هم ندارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان اسپانیا به قانون جنجالی «عفو جدایی‌طلبان کاتالونیا» رأی مثبت داد

سوسیالیست‌ها در انتخابات کاتالونیا پیروز شدند اما برای تشکیل دولت نیاز به آرای جدایی‌طلبان دارند

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم