Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات شهرداری های فرانسه، آزمونی برای سنجش محبوبیت احزاب

انتخابات شهرداری های فرانسه، آزمونی برای سنجش محبوبیت احزاب
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گزارش تحلیلی
روز یکشنبه، مرحله اول انتخابات شهرداری های فرانسه برگزار می شود. نزدیک به دو سال از پیروزی فرانسوا اولاند در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه می گذرد و اکنون نظرسنجی ها از عدم محبوبیت او و حزبش خبر می دهند. به همین دلیل مشخص نیست که آیا حزبش می تواند به پیروزی قابل توجهی در این انتخابات محلی برسد یا خیر.

این وضعیت فرصت مناسبی در اختیار دیگر احزاب بویژه حزب راست افراطی «جبهه ملی فرانسه» به رهبری مارین لوپن گذاشته است تا امیدوارانه برای کسب موفقیت تلاش کنند. این انتخابات، آزمونی برای سنجش میزان حمایت فرانسوی ها از احزاب اصلی این کشور است.

در پاریس مشخص نیست که آیا شهرداری این شهر پس از ۱۳سال به حزب راست «اتحاد برای جنبش مردمی» واگذار می شود و یا همچنان مدیریت آن در دست چپ ها باقی می ماند. اما به هر حال یک چیز کاملا روشن است، اینکه برای اولین بار در تاریخ فرانسه یک زن شهردار پاریس می شود چراکه نامزدهای هر دو حزب راست و چپ برای کسب این سمت، زن هستند.

در پاریس «آن ایدالگو» از حزب سوسیالیست با «ناتالی کوسیسکو موریزه» از حزب راست اتحاد برای جنبش مردمی رقابت خواهند کرد.

یکی دیگر از موضوعات مطرح در این انتخابات، میزان مشارکت مردم است. برای فرانسوی ها منافع محلی یک اولویت محسوب می شود و در رای دهی، به کارنامه شهردار گذشته و حزبش توجه دارند.

انتخابات شهرداری ها در ۳۶ هزار شهر، شهرستان و روستای این کشور برگزار می شود و از آنجا که عملکرد دو حزب اصلی راست و سوسیالیست فرانسه طی این سالها ناامید کننده بوده، جبهه ملی فرانسه امیدوار است تا بتواند نتایج قابل توجهی در این انتخابات کسب کند.

گفته می شود در برخی شهرها احزاب مشخصی می توانند رای قابل توجهی به دست بیاورند. بخش عمده ای از ساکنان ۳ شهر در جنوب و ۲ شهر در شمال فرانسه را طرفداران حزب راست افراطی جبهه ملی فرانسه تشکیل می دهند و در مقابل شهرهای استراسبورگ، تولوز و رنس به حزب راست اتحاد برای جنبش مردمی، و شهرهای مارسی و اوینیون به چپ های سوسیالیست رای بیشتری خواهند داد.

این احتمال وجود دارد که بخشی از رای سوسیالیست ها در این انتخابات به حزب راست داده شود اما احتمال اینکه جبهه ملی فرانسه بتواند رای بالایی داشته باشد، احتمال ضعیفی است.

مارین لوپن رهبر جبهه ملی سعی دارد کرسی های بیشتری در شهرداری ها کسب کند تا به این ترتیب شرایط بهتری را برای حزبش در انتخابات ملی فراهم سازد.

سه نامزد اول در هر منطقه به دور دوم انتخابات راه خواهند یافت و شهرداران در فرانسه برای یک دوره شش ساله انتخاب می شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حکم بی‌سابقه دادگاه فرانسه: «همه زنان افغان» می‌توانند از حق پناهندگی بهره‌مند شوند

زنانه‌ترین ارتش‌های جهان کدامند؟

هشدار یک پزشک فرانسوی درباره تاثیر مصرف زیاد بادام روی افزایش وزن