Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

یکی از اعضای سابق اتا از لحظات شکنجه خود می گوید

یکی از اعضای سابق اتا از لحظات شکنجه خود می گوید
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سه سال پی از آنکه جدایی طلبان باسک رسما اعلام آتش بس کردند، بحث بر سر آشتی ملی و نحوه گذار از نیم قرن درگیری در اسپانیا وارد مرحله تازه ای شده است؛ اکنون آزادی مشروط اعضای زندانی گروه «اتا» و شرایط تحمل احکام، قابل بررسی و مذاکره شده است. وکلای آنها سعی دارند در نخستین گام، اجازه انتقال محکومان را به زندان های استان باسک به دست آورند. اما دولت اسپانیا تاکنون به درخواست آنها پاسخ مثبت نداده است.

انجمن های حمایت از خانواده زندانیان نیز بارها با برگزاری گردهمآیی و انتشار بیانیه های گوناگون خواستار بهبود وضعیت زندانیان جدایی طلب و بازگشت آنها به استان باسک شده اند. اورتزی اررازکین، عضو یکی از این انجمن ها است و در این مورد می گوید: «از حدود ۴۰۰ محکوم در اسپانیا تنها ۶ تن در استان باسک زندانی هستند؛ ۴۵ درصد از آنها در آندلوس هستند که بیش از هزار کیلومتر با باسک فاصله دارد. ما بارها این نکته را به مقامات اعلام کرده ایم که ما، اعضای خانواده زندانیان که گناهی مرتکب نشده ایم. باید امکان دیدار با زندانیان برای ما فراهم شود. آخر این چه تصمیمی است؟ چرا آنها را آنقدر از ما دور کرده اند؟ ما برای دیدار با آنها باید کیلومترها سفر کنیم. سفرهای پر خرج و رنجی که روح و روان ما را بیمار کرده است.»

«آرگیتوز»، انجمن باسکی دفاع از حقوق بشر، بر این باور است که سیاست انتقال زندانیان به نقاط دور دست با اصول سازمان ملل در مورد زندانیان همخوانی ندارد. آندرس کراکنبرگر می گوید تعدادی از زندانیان «بارها شکنجه» شده اند: «به ما اخباری زیادی در مورد اعمال شکنجه در زندان ها رسیده است که مختص زندانیان باسک هم نیست؛ فعالان مدنی، معترضان و حتی مهاجران مورد آزار و اذیت های نژادی و قومی قرار گرفته اند.»

خبرنگار یورونیوز در استان باسک اسپانیا می گوید: «به نظر می رسد که صحبت در مورد رفتار با زندانیان به ویژه جدایی طلبان باسک در اسپانیا به تابو می ماند؛ چرا که مقامات در وزارت کشور و سازمان زندانها از پاسخ به پرسش های ما طفره رفتند. مقامات ژاندارمری نیز تنها گفته اند که جدایی طلبان باسک آموزش دیده که بگویند شکنجه شده اند.»

ایناکی ریکارته، یکی از اعضای سازمان جدایی طلب باسک و یکی از سه نفری است که در سال ۱۹۹۲ یک خودروی بمب گذاری شده را در مرکز شهر «سانتاندر» اسپانیا منفجر و موجب مرگ سه شهروند و زخمی شدن هفده نفر دیگر شدند.

او در مجموع بیست و دو سال را در زندان گذراند و نوامبر گذشته آزاد شد. با او در «ناوارا»ی اسپانیا گفتگو می کنیم.

یورونیوز: آیا هیچوقت شما را شکنجه هم کردند؟

ایناکی ریکارته: «بله، وقتی بازداشت شدم…به محض اینکه وارد ماشین شدم شروع کردند به کتک زدن من… البته در مقایسه با بلاهایی که بعدا سرم آمد، چیزی نبود…با همان مشت اول، پرده گوش مرا پاره کردند…روی سرم یک گونی کشیده بودند… چند دفعه از حال رفتم برای اینکه امکان نفس کشیدن وجود نداشت…. وقتی روی سرتان گونی بکشند واقعا عذاب آور است… اکسیژن بشما نمی رسد… سعی می کنید نفس بکشید ولی می بینید که نمی توانید… حالت بیهوشی بهتان دست می دهد. آنها بهوشتان می آورند و دوباره شما از حال می روید و این چرخه ادامه پیدا می کند….بله… این واقعا وحشتناک است و دولت اسپانیا تا همین اواخر این کار را ادامه می داد. و همه کارهای اتا، که کارهای درستی هم نبودند، با این کار دولت توجیه می شوند…. البته توجیه کردن کار درستی نیست ولی آنها همیشه سعی کرده اند تا این موارد را از چشم مردم کشورشان مخفی نگه دارند و بگویند که اتا به اعضایش دستور داده تا این حرفها را از خود دربیاورند… این دروغ واقعا بزرگی است.. اسپانیایی ها همیشه شکنجه شده اند.. همیشه.. همیشه… کاری که دولت فرانسه مثلا انجام نداده است.»

یورونیوز: در زندان بود که برخلاف نظر یک نویسنده اهل باسک که گفته: “وقتی از فضای گروهی خارج شوی، آن بیرون هوا خیلی سرد است“، تصمیم به جدایی از اتا گرفت. برای چه تصمیم گرفتید از این گروه خارج شوید؟

ایناکی ریکارته: «مدت زیادی به این مسئله فکر می کردم ولی در نهایت تصمیمم مصادف شد با تولد پسرم. شخصی به من گفت دیگرانی هم هستند که بچه دارند و سازمان خود را هم ترک نکرده اند. به او پاسخ دادم هر کس خودش بهتر می داند چه کار کند ولی من دوست ندارم پسرم بدون پدر، بزرگ شود. شخصا برایم لحظه خیلی سختی بود… برای اینکه خیلی وقتها، حتی وقتی راجع به چیزی اطمینان دارید هم تصمیم این چنینی گرفتن، راحت نیست… نمی دانم… ولی برای من اینطوری شد که به نقطه ای رسیده بودم که از عضویت در اتا، همزمان هم احساس بزدلی می کردم و هم احساس راحتی.»

یورونیوز: والان اتا چی شده؟

ایناکی ریکارته: «در حال حاضر اتا با سوء استفاده از بعضی افراد و به نام مردم باسک، فکر می کند که نماینده مردم و فرهنگ باسک است در حالیکه در حقیقت اینطور نیست….برعکس، اتا برای کسانی که در زندان هستند یک مشکل جدی بوجود آورده. آنها نمی دانند چگونه باید خلاص شوند. اتا در خود منطقه باسک هم دیگر چیزی نیست. زمانی برای افرادی که می خواستند پول بیشتری به جیب بزنند یا بر روی بعضی مسائل سرپوش بگذراند…. که تعداد کمی را شامل می شد…یک بهانه بود که هیچوقت هم چنین افرادی از حمایت دیگران حتی حلقه نزدیکان خود بهره مند نبودند برای اینکه بعضی وقتها این کار حمایت از «ناسیونالیست های باسک» بحساب می آید… یعنی دارید از اتا حمایت می کنید و این درست نیست. از هر صد نفر، نود نفر یا حتی بیشتر، مخالف اتا هستند و از مدتها پیش، چنین نظری حاکم بوده است. بنابراین، اتا فقط برای کسانی که در زندان بسر می برند یک مشکل جدی بوجود آورده و غیر از آن، چیزی نیست.»

برای مشاهده ویدیوی کامل این گفتگو به زبان اسپانیولی به وبسایت یورونیوز مراجعه کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«پسرم عضو اتا بود»، استاندارسابق بعد از بیست سال از پسرش می گوید

سوسیالیست‌ها در انتخابات کاتالونیا پیروز شدند اما برای تشکیل دولت نیاز به آرای جدایی‌طلبان دارند

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم