Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با رئیس جمهوری موقت آفریقای مرکزی

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با رئیس جمهوری موقت آفریقای مرکزی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

خانم کاترین سامبا پانزا، رئیس جمهوری موقت آفریقای مرکزی که بیستم ژانویه انتخاب شد، در اولین سفر رسمی خود با رئیس جمهوری کنگو برازاویل ملاقات کرد. جمهوری کنگو به عنوان میانجی، مهمترین نقش را در جریان بحران جمهوری آفریقای مرکزی بازی کرده است. رئیس جمهوری جدید آفریقای مرکزی برای حل بحران داخلی و درگیری های قومی و مذهبی این کشور طی یکسال گذشته، مورد حمایت جامعه بین المللی، سازمان ملل متحد و اتحادیه آفریقا قرار گرفته است. فرانسوا شینیاک، گزارشگر یورونیوز در این زمینه با او گفتگویی انجام داده است.

یورونیوز: با سپاس از شما به خاطر پذیرش این گفتگو در شرایطی که کشور شما بحرانی جدی را از سر می گذراند، دادگاه جنایی بین المللی از چند روز قبل وارد روند تحقیق پیرامون جنایات جنگی در آفریقای مرکزی شده است. آیا شما از انجام تحقیقات این دادگاه حمایت کامل خواهید کرد؟

کاترین سامبا پانزا: “دادستان دادگاه جنایی بین المللی من را در جریان این تحقیق قرار داد و خواهان همکاری حکومت آفریقای مرکزی از این روند شد و من در این مورد به او اطمینان دادم.”

یورونیوز: و اگر دادگاه در جریان این تحقیقات مقامات نظامی را نیز مورد پرسش قرار داد، شما از این روند حمایت خواهید کرد؟

کاترین سامبا پانزا:“دادگاه وظیفه خود را انجام خواهد داد و هیچگونه تداخلی بین ارگان های اجرایی و قضایی صورت نخواهد گرفت.”

یورونیوز: و اگر مقامات مهم سیاسی در معرض بازداشت قرار گرفتند؟

کاترین سامبا پانزا: “هرکس نسبت به عملکرد خود پاسخگو است. تعدادی از شخصیت ها دچار خلاف هایی شده اند و پاسخگوی آن خواهند بود. من موظف به حمایت از راهزنان و یا خطاکاران و آشوبگران سیاسی که کشور را در وضع کنونی قرار داده اند نیستم. هر کس در برابر دادگاه بین المللی پاسخگوی اقدامات خویش است. “

یورونیوز: آیا شما به سربازان و نیروهای نظامی کمکی بیشتری از طرف فرانسه، اتحادیه اروپا و اتحادیه آفریقا نیاز دارید؟

کاترین سامبا پانزا: “بله قطعا”

یورونیوز: و یا نیروهایی از سازمان ملل متحد؟

کاترین سامبا پانزا: “بسته به نوع استفاده از این نیروهاست. از این رو درخواست من متوجه اجرای عملیات حافظ صلح است. فکر می کنم ناگزیریم که واقع بین باشیم. ما افراد کافی برای گماشتن در مناطق حساسی که ناامن هستند نداریم. بنابراین به استفاده از این سربازان نیاز داریم. اکنون سربازان اروپایی در فرودگاه مستقرند. سربازان فرانسوی نیز در عملیات نظامی شرکت دارند. زمانی که این عملیات پایان یابد، سربازان اروپایی در مناطق مختلف مستقر خواهند شد. تجربه نشان می دهد که زمانی که سربازان فرانسوی و اتحادیه آفریقا از یک مکان حساس عقب نشینی می کنند، آنجا مورد سوءاستفاده قرار می گیرد. بنابراین ما به استفاده از سربازان در همه مناطق نیاز داریم.”

یورونیوز: شما برای بازگرداندن امنیت به بانگی پایتخت کشور، چه مدتی درنظر گرفته اید؟

کاترین سامبا پانزا: “یک ماه در نظر گرفته ام.”

یورونیوز: آیا اولویت کنونی شما خلع سلاح شبه نظامیان است؟

کاترین سامبا پانزا: “سلاح های بسیار زیادی در در سراسر کشور پراکنده است و این اقدامی است که به تدریج انجام خواهد شد. اما در مورد خلع سلاح تمام شبه نظامیان مصمم هستیم.”

یورونیوز: دلیل این همه خشونت از جمله غارت و کشتاری که بین دو جامعه مسیحیان و مسلمانان دیدیم چیست؟ دو جامعه ای که تا کنون با همزیستی در کنار هم بودند؟

کاترین سامبا پانزا: “علت اصلی، مسئله فقر است. فقر بسیار گسترده و بیکاری جوانان مسائلی است که مورد بهره برداری قرار گرفت. سیاستمداران این حساسیت ها را برای دست یافتن به مقاصد مشخصی مورد استفاده قرار دادند و متاسفانه موجب درگیری بین مسیحیان و مسلمانان شد. این یک واقعیت است.”

یورونیوز: آیا کشور شما دارد وارد روندی از آشتی ملی می شود؟

آگهی

کاترین سامبا پانزا: “ما به روندی از مصالحه نیازداریم، و آشتی ملی اوج این روند است که گام به گام به آن خواهیم رسید. ما در آغاز روند گفتگو در درون جامعه آفریقای مرکزی برای همزیستی قرار داریم. زمانی که یک گفتگوی ملی درگیر شود شامل همه مسائل خواهد شد. اگر مردم اساسا نتوانند در کنار هم و با هم زندگی کنند، گروه درمانی های گسترده نیز بی فایده خواهد بود.”

یورونیوز: پاسخ شما به افراد بدبینی که می گویند کشور شما به صورتی اجتناب ناپذیر به سمت تجزیه خواهد رفت، چیست؟

کاترین سامبا پانزا: “من یک اینچ از کشورم را واگذار نخواهم کرد و گرایش های تجزیه طلب در آفریقای مرکزی را محکوم می کنم. من به آنها که خواهان تقسیم کشورند هشدار داده ام که در مقابل آنها خواهم ایستاد.”

یورونیوز: جامعه بین المللی از انتخاب شما استقبال کرد. کشورهای همسایه و اتحادیه آفریقا نیز استقبال کردند. اکنون چگونه کشور را از این بحران بسیار جدی که به آن گرفتار آمده بیرون خواهید کشید؟

کاترین سامبا پانزا: “مسائل واقعی اند و چالش ها عظیم. انتظارات مردم نیز مهم هستند. نیازهای برآورده نشده بسیاری وجود دارد که من نمی توانم ظرف دو هفته پاسخگوی آن باشم. من به چالش های پیش رو و به انتظاراتی که از من می رود آگاهم و به خودم می گویم که برای به نتیجه رساندن آنها متعهدم.”

آگهی

یورونیوز: شما سومین زنی هستید که به ریاست یک دولت آفریقایی انتخاب شده اید. با این وجود، شما زنی هستید که به ریاست کشوری انتخاب شده اید که اکنون غرق در خشونت است. آیا چنین موقعیتی را برای خود یک فضیلت می دانید؟

کاترین سامبا پانزا: “این چیز با ارزشی است و من به آن افتخار می کنم. زن بودن و مادر بودن من این امکان را به من می دهد که با واقع گرایی و حساسیت به سمت حل بعضی مشکلات بروم. من به مشکلات بسیاری که پیش رو است آگاهم، اما اساسا فکر می کنم که در حل آنها موفق خواهیم شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله غافلگیرانه پلیس به منزل رئیس‌جمهوری پرو؛ ساعت‌های رولکس خانم بولوآرته جنجال‌برانگیز شد

انتخابات ریاست جمهوری اسلواکی؛ نامزد طرفدار اوکراین و سیاستمدار طرفدار روسیه به دور دوم راه یافتند

خبرنگار سوئیسی: احمدی‌نژاد گفت اگر ایران بودی احتمالا بالای دار بودی