بررسی انتخاب گی ورهوفشتات، بعنوان نامزد احزاب لیبرال برای پست ریاست کمیسیون اروپا

بررسی انتخاب گی ورهوفشتات، بعنوان نامزد احزاب لیبرال برای پست ریاست کمیسیون اروپا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

برای نخستین بار احزاب سیاسی نامزدهای خود را برای رهبری و هدایت مبارزات انتخاباتی ماه مه انتخاب کردند، انتخاباتی که در بیست و هشت کشور عضو اتحادیه اروپا برگزار می شود.

در این انتخابات نامزدهای احزاب مختلف برای پست ریاست کمیسیون اروپا رقابت خواهند کرد.

مارتین شولتز آلمانی، نامزد احزاب سوسیالیست، جوزه بووه فرانسوی و فراسکا کلر آلمانی نامزدهای احزاب سبز و الکسیس تسیپراس یونانی نامزد حزب چپ رادیکال هستند.

حزب مردم اروپا نامزد خود را در ماه مارس انتخاب خواهد کرد.

گی ورهوفشتات، نخست وزیر سابق بلژیک، روز شنبه، بعنوان نامزد احزاب لیبرال انتخاب شد. او خواهان ایجاد یک نظام فدرالی در اروپاست. آقای ورهوفشتات با اولی رن، کمیسر اروپا در امور اقتصادی و مالی ائتلاف کرده است.

برای بررسی انتخاب آقای گی ورهوفشتات، با ژان کترمر، خبرنگار روزنامه لیبرسیون گفتگو کردیم. او می گوید: «گی ورهوفشتات هیچ شانسی برای انتخاب شدن بعنوان رییس کمیسیون ندارد و برای این موضوع رقابت نمی کند.» او معتقد است: «رییس آینده کمیسیون از یکی از دو حزب بزرگ اروپایی، یعنی حزب محافظه کار یا حزب سوسیالیست انتخاب خواهد شد.» وی هدف آقای گی ورهوفشتات را «تشکیل یک حزب قوی اروپایی می داند، حزبی که بتواند سومین حزب بزرگ اتحادیه لقب بگیرد و در مذاکرات تاثیر بگذارد و در نهایت بتواند ریاست پارلمان اروپا را از آن خود کند.»

آقای کترمر درباره نقطه قوت احزاب لیبرال می گوید: «سوسیالیست ها و محافظه کاران یک اروپای شرمگین را تداعی می کنند در حالی که لیبرال ها یک اروپای مفتخر را نشان می دهند.»

آقای گی ورهوفشتات پس از انتخابش به خبرنگار یورونیوز گفت: «اگر ما می خواهیم اقتصاد اروپا را نجات دهیم، اگر ما می خواهیم از منافعمان در مقابل چین، هند و بقیه قدرت ها دفاع کنیم، باید یک قدرت واحد بشویم و به سمت یک اروپای واحد برویم. به طور مثال به یک سیستم واحد بانکی احتیاج داریم. مشکل این است که بانکهای اروپا پول دارند ولی به شرکت های کوچک و متوسط وام نمی دهند، پول به اقتصاد واقعی تزریق نمی کنند. باید تحرک در محیط کار در اروپا را افزایش داد.در حال حاضر این تحرک کم است. چهار میلیون فرصت شغلی در اروپا وجود دارد، این به معنی آن است که در اروپا شغل هست ولی جوان ها نمی توانند این شغل ها را بدست بیاورند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چند ماه تا خط پایان؛ اولویت‌های کمیسیون اروپا پیش از برگزاری انتخابات ۲۰۲۴ چیست؟

آخرین نظرسنجی انتخابات فرانسه؛ رهبران اسپانیا، آلمان و پرتغال از ماکرون حمایت کردند

آغاز بازی تاج و تخت برای انتصاب رهبران نهادهای اتحادیه اروپا