سفرهای سال نو در چین، بزرگترین جابجایی در جهان

سفرهای سال نو در چین، بزرگترین جابجایی در جهان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در کشور چین، از روز جمعه ۳۱ ژانویه، سال نو آغاز و به مدت ۱۵ روز جشن گرفته می شود. این جشن که گاه جشن بهار نیز نامیده می شود، در برخی مناطق چین بویژه در شمال این کشور، بر اساس تقویم یا گاه شمار قمری است که گاه شماری بر مبنای گردش ماه است.

اما تقویم سراسری چین، آمیزه ای از تقویم شمسی و قمری است و جشن آغاز سال نو در این تقویم نیز از اواخر ژانویه تا اواسط ماه فوریه برگزار می شود. سفر و جابجایی به مناسبت آغاز سال نو، از سنت های دیرینه در چین است که قدمتی چند هزار ساله دارد. دلیل این جابجایی بزرگ، سنت گذراندن ایام عید با خانواده است.

برای اغلب مردم چین، سپری کردن روز پایانی ژانویه تا پانزدهم فوریه در نزد خانواده و بستگان و خوردن شام سال نو با آنها، سنتی گذشت ناپذیر است و به همین خاطر در این دو هفته، مهاجرت جمعی گسترده ای کشور را فرا می گیرد.

در این جشن، ترقه و آتش بازی از تفریح های معمول در همه شهرها و روستاها است و امسال دولت تنها در دو شهر بزرگ پکن و شانگهای به خاطر درجه بالای آلودگی هوا، محدودیت هایی را قائل شده است.

از سنت های دیگر سال نو در چین توجه به نماد آن سال است. امسال در تقویم های شمسی و قمری، سال اسب است. مردم چین برای اسب توجه و احترام زیادی قائلند. این توجه هم به خاطر خصوصیات اسب است که آن را نماد توانایی و تحرک و نیرو می دانند و هم به خاطر این اعتقاد است که انسان های متولد سال اسب، انسان هایی اجتماعی تر و نیرومندترند.

سفر، برای گذراندن روزهای جشن سال نو با خانواده، به ویژه برای افرادی که کار و شغلشان خارج از شهر و دیارشان است، اهمیت بسیاری دارد. بنا به آمار دولتی، در جشن های سال نو بیش از سه میلیارد جابجایی صورت می گیرد و تنها ششصد هزار نفر با موتور سیکلت سفر می کنند.

همزمان با چین، در شهرهای بزرگ جهان به ویژه در اروپا و آمریکا که اجتماع بزرگی از چینی ها به عنوان مهاجر زندگی می کنند، جشن های با شکوهی به مناسبت سال نو برگزار می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سال اژدها، سالی خوش‌یمن در تقویم قمری چینی که خرد و کامیابی می‌آورد

دست‌کم ۱۳ کشته در پی آتش‌سوزی در خوابگاه یک مدرسه ابتدایی در مرکز چین

حملات حوثی‌ها در دریای سرخ چه تاثیری بر تجارت چین می‌گذارد؟