Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کنفرانس سران روسیه و اتحادیه اروپا در بروکسل

کنفرانس سران روسیه و اتحادیه اروپا در بروکسل
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

روز سه شنبه، کنفرانس سران اتحادیه اروپا و روسیه در بروکسل برگزار می شود. اینبار، بدون تردید، ناآرامیهای اوکراین یکی از نکات اصلی مورد بحث میان طرفین خواهد بود. اتحادیه اروپا و روسیه یکدیگر را متهم به دخالت در امور اوکراین و دامن زدن به آتش ناآرامیها کرده اند. گزارشهای تایید نشده حاکی از این است که گروههای قابل ملاحظه ای از مردم اوکراین خواهان پیوستن به اتحادیه اروپا هستند، اما دولت این کشور که به روسیه نزدیک است با این امر مخالف است.

یک سخنگوی اداره خارجه اتحادیه اروپا گفت: “وقایع آنچه در همسایگی ما می گذرد، در میان دیگر تحولاتی است که رهبران اتحادیه اروپا را بر آن داشته است که به کنفرانس جاری به دیده کنفرانسی مینگرند که در عوض روال معمول، بیشتر جنبه یک مباحثه استراتژیک با رئیس جمهور روسیه را دارد.”

در جریان کنفرانس سران ویلنیوس، دو ماه پیش، رئیس جمهور اوکراین، تلویحا، به رهبران اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد که دولتش خواهان عضویت در اتحادیه اروپا نیست.

در گرماگرم تظاهرات مردم اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا در ماه گذشته بود که آقای پوتین، رئیس جمهور روسیه با همتای اوکراینی خود در اوکراین ملاقات کرد. گزارشهای تایید نشده حاکی از تفاهمهای پشت پرده میان دو دولتمرد برای نگاهداشتن اوکراین در حیطه نفوذ روسیه است.

ولادیمیر ریژکف، سفیر روسیه در اتحادیه اروپا گفت: “بنظر من اتحادیه اروپا با حساسیت کامل نتایج کنفرانس سران ویلنیوس را مد نظر قرار داده است، از جمله تعویق تصمیم رهبران اوکراین برای امضای موافقتنامه فی مابین. دلیلی نمی بینم که این نکته در کنفرانس سران (روسیه و اتحادیه اروپا) مطرح شود.”

گفته می شود موضع اوکراین و نیز برخورد روسیه در قبال وقایع این کشور می تواند بر المپیک زمستانی سوچی در روسیه تاثیر بگذارد.

کنفرانس سران روسیه و اتحادیه اروپا بی نتیجه ماند

روز سه شنبه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای سی و دومین کنفرانس سران با اتحادیه اروپا وارد بروکسل شد. این کنفرانس که قبلا برای مدت دو روز با ضیافت شام برای شروع، برنامه ریزی شده بود، بخاطر نا آرامیهای اوکراین که طرفین یکدیگر را به دخالت در آن متهم می کنند، به یک ساعت و نیم وصرف نهار کاهش یافت.

ناآرامیهای اوکراین که از ماه دسامبر، دو ماه پیش، آغاز شد، با تقاضای مردم این کشور برای پیوستن به اتحادیه اروپا و مقاومت دولت این کشور بالا گرفته است.

آقای پوتین با اعطای، به گزارشی، پانزده میلیارد دلار وجه کمکی به اوکراین، دولت این کشور را متقاعد به خودداری از امضای توافقنامه همکاری با اتحادیه اروپا کرده و اوکراین را به روسیه نزدیک کرد، اما شخص آقای پوتین می گوید وجوه مذکور تنها برای کمک به اقتصاد یک کشور دوست بوده و ارتباطی با موقعیت اوکراین ندارد.
آندره یی بکتوف با روزا بالفور به گفتگو نشسته است.

یورنیوز: در استودیو با روزا بالفور، رئیس بخش جهانی مرکز مطالعات اروپایی هستیم. نظرتان درباره سی و دومین کنفرانس سران روسیه و اتحادیه اروپا چیست؟ از روابط فی مابین چه می گوید؟

روزا بالفور: روابط میان آنها چندان حسنه نیست. باید بخاطر داشته باشیم که قرار بود این کنفرانس در ماه دسامبر برگزار شود، اما بخاطر تحولات اوکراین به تعویق افتاد. در عین حال، مدتش از یکروز و نیم به یکساعت و نیم و صرف نهار کوتاه شد. رهبران اتحادیه می خواستند به آقای پوتین این پیام را برسانند که عمدتا از اقدامات روسیه در اروپای شرقی ناخوشنودند.

یورونیوز: آنها برای آرام کردن اوضاع در اوکراین چه می توانند بکنند؟ آیا روسیه و اتحادیه اروپا در اوکراین همکاری می کنند یا رقابت؟

روزا بالفور: هم اتحادیه اروپا و هم روسیه با لفاظی می گویند می توانند با یکدیگر همکاری کرده و منطقه بزرگی از لیسبون گرفته تا ولادی وستوک را مبدل به منطقه بازرگانی آزاد کنند. در عمل، اوضاع رقابتی تر از این است. روسیه و اتحادیه قادرند با ترغیب گروههای مختلف به مذاکره، برای بحران اوکراین راه حلی بیابند، اما همه باید در این مورد حسن نیت داشته باشند.

یورونیوز: آیا آقای پوتین از بابت پیروزیش در مورد اوکراین متقاعد نشده است، و اینکه این کشور را با اعطای وجه پانزده میلیارد یورو – که اتحادیه حاضر به پرداخت آن نبود – ابتیاع کرده است؟

روزا بالفور: اقتصاد روسیه به سوخت تولیدی آن متکی است. در بلند مدت، نشانه ها حاکی از آن است که این روش پایدار نیست. بدون تردید یانوکوویچ ( رهبر اوکراین) به انتخابات سال آینده و وجهی که از مسکو می رسد، فکر می کند. نمی دانیم که این وجوه در یکی دوسال آینده همچنان در طبق اخلاص خواهد بود یا نه. یورونیوز: اصل مدرنیزه شدن در بافت روابط میان اتحادیه اروپا و روسیه قرار دارد. شاید پس از توفق بر معضلات جاری، به این نکته باز گردند….

روزا بالفور: در این روابط در مورد مدرنیزه شدن، تفاهمهایی وجود دارد که پیشرفت قابل توجهی نداشته است. آنچه امروز در اروپا شاهد آن هستیم، این است که در گذشته روند عمیقی در حمایت از روسیه وجود داشت که امروز تضعیف شده است. این بخشی بخاطر اقدامات پوتین در اروپای شرقی، و بخشی به دلیل طرز برخورد کلی مسکوست. بنظر من، رهبران اتحادیه اروپا خواهان آنند که در مقابل دادن امتیازاتی چند به این کشور از جمله لغو مقررات روادید، تغییراتی در برخوردهای روسیه ببینند.

یورونیوز: آقای پوتین خواهان آن است که رهبران اروپا و جهان در مراسم بازیهای المپیک زمستانی “سوچی” حضور یابند….

آگهی

روزا بالفور: یکی دو رهبر گفته اند که در اعتراض به روندهایی که در روسیه اتفاق می افتد، در سوچی حضور نخواهند یافت، اما برخی دیگر، خواهند رفت… و کنفرانس سران لغو نشده است. این به معنی آن است که اتحادیه اروپا نیازمند ادامه روابط با روسیه است. به همین دلیل در این میان اقدامات تلافی جویانه وجود ندارد… تنها اظهار ناخشنودی است. این پیام اتحادیه در مورد “سوچی” هم هست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اغفال زنان اوکراینی و بلاروسی؛ روسپی‌خانه قاچاقچیان در اسپانیا کشف و متلاشی شد

چرا روسیه در حمله به شهرهای اوکراین از بمب‌های قدیمی ارتقا یافته استفاده می‌کند؟

انفجار در پایگاه آموزشی برای نیروهای اوکراینی در جمهوری چک کشته و زخمی بر جای گذاشت