Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا رتبه بندی نظام های آموزشی ایده خوبی است؟

آیا رتبه بندی نظام های آموزشی ایده خوبی است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پیزا، برنامه بین المللی ارزیابی دانش آموزان، پژوهش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه است که هر سه سال، نظام های آموزشی در اقصی نقاط جهان را از طریق آزمایش هزاران دانش آموز پانزده ساله ارزشیابی می کند. آزمون بر مبنای دانش مورد نیاز در بزرگسالی در زمینه خواندن، ریاضیات و علوم انجام می شود.

در این برنامه، به بررسی نظامهای آموزشی دو کشور چین و استونی پرداخته ایم.

چین دائما در صدر جدول پیزا قرار می گیرد و آخرین نتایج نشان می دهد که نظام آموزشی در شانگهای نه تنها جزو بهترینها بین ۶۵ کشور شرکت کننده است، بلکه تقدم خود را نیز افزایش می دهد. درس های اصلی، زبان، ریاضی و علوم بسیار مهمند زیرا در امتحان ها ضریب بیشتری دارند. به همین دلیل دانش آموزان بیشتر بر روی این درس ها تمرکز می کنند.

فقط تمرکز بر یادگیری دانش باعث شده است که دیگر جنبه های توسعه فردی نادیده انگاشته شوند. متخصصان آموزشی امروز در پی ایجاد توازن هستند و به همین دلیل است که مقوله های دیگری مانند اهمیت دادن بیشتر به ورزش را نیز در نظر می گیرند.

در رده بندی نظامهای اموزشی پیزا، کشورهای آسیایی در زمینه مهارت های ریاضی در هفت رتبه اول قرار دارند و پشت سر آنها پنج کشور اروپایی، از جمله استونی قرار گرفته اند.

استونی در آزمون پیزای سال ۲۰۱۲ به نتایج عالی در بین ۶۵ کشور شرکت کننده دست یافت. دانش آموزان پانزده ساله این کشور، در بین بهترین های جهان و اروپا قرار گرفتند.

برنامه آموزشی سال ۱۹۹۶ میلادی قدمی در مسیر درست بود که هدف های آموزشی و راه های رسیدن به آنرا تعیین و بر استقلال مدرسه تاکید کرد.

آیا رتبه بندی مدارس ایده خوبی است؟

آیا نتایج پیزا معیاری برای موفقیت آموزشی است؟ چرا پیزا فقط ریاضیات، علوم و خواندن را می سنجد، در حالیکه دیگر مطالعات به محدوده گسترده تری از درس ها نگاه می کنند؟
درباره این موضوعات، در برنامه این هفته، با پاسی سالبرگ، استاد دانشگاه هاروارد و هاروی گلداستین، استاد دانشگاه بریستول گفتگویی انجام داده ایم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای

بازی با موازنه وحشت و ورود به عرصه رقابت در ریسک‌پذیری؛ چگونه جنگ سرد بین آمریکا و چین مدیریت میشود؟

تله پکن برای واشنگتن؛ چین چگونه بدون شلیک حتی یک گلوله می‌تواند تایوان را به زیر سلطه خود در آورد