آریل شارون از نگاه همرزم هایش

آریل شارون از نگاه همرزم هایش
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

میراث آریل شارون حتی پس از مرگش نیز پایان نیافته است و همچنان دیدگاه های دوگانه درباره او وجود دارد. اگرچه عملکرد او از لحاظ سیاسی همواره سرزنش شده اما بعنوان یک شخصیت نظامی، آقای شارون ستایش شده و از او همچون یک رهبر قوی و مصمم یاد می شود. در این باره با «ادی وینر» مشاور ارتباطات آریل شارون در دوران جنگ یوم کیپور یا همان جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۷۳ میلادی، صحبت می کنیم.

یورونیوز: شما درباره آریل شارون و دورانی که به او خدمت کرده اید چه می توانید بگویید و نقش محوری او را در مبارزات چگونه دیدید؟

ادی وینر: قبل از هر چیز کار با او مانند کار با یک افسانه زنده بود. او حتی قبل از آنکه من کار با او را آغاز کنم، به دلیل آنچه در گردان نظامی ۱۰۱ انجام داده بود و به دلیل اقداماتش در زمان جنگ شش روزه تبدیل به یک افسانه زنده شده بود. بنابراین هنگامیکه کار با او را آغاز کردم به این معنی بود که کار با یک افسانه را آغاز کرده ام. او هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ اخلاقی، یک غول بود. درباره نقش محوری اش در جنگ باید گفت که او در جنگ یوم کیپور، با عبور از کانال سوئز برخلاف دستور مافوقش، مسیر جنگ را تغییر داد. او محوری ترین شخص در این جنگ بود.

یورونیوز: شما در آن زمان و به مدت دو ماه، یکی از نزدیکترین افرادی بودید که با او زندگی کرده و به او خدمت کرده اید. رابطه او با دیگر سربازان، چه افراد رده پایین و چه افسران جوان چگونه بود؟

ادی وینر: تقریبا مانند یک پدر. او در طول شب بررسی می کرد که آیا همه خوابیده اند یا خیر. برخورد خوبی با مردم داشت و با آنها غذا می خورد و ظرف غذای ویژه افسران و یا چیزی شبیه آن نداشت. بسیار خوش برخورد و اهل ارتباط بود. مانند یک پدر و یا مثل «تدی» خرس اسباب بازی. ما واقعا درباره او مانند «تدی» خرس اسباب بازی فکر می کردیم.

یورونیوز: من درباره ماجرای دو گاو هم چیزهایی شنیده ام که گویا در میان افرادی که با او خدمت می کردند مشهور است.

ادی وینر: بله، درست است. پس از پایان جنگ متوجه شدیم که گاوهای سرگردان زیادی در اطراف کرانه باختری هستند و ما چند قصاب نیز به همراه داشتیم. گاوها کشته شدند و برای خوردن آماده شدند. اما بعد از آن افسران پزشکی آمدند و گفتند شما نمی توانید به این غذاها دست بزنید. این ها آزمایش نشده اند و ممکن است برای شما بد باشد. در واقع آنها جشن را قبل از اینکه شروع شود متوقف کردند. یک نفر به شارون خبر داد که چه اتفاقی افتاده، شارون به همراه یک افسر پزشکی آمد و او را پشت میز نشاند. به استیک ها نمک زد و خوردن را آغاز کرد و به افسر پزشکی گفت که او نیز خوردن را آغاز کند. سپس همه ما به او پیوستیم. واقعا جشن بزرگی بود. او چنین مردی بود. قوانین برای او همه نبودند. اگر سربازی می خواست غذا بخورد باید به او غذا می دادند.

یورونیوز: گفته شده او کسی بود که احترامی به قوانین نمی گذاشت و داستانی که گفتید شاید نمونه ای از این مساله باشد. در این زمینه شما او را چگونه به یاد می آورید؟

ادی وینر: نه من فکر نمی کنم که او احترامی برای قوانین قائل نبود. بلکه او اعتقاد داشت که قوانین نسبت به واقعیت، در درجه دوم قرار دارند و اگر قوانین اشتباه باشند نباید از آنها تبعیت کرد. او با قوانین مبارزه نمی کرد و به همین دلیل موفق می شد. به زبانی ساده یک نوآور بود و فردی بود که می دانست چه می خواهد انجام دهد. او کاملا هدف محور بود و تمام چیزی که می خواست رسیدن به هدف بود و این کار را انجام داد. قوانین دست و پاگیر بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سکس زندانبانان زن در زندان‌های اسرائیل؛ تل‌آویو با رسوایی جدید مواجه شد

یک زندان‌بان زن در اسرائیل مظنون به برقراری رابطه جنسی با زندانی فلسطینی است

گزارش رسانه‌های اسرائیل در مورد صدای مهیب خرم‌آباد: «حمله موساد به تاسیسات موشکی زیرزمینی امام علی»