Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آریل شارون؛ تجسم مفهوم امنیت در اسرائیل

آریل شارون؛ تجسم مفهوم امنیت در اسرائیل
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

همزمان با استقرار تابوت آریل شارون در ساختمان پارلمان اسرائیل، لوئیز کاربایو، خبرنگار اعزامی این شبکه به بیت المقدس طی گفتگویی، حال و هوای امروز این شهر را توصیف کرده است.

یورونیوز: با لوئیز کاربایو، خبرنگار اعزامی یورونیوز در بیت المقدس گفتگو می کنیم. اولین واکنش ها در اسرائیل نسبت به شخصیت آریل شارون در مجموع مثبت است. هم اکنون و یک روز قبل از برگزاری مراسم خاکسپاری او، چه فضایی بر این شهر حاکم است؟

لوئیز کاربایو: هم اکنون یک فضای امنیتی براین شهر حاکم است. تمام خیابانهای منتهی به کنست، پارلمان اسرائیل، بسته شده اند و نیروهای پلیس در همه جا حضور دارند. ترافیک در خیابان بیش از وضعیت معمول است زیرا مردم بسیاری به خیابانها امده اند و به سمت کنست در حرکتند تا به آقای شارون ادای احترام کنند. اما فضای احساسی مانند آنچه که در زمان ترور اسحاق رابین، دو سال پس از پیمان اسلو دیده می شد، وجود ندارد. در این مورد، وضعیت متفاوتی دیده می شود. زیرا شارون هشت سال در کما بود و اکنون پس از هشت سال مردم دوباره شروع به صحبت درباره او کرده اند. او در واقع از ابتدای ژانویه امسال مورد توجه رسانه ها قرار گرفته بود، یعنی از زمانی که وضعیت جسمی اش رو به وخامت گذاشت. شخصیت او نیز متفاوت بود.شارون مردی نبود که بر اساس اتفاق نظر عمل کند. او اهل جدل بود و فراز و نشیب های زیادی را در زندگی نظامی و سیاسی خود گذراند. اما پس از آنکه سلامتی اش را از دست داد و مرگ او نزدیک شد، بسیاری از منتقدان سابق او سکوت کردند.

یورونیوز: آیا کسی میراث سیاسی شارون را به ارث خواهد برد؟ آیا هیچ سیاستمدار و یا حزب سیاسی چشم اندازی مشابه او درباره اسرائیل و خاورمیانه دارد؟

لوئیز کاربایو: ما با رنان گیسین، که طی ۱۵ سال سخنگو و مشاور شارون بود صحبت کردیم. او به ما گفت که به نظر او هیچکس شجاعت شارون، و جرات انجام کارهایی که او انجام داد را ندارد. ما باید سخنان افسانه ای او به مهاجران را به یاد بیاوریم. او می گفت «به سمت اتپه ها بروید، حتی یک تپه از کرانه باختری را اشتغال نشده باقی نگذارید». سپس ما تناقضی را مشاهده می کنیم که همین مرد در سال ۲۰۰۵ میلادی و چهارسال بعد از آنکه نخست وزیر اسرائیل شد، دستور تخلیه ۲۱ شهرک یهودی نشین در غزه را داد. کاری که هم از نظر مهاجران یهودی و هم از نظر حزبش یک خیانت محسوب می شد.

یورونیوز: آیا ممکن است به شارون نیز جایگاهی در پانتئون یا همان معبد سیاستمداران اسرائیل اهدا شود؟

لوئیز کاربایو: تنها زمان در این باره پاسخ خواهد داد. اما یک چیز در اسرائیل روشن است. اکنون امنیت در همه جا وجود دارد. تمام دولتها برای حفظ محبوبیتشان باید امنیت را تضمین کنند و شارون تجسم دقیق احساس امنیت در اسرائیل بود. ممکن است مسائل دیگری نیز مطرح شود و شاید در دیگر موضوعات به او امتیازات بیشتر و یا کمتری دهند اما امنیت باید همیشه تضمین شود و شارون دقیقا تجسم این مفهوم بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوج‌گیری تنش با حوثی‌ها پس از نخستین حمله اسرائیل به خاک یمن؛ موشک شلیک شده به ایلات سرنگون شد

حمله هفت اکتبر حماس؛ شهرک‌نشینان اسرائیلی تکنیک دفاع شخصی«کراو ماگا» می‌آموزند

اسرائیل: پهپاد حوثی که به تل‌آویو حمله کرد «صماد-۳» ساخت ایران است