گزارشگر یورونیوز در ژوهانسبورگ و مراسم تجلیل از نلسون ماندلا

گزارشگر یورونیوز در ژوهانسبورگ و مراسم تجلیل از نلسون ماندلا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پس از شوک ناشی از درگذشت نلسون ماندلا، اکنون نوبت اجرای مراسم یادبود است. از روز دوشنبه یک هفته مراسم تجلیل از ماندلا برگزار می شود. در تجلیل جهانی از این قهرمان مبارزه علیه تبعیض نژادی در آفریقای جنوبی، صدای مخالف بسیار ناچیز است. در اینجا، گفتگویی داریم با گزارشگر یورونیوز در ژوهانسبورگ:

یورونیوز: فرانسوا شینیا! امروز پارلمان آفریقای جنوبی به تجلیل از ماندلا پرداخت. خوبست نکاتی از این نشست را برای ما بگویی؟

گزارشگر یورونیوز: بله، امروز هر دو بخش پارلمان، در کیپ تاون، یاد اولین رئیس جمهور سیاه پوست خود را گرامی داشتند. اما این نشستی بیشتر سیاسی بود. فراتر از آن مراسمی بود که در کلیسای اصلی سوتو در مرکز ژوهانسبورگ که در آن از پاکستان، کنگو، زیمبابوه و هر جای دیگری از سفید و سیاه شرکت کردند. در کلیسای کاتولیک رگینا ماندی در جنوب غربی ژوهانسبورگ. و در آنجا بود که صدها تن گردآمدند و به ماندلا ادای احترام کردند.

یورونیوز: لحظه ای به جنبه سیاسی نشست پارلمان برگردیم. آیا قشر سیاسی آفریقای جنوبی در تجلیل از کسی که همه عمر خود را وقف صلح و همزیستی کرد، یکدلی واقعی داشت یا صوری؟

گزارشگر یورونیوز: این یک همدلی واقعی بود. اکنون زمان تفرقه نیست. سال آینده یعنی 2014 نشست کنگره برای برگزاری انتخابات تشکیل خواهد شد. در آنجاست که سیاست های حزب حاکم یعنی کنگره ملی آفریقا مورد انتقاد جدی خواهد بود، بویژه از طرف نسل جوانی که دوران تبعیض نژادی را تجربه نکرده اند. نسلی که پس از آن متولد شده اند و برای اولین بار رای می دهند و ممکن است دست رد بر سینه حزب حاکم بزنند که متهم به فساد است.

یورونیوز: برای مراسم تدفین او در دهکده ای که دوران کودکی خود را گذرانده، 90 نفر از سران دولت ها گرد خواهند آمد. در آنجا چه احساسی در مورد این دیدار بزرگ از سران جهان برای تجلیل از ماندلا وجود دارد؟

گزارشگر یورونیوز: مردم در اینجا به استقبال از سران کشورها در استادیوم فوتبال 90 هزار نفره افتخار می کنند. راه های منتهی به استادیوم از هم اکنون مسدود شده است. این یک رویداد بزرگ ملی برای مردم آفریقای جنوبی است و با تدارک کافی، مراسمی منظم و شایسته برای تجلیل از نلسون ماندلا خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آفریقای جنوبی؛ از رویای ماندلا تا واقعیت

حمایت آفریقای جنوبی از فلسطینی‌ها چگونه با پرونده نسل‌کشی در این کشور عجین شده است؟

«مردم» در یکی از خشن‌ترین شهرک‌های آفریقای جنوبی هفت جوان را زنده‌زنده سوزاندند