Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایجاد فرصتهای برابر آموزشی برای مهاجران چگونه ممکن است؟

ایجاد فرصتهای برابر آموزشی برای مهاجران چگونه ممکن است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بنا بر گزارش سازمان ملل، در سال ۲۰۱۰میلادی، حدود ۲۱۴ میلیون نفر در سراسر دنیا مهاجرت کرده اند و در کشور خود زندگی نمی کنند.

برخی از این افراد در دسترسی به آموزش با مشکل روبرو هستند. در برخی کشورها، مهاجران از آموزشهای دولتی که مختص مردم بومی است، برخوردار نیستند این در حالی است که آموزش، یکی از بهترین راههای ادغام در جامعه جدید است.

سه طرح در شیلی، چین و دانمارک را بررسی می کنیم که هدف آنها کمک به آموزش مهاجران و ادغام آنها در جامعه جدید است.

تشویق کودکان برای ادغام در مدارس چند ملیتی در شیلی

یکی ازنتایج رشد اقتصادی در شهر بزرگ و رو به رشد سانتیاگو، افزایش تعداد مهاجران طی ۲۰ سال گذشته است. در ناحیه «یونگِِی» تعداد مهاجران از ده سال گذشته ۵۵ درصد بیشتر شده و به این ترتیب مهاجران وشهروندان شیلیایی می آموزند چگونه در کنار یکدیگر زندگی کنند.

در مدرسه ای واقع در این ناحیه، مهاجران زیادی مشغول تحصیل هستند و تنوع و چندگانگی فرهنگی موضوع هر روزه است. تقریبا از یکسال گذشته، هر هفته یک کارگاه عکاسی در این مدرسه برگزار می شود که هدف آن تیز کردن حس مشاهده و به اشتراک گذاشتن این حس با دیگران است.

دانش آموزان بواسطه عکاسی، جهان و فرهنگ خود را گسترش می دهند. این کارگاه در راستای یکی از طرح های مدرسه برای ایجاد گفتگو و رابطه میان دانش آموزان و حمایت از ادغام مهاجران جدید، برگزار می شود.

فرصت آموزش برای کودکان خانوداه های فقیر کوچ کننده در چین

مدرسه تونگشین در حومه پکن در سال ۲۰۰۴ میلادی در محلی که سابقا کارخانه بود، تأسیس شد تا کودکانی که به سیستم مدارس دولتی دسترسی نداشتند، بتوانند در آن آموزش ببینند.

دانش آموزان این مدرسه، فرزندان کارگران روستایی هستند که در جست وجوی کار به این محله، موسوم به “پیکان” کوچ کرده اند. به دلیل قانونِ ثبتِ هویت خانوار، این کودکان اجازه رفتن به مدارس دولتی را ندارند و تنها می توانند در شهر محل زندگیِ خود از تحصیل رایگان برخوردار شوند.

این مدرسه در چارچوب طرحی احداث شده که توسط مرکز آموزش کارگران مهاجر پکن آغاز شده است. این طرح برای بیش از ۱۰هزار و ۴۰۰ کودک خانواده های مهاجر، در ۱۰ محله کم درآمد فرصت آموزش فراهم کرده و هزینه آموزش ۲۶۰۰ دانش آموز از خانواده های کم درآمد را تأمین کرده است.

پایه گذار اصلی این طرح، سون هنگ، هنرمند معروفی است که از حقوق و رفاه جامعه کوچ نشین پکن دفاع می کند.

طرح «شبکه ی حامیان» و حمایت از زنان مهاجر در دانمارک

تنها کودکان مهاجرین نیستند که نیاز به آموزش دارند. مادران آنها نیز برای بهبود وضعیت شغلی و سروسامان گرفتن در کشور جدید نیاز به آموزش دارند. مرکز تنوع و برابری جنسیتی در دانمارک (KVINFO) رهیافتی غیرمتعارف برای ادغام زنان مهاجر در جامعه یافته است.

طرح «شبکه ی حامیان» از سال ۲۰۰۲ در این مرکز، میان بیش ازسه هزار زن پناهنده، مهاجر و فعال در بازار کار کشور ارتباط برقرار کرده است. در حال حاضر حدود ۱۳۰۰ زن مهاجر درسهای زیادی از حامیان دانمارکی خود می آموزند، مسائلی که در مدارس زبان نمی توانند یاد بگیرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروه‌های مختلف فلسطینی از جمله فتح و حماس با نظارت چین به توافق رسیدند

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای

بازی با موازنه وحشت و ورود به عرصه رقابت در ریسک‌پذیری؛ چگونه جنگ سرد بین آمریکا و چین مدیریت میشود؟