آینده شرکتهای کوچک و متوسط در اروپا در گفتگو با کمیسر صنعت اتحادیه اروپا

آینده شرکتهای کوچک و متوسط در اروپا در گفتگو با کمیسر صنعت اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تعداد ۲۳ میلیون شرکت کوچک و متوسط در اتحادیه اروپا وجود دارد که ستون فقرات اقتصاد اروپا محسوب می شوند اما بسیاری از آنها همچنان با بحران اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند. هرچه شرکتها کوچکتر باشند مشکلات دسترسی آنها به منابع مالی بانکها بیشتر است. این هفته کمیسیون اروپا به موضوع راه اندازی مجدد کسب و کارهای کوچک می پردازد.

مارگریتا اسفورتزا، خبرنگار یورونیوز در این باره با آنتونیو تاجانی، کمیسر صنعت و معاون کمیسیون اروپا صحبت کرده است:

یورونیوز: آقای معاون، صنعت اروپا خیلی خوب نیست، در سال ۲۰۱۲ میلادی انقباض در بخش تولید باعث شد که فعالیتهای این بخش تنها ۱۵.۱ درصد از تولید ناخالص داخلی اروپا را تشکیل دهد. ما از اهداف شما که افزایش نقش صنعت در تولید ناخالص داخلی اروپا به میزان ۲۰ درصد در سال ۲۰۲۰ است، بسیار دور هستیم. چه کارهایی ضروریست که بسرعت انجام شود؟

آنتونیو تاجانی، کمیسر صنعت و معاون کمیسیون اروپا: «ما باید به صنعت اعتقاد داشته باشیم. بدون داشتن یک صنعت کارآفرین، نمی توان بحران را پشت سر گذاشت. این کافی نیست که تنها برای کاهش بدهی های عمومی تلاش کنیم. این اقدام باید با یک استراتژی واقعی برای یک اقتصاد واقعی همراه باشد. این کار به نفع صنعت و توسعه بازارهای داخلی است.»

یورونیوز: ایالات متحده آمریکا جزو کشورهایی است که به صنعت اعتقاد دارد و به دلیل کاهش هزینه های بخش انرژی توانسته رشدی سریعتر از اروپا داشته باشد. ایالات متحده آمریکا به لطف تولید گاز شیل موفق به این کار شده است. آیا این یک فرصت است و یا یک خطر؟

آنتونیو تاجانی، کمیسر صنعت و معاون کمیسیون اروپا: «برای من این یک فرصت است. اما باید این کار مورد ارزیابی قرار بگیرد تا استفاده از این منابع به محیط زیست آسیب نرساند. ما باید به تجزیه و تحلیل های فنی سرعت ببخشیم تا مشخص شود آیا می توان از این شکل از انرژی برای رقابتی کردن سیستم ها در اروپا استفاده کرد یا خیر و چگونه این کار ممکن است؟ کمیسیون اروپا، با توجه به درخواست شورای اروپا تا پایان سال، مطالعات درباره تاثیر هزینه های انرژی بر روی صنعت را آماده خواهد کرد.»

یورونیوز: شرکت های کوچک و متوسط بین چکش و سندان قرار گرفته اند. آنها میان بخش عمومی که بدهی هایش را به شرکت ها پرداخت نمی کند و مشکل دسترسی به اعتبار از بانک ها گیر کرده اند. این قانون اتحادیه اروپاست که بر ضرورت پرداخت بدهی های بخش عمومی ظرف مدت ۳۰ روز تاکید دارد اما کشورهایی مانند یونان و ایتالیا ظرف ۱۵۰ روز به بازپرداخت بدهی ها می پردازند. چه می خواهید انجام دهید؟ شما گفته بودید که ضریب تحملتان در این مورد صفر است.

آنتونیو تاجانی، کمیسر صنعت و معاون کمیسیون اروپا: «من از ضریب تحمل صفر سخن گفتم زیرا همانطور که شهروندان وظیفه دارند مالیات بپردازند، به همان اندازه نیز این مهم است که دولت به وظیفه اش در پرداخت بدهی اش به شرکتهایی که برایش کار می کنند عمل کند. زمان پرداخت ۳۰ روز و در مواردی ۶۰ روز است. اما این موضوع هم مهم است که مقامات دولتی بدهی های قدیمی خود را به شرکتها بپردازند. ایتالیا در این زمینه یک مورد قابل توجه است. آنها حدود ۱۰۰ میلیارد یورو بدهی دارند.»

یورونیوز: بر اساس نظرسنجی بانک مرکزی اروپا در سال ۲۰۱۳ میلادی، شرکتهای کوچک می گویند شرایط دسترسی به منابع مالی بدتر شده است در حالیکه بانک مرکزی اروپا وجوه جدیدی برای کمک در اختیاربانک ها قرار داده است. چرا این وجوه از بانک ها به بخش های اقتصاد واقعی منتقل نمی شود؟

آنتونیو تاجانی، کمیسر صنعت و معاون کمیسیون اروپا: «اتحادیه بانکداری تلاش می کند تا آسانترین راه های استفاده از پول در کسب و کار در نظر گرفته شود. ما توانستیم به یک توافق عملی با پارلمان اروپا و شورای اروپا برسیم که به شرکتهای متوسط وامی تا یک و نیم میلیون یورو پرداخت گردد. قانون معروف به «بازل ۳» می گوید که ضروری نیست که برای هر وام، سپرده ای نیز در نظر گرفته شود. به عبارت دیگر سپرده های کمتری برای اعطای وام به شرکتهای کوچک و متوسط مورد نیاز است. بنابراین اعطای وام بیشتر به شیوه ای ساده تر به این شرکتها امکان پذیر خواهد شد. همچنین، ما تصمیم گرفتیم در چشم انداز مالی ۲۰۲۰ و برنامه اتحادیه اروپا برای رقابت موسسات و شرکت های کوچک و متوسط، فضای بیشتری به این شرکت اختصاص دهیم. تمرکز ما روی سرمایه گذاری خواهد بود که با وجود ریسک حداقلی، دارای بازدهی خوبی هستند.»

یورونیوز: این برنامه جالبی است اما در چشم انداز مالی سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ هنوز هم بخش عمده کمکهای مالی به بخش کشاورزی و برای طرح توزیع یکدست منابع اختصاص داده شده است. شما نمی توانید کار بیشتری برای شرکتها انجام دهید؟

آنتونیو تاجانی، کمیسر صنعت و معاون کمیسیون اروپا: «حتی در بودجه اختصاص داده شده به بخش کشاورزی نیز فرصتی برای کار با استفاده از منابع مالی در زمینه ایجاد زیرساختها و رشد، برای شرکت های کوچک و متوسط وجود دارد، اما باید این کار به پایان برسد که وجوه ساختاری در جشن های روستایی و کنسرت ها استفاده می شود. باید اضافه کرد که کمیسیون اروپا و بانک سرمایه گذاری اروپا با حمایت از این شورا تصمیم گرفته است مجموعه کمک بزرگی حاوی وجوه کمیسیون و بانک سرمایه گذاری اروپا، برای تامین مالی شرکتهای کوچک و متوسط اختصاص دهد.»

یورونیوز: اجازه دهید درباره صنعت مد صحبت کنیم که ۵ میلیون شغل در آن به دلیل پدیده جعل و تقلب در معرض خطر قرار دارند. شما اخیرا ملاقاتی با نمایندگان دنیای مد داشتید. چه قولی به آنها دادید؟

آنتونیو تاجانی، کمیسر صنعت و معاون کمیسیون اروپا: «ما استراتژی بسیار قوی در برابر جعل و تقلب داریم. خرید یک محصول تقلبی به معنای کمک به جرم سازمان یافته ای است که در پشت این کسب و کار و با یک گردش مالی برابر با تجارت مواد مخدر وجود دارد. خرید این محصولات به معنای آسیب رساندن به کسب و کار و به کارگران است.»

یورونیوز: آیا شما طرحی عملی در زمینه مد در دست دارید؟

آنتونیو تاجانی، کمیسر صنعت و معاون کمیسیون اروپا: «ما یک طرح عملی برای مد آماده کرده ایم. این بخشی است که در خارج از مرزهای اروپا می تواند باعث ترویج موقعیت اروپا شود. این بخش می تواند برای دو رویداد مهم اروپایی که نمایشگاه اکسپوی میلان در سال ۲۰۱۵ میلادی و مسابقات قهرمانی فوتبال اروپا در سال ۲۰۱۶ میلادی در فرانسه است، گردشگر جذب کند.»

یورونیوز: اروپا در رقابتهای علمی همچون فن آوری های زیستی و فناوری نانو موفقیتهایی را بدست آورده است. اما این موفقیتها در تبدیل به ایده و محصول قابل رقابت در بازار، خوب از کار در نمی آید. به شرکتها چه می توانید بگوید تا قدرت رقابتشان افزایش دهند؟

آنتونیو تاجانی، کمیسر صنعت و معاون کمیسیون اروپا: «برای سالهای بسیاری، نتایج حاصل از تحقیقات اروپایی توسط ژاپنی ها و چینی ها برای رونق در کسب و کارشان در رقابت با ما استفاده شده است. اکنون این فصل به پایان رسیده است. برنامه وسیعی برای چشم انداز سال ۲۰۲۰ میلادی در زمینه نوآوری و پژوهش وجود دارد و منابع مالی با این هدف در آن بخش از تحقیق و نوآوری صرف می شود که نتایج آنها متناسب با سیاستهای بخش صنعت باشد. ما تلاش کردیم برای مشکلی که به کسب و کار ما آسیب دیده رسانده، راه حلی پیدا کنیم.»

آگهی

یورونیوز: به عنوان آخرین سوال، نشست سران اروپا در ماه فوریه به موضوع صنعت و رقابت اختصاص داده شده است. شما چه قولی می توانید به آن دسته از اروپایی هایی بدهید که از جابجایی های جدید و از دست دادن بیشتر مشاغل می ترسند؟

آنتونیو تاجانی، کمیسر صنعت و معاون کمیسیون اروپا: «ما نهایت تلاشمان را برای ساماندهی امور مالی انجام خواهیم داد تا هماهنگی در سیاست های مالی اروپا و رشد صنعت در سطح اروپا بوجود آید. ما می توانیم به موفقیت برسیم، پس از سالها سیاست مبتنی بر اقتصاد مالی و خدمات، باید سیاستی مبتنی بر اقتصاد واقعی اجرا شود و امور مالی و خدمات به حمایت از این اقتصاد واقعی بپردازند. تنها با این روش می توانیم مشاغل جدید ایجاد کنیم و به رقابت در سطح جهانی با تمرکز بر کیفیت و نه کمیت بپردازیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف بقایای زنان متعلق به ۶ هزار سال پیش که به شیوه «مافیاهای ایتالیایی» شکنجه و خفه شده‌اند

گزارش سازمان جهانی هواشناسی: رکورد روزهای به شدت گرم در اروپا سال گذشته شکست

بودجه نظامی کشورهای اروپایی به بالاترین رقم از زمان جنگ سرد رسید