ویکی کولبرت، الهام بخش انقلابی خاموش در آموزش

ویکی کولبرت، الهام بخش انقلابی خاموش در آموزش
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نشست هرساله نوآوری برای آموزش، در شهر دوحه، پایتخت قطر، به شخص یا گروهی که تا شش نفر عضو دارد و در زمینه آموزش، فعالیتی استثنایی داشته اند، جایزه اهدا می کند.

این جایزه که نیم میلیون دلار ارزش دارد به گفته برگزارکنندگان آن، در زمینه آموزش از اهمیت بسیاری برخوردار است. برنده امسال وایز را بسیاری از دست اندرکاران آموزش می شناسند: ویکی کولبرت، بنیانگذار سازمان غیردولتی موسوم به “بنیاد مدرسه جدید” که در نتیجه کار خود با کودکان محروم کلمبیا، توجه جهان را به خود جلب کرد. اکنون از نحوه کار او در اقصی نقاط جهان استفاده می کنند.

موانع برای ویکی کولبرت غیر قابل عبور نیست بلکه یک چالش است. او طی ۳۸ سال اخیر، همراه گروه خود، نحوه آموزش در مدرسه های روستایی کلمبیا را تغییر داد. این کار باعث شد که کیفیت آموزش ملی بالا رود و این مدل در کشورهای دیگر نیز اجرا شود. اساس این مدل آموزشی، تعاون است.

ماجرای ویکی کولبرت از سال ۱۹۷۵ میلادی شروع شد، زمانی که خشونت در کشور بیداد می کرد. هدف طرح “مدرسه جدید” دانش آموزان مناطق روستایی است، یعنی جایی که آموزگاران در آن واحد باید با شاگردان سنین و سطوح مختلف کار کنند.

ویکی کولبرت در آن زمان ۲۴ سال داشت و تازه مدرک جامعه شناسی خود را از دانشگاه استندفورد دریافت کرده بود. او به کلمبیا با یک هدف بازگشت: آموزش ابتدایی برای همه با هدف ایجاد تغییر. طرح “مدرسه جدید” از ابتکارهایی که در برخی نقاط کلمبیا به کار گرفته شده بود استفاده و متدی ایجاد کرد که از نظر فنی برای همه آموزگاران قابل اجرا بود.

هزاران آموزگار آموزش دیدند و به نوبت، دیگران را آموزش دادند. دانش آموزان روستایی سریعا به نتایج بهتری دست پیدا کردند و این برنامه توسط سازمان های بین المللی مانند یونسکو، بانک جهانی و دانشگاه لندن شناسایی شد. ویکی کولبرت در سال ۱۹۸۷ میلادی نایب وزیر آموزش و پرورش شد و دولت، طرح “مدرسه جدید” را در برنامه آموزش ملی دربرگرفت.

در این طرح، دانش آموز در مرکز توجه قرار دارد و هدف، قدرت دادن به کودکان است. هر کودک با ریتم خود می آموزد و معلم فقط او را همراهی می کند.

از زمان ایجاد این طرح، “مدرسه جدید” به شانزده کشور صادر شد و جوایز متعدد بین المللی کسب کرد. هم اکنون کشورهای ویتنام، تیمور شرقی و زامبیا در حال پیاده کردن آن هستند. بنیاد “مدرسه جدید” که مدیر آن ویکی کولبرت است، یکی از صد سازمان غیردولتی برتر در جهان شناخته شده است. به گفته کولبرت، این بنیاد، یک وسیله برای نظارت بر کیفیت مدل آموزشی و توانایی پاسخگویی آن به مشکلات در زمینه آموزشی است.

ویکی کولبرت در باره اینکه چه چیزی منبع الهام او بود، می گوید: “مادر من معلم بزرگی بود. او مراکز تعلیم آموزگاران در کشور را بنیان گذاشت. رافائل برنال ژیمنز، پدرتعمیدی ام، از جمله افرادی بود که در کلمبیا جنبش مدرسه جدید و بهسازی منابع انسانی را ایجاد کرد. جنبش هایی که در فرانسه و اروپا در اوایل قرن بیستم به راه افتاده بود. اکثر این اصول در موسسه های نخبگان به کار گرفته می شد و نه در مدرسه های فقیران. بنابراین به خود گفتم باید با اهداف و اصول خود ادامه دهم.”

این طرح همچنان در حال گسترش است. مدرسه “ال روزال” در ارتفاع ۱۳۰۰ متری سطح دریا قرار دارد. برخی از دانش آموزان هر روز به مدت یک ساعت پیاده روی می کنند تا به مدرسه برسند. در این مدرسه ۲۷ دانش آموز در شش کلاس مختلف تحصیل می کنند.

دوریس آدریانان، یکی از دانش آموزان می گوید: “ما داریم مقیاس ها را یاد می گیریم و باید اندازه گیری کنیم: مثلا در سالن، میزهای رستوان و راهرو. ما باید اینها را در دفتر طراحی کنیم و اندازه ها را کنارشان بنویسیم.”

نینو، دانش آموز دیگری می گوید: “امروز از درس ریاضی خوشم آمد. ریاضایات و اعشار. زیرا می خواهم در یک مسابقه ریاضی شرکت کنم و برنده جایزه شوم تا در تلویزیون مرا نشان دهند.”

ماریا ایزابل، معلم او، به مدت پانزده سال در دیگر مدرسه های کلمبیا کار کرده بود. او تفاوت متد آموزشی “مدرسه جدید” را در شاگردان خود می بیند.

ماریا ایزابل کامارگو می گوید: “کودکان این مدرسه خوشحال و فعال هستند و در کلاس شرکت می کنند. به همین دلیل مجبور به اصرار و پافشاری برای آموختن درس به آنها نیستیم و حتی به آنها امر و نهی هم نمی کنیم زیرا این کودکان در تصمیم گیری مستقل عمل می کنند. اینها خود، راهبرند. آنها کار را با عشق، شوق و شور و خوشحالی انجام می دهند. مدام در حال بازی اند و در آموزش خود شرکت می کنند.”

روش آموزشی تعاونی یک دستورالعمل قدیمی است که ظاهر آن نو شده است.

ویکی کولبرت در باره آینده، جهانی فکر می کند: “من می خواهم در کشورهای در حال توسعه کار کنم. مقطع راهنمایی و دبیرستان یک چالش بزرگ است. فکر می کنم حالا ما شروع به پیاده کردن این روش در مکان هایی به غیر از مدرسه مانند سازمان های ویژه زنان و انجمن ها خواهیم کرد.”

او می افزاید: “این شناخت جهانی را می خواهم به همه آموزگاران طرح “مدرسه جدید” در کلمبیا و دیگر کشورها اهدا کنم. همه مرا می بینند ولی این آموزگاران هستند که شایسته این جایزه هستند، بنابراین می خواهم به صورت نمادین این جایزه را به آنها اهدا کنم.”

ویکی کولبرت و “مدرسه جدید” پیش کسوتان یک انقلاب خاموش در زمینه آموزش هستند. این طرح تاکنون زندگی تقریبا پنج میلیون کودک را در جهان تغییر داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سال تحصیلی افغانستان بدون حضور بیش از یک میلیون دختر آغاز شد

«دانشگاه‌های خصوصی نمی‌خواهیم»؛ دانشجویان یونان خشمگین از تصمیم پارلمان با پلیس درگیر شدند

سبقت هند از چین در صدر؛ چند دانشجوی ایرانی در آلمان مشغول به تحصیل هستند؟