شش پروژه برگزیده جایزه «وایز» معرفی شدند

شش پروژه برگزیده جایزه «وایز» معرفی شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

جایزه «وایز» سال ۲۰۱۳ میلادی به شش پروژه آموزشی از اوگاندا، کانادا، زلاندنو، عربستان سعودی، مراکش و ایرلند اهدا شد.

هر ساله اجلاس جهانی نوآوری در آموزش که به اختصار «وایز» نامیده می شود به پروژه های آموزشی برجسته و تاثر گذار، جایزه ای معادل ۲۰ هزار دلار اهدا می کند. امسال هیات داوران، بیش از ۵۰۰ پروژه را مطالعه کردند.

مگی آدرین – پوکوک، از داوران این مراسم می گوید: «عضویت در هیات داوران جایزه وایز کار سختی بود. زیرا چهارده پروژه به مرحله نهایی راه یافته بودند و ما باید تنها شش پروژه را انتخاب می کردیم. کیفیت فعالیتهایی که در سراسر جهان در زمینه آموزش می شود شگفت انگیز است بویژه آنکه مردم متفاوت مشکلات آموزشی متفاوتی دارند.»

یکی از این جوایز به پروژه ای از کانادا تعلق گرفت که به کاهش ترک تحصیل جوانان کم درآمد، پس از پایان آموزش متوسطه کمک می کرد.

کارولین اکر، از مجریان این پروژه می گوید: «تاکنون پنج هزار دانش آموز در کانادا از شهر هالیفکس گرفته تا وینیپگ، تحت پوشش این کمک ها قرار گرفته اند و نرخ فارغ التحصیلی آنها ۳۰۰ درصد افزایش یافته است.

پروژه برگزیده دیگر، به بهبود کیفیت زندگی اجتماعی دانش آموزان قبایل مائوری در زلاند نو کمک می کرد. این دانش آموزان طی چندین دهه نتایج تحصیلی بسیار بدی نسبت به دیگر دانش آموزان داشتند و ارتباط میان دانش آموزان و معلمان، سنگ بنای این کار بود.

مدیر این پروژه می گوید: «ما شگفتزده شدیم. این اولین باری بود که جایزه وایز به زلاندنو که کشوری کوچک در آنسوی جهان است، تعلق می گرفت.»

آئورورا ولز، خبرنگار اعزامی یورونیوز به دوحه پایتخت قطر می گوید: از پنج سال پیش که جایزه وایز آغاز به کار کرد تاکنون، ۳۰ پروژه موفق به دریافت این جایزه شده اند. نمایندگان آنها در اینجا جمع می شوند و درباره همکاری های مشترک با یکدیگر سخن می گویند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استعفای گلریز قهرمان نماینده ایرانی‌تبار پارلمان نیوزیلند در پی اتهام سرقت از یک فروشگاه لباس

آغاز سال ۲۰۲۴ در نیوزیلند؛ تصاویری از آتش‌بازی ویژه سال نو بر فراز برج اوکلند

لغو قانون ممنوعیت مصرف سیگار در نیوزیلند؛ نخست وزیر جدید: نمی‌توانم از درآمد مالیاتی چشم‌پوشی کنم