تایوان در انتظار عقد توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا

تایوان در انتظار عقد توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یکی از مناقشاتی که پس از جنگ جهانی دوم امنیت جنوب شرق آسیا را تهدید کرده است مناقشات مربوط به تایوان است.

جزیره تایوان در سال ۱۹۴۹ ادعای استقلال کرد اما چین این ادعا را نپذیرفت و همچنان آن را بخشی از خاک خود می داند.

از آنجا که تایوان در گذشته سرزمین اصلی چین و جمهوری مغولستان محسوب می شد، دولت تایوان اکنون نیز خودش را وارث حکومت اصلی چین می داند و از خودش به عنوان «جمهوری چین» و از کشور کنونی چین به عنوان «سرزمین چین» یاد می کند. به همین دلیل رئیس دولت تایوان به کرات در گفتگویش از این عبارات استفاده کرده است.

در حال حاضر روابط با پکن به لطف رئیس جمهور جدید تایوان بهبود یافته است اما اکنون تایپه می خواهد یک توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا امضاء کند تا به این ترتیب از وابستگی اقتصادی به چین جلوگیری کند. علاوه براین تایوان مایل است در مناقشات ارضی میان چین و ژاپن نقش میانجی را ایفا کند.

مارگاریتا اسفورتسا، خبرنگار یورونیوز در این باره با «ما یینگ جو» رئیس دولت تایوان به گفتگو نشسته است.

یورونیوز: آقای رئیس جمهور به یورونیوز خوش آمدید. تایوان یک شریک تجاری مهم برای اتحادیه اروپاست و همچنین قرار است مذاکراتی برای عقد توافقنامه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا نیز آغاز کند. این توافق چه اهمیتی برای تایوان دارد؟

ما یینگ جو، رئیس دولت تایوان: هدف از مذاکرات با اتحادیه اروپا، امضای یک توافقنامه اقتصادیست که در درجه اول به نفع هر دو طرف باشد. زیرا میزان معاملات دو طرف در سال گذشته به ۴۸ میلیارد دلار رسیده است. اتحادیه اروپا بزرگترین منبع سرمایه گذاری در تایوان است و بیش از ۳۲ میلیارد دلار در این کشور سرمایه گذاری کرده است

یورونیوز: اتحادیه اروپا در حال عقد توافقنامه های تجارت آزاد با بسیاری از رقبای خود در آسیاست. توافق با کره جنوبی انجام شده است و در حال حاضر نیز مشغول مذاکره با ژاپن و سنگاپور است. اینکه مذاکرات با تایوان بعد از بقیه کشورهای آسیای جنوب شرقی صورت می گیرد چه نگرانی هایی را برای شما به همراه دارد؟

ما یینگ جو، رئیس دولت تایوان: توافقنامه تجارت آزاد میان کره جنوبی و اتحادیه اروپا دو سال پیش امضا شد. کره جنوبی رقیب اصلی تجاری ما در بازارهای جهانی است. بنابراین، این کار یک تهدید قابل توجه برای کشور ما محسوب می شود. به همین شکل، امضای توافقنامه تجارت آزاد میان کره جنوبی و آمریکا در سال گذشته نیز تاثیر قابل توجهی بر صادرات ما به ایالات متحده آمریکا گذاشت. بنابراین ما به دنبال آن هستیم که این معاهدات هر چه سریعتر منعقد گردند و بیش از این تاخیر صورت نگیرد.

یورونیوز: به نظر شما مزایای اصلی عقد توافق نامه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا چیست؟

ما یینگ جو، رئیس دولت تایوان: بر اساس تحقیقات پژوهشکده ای در دانمارک، پس امضای توافقنامه همکاری و تجارت آزاد میان جمهوری چین (تایوان) و اتحادیه اروپا، می توان انتظار داشت که صادرات ما به اتحادیه اروپا به میزان ۱۰ میلیارد یورو افزایش یابد و اروپا نیز طی دو دوره پنج ساله صادراتش را می تواند به ۱۲ میلیارد یورو افزایش دهد. از آنجا که تایوان در قلب شرق آسیاست بسیاری از کشورها می توانند از چنین توافقنامه ای برای تقویت تجارتشان با چین یا اروپا استفاده کنند.

یورونیوز: تحت رهبری شما روابط اقتصادی میان چین و تایوان قوی تر شد و چین و تایوان نزدیک تر شدند، آیا بیش از حد نزدیک نشدند؟

ما یینگ جو، رئیس دولت تایوان: توسعه روابط ما با سرزمین چین (چین) بطور معمول به پیش می رود. در ۱۰ سال اخیر کشور چین بزرگترین شریک تجاری ما بوده است. اگرچه در طول دهه گذشته ما سعی داشتیم تجارت متقابل میان دو کشور را رشد دهیم اما در عین حال امیدوار بودیم که سهم چین در تجارت ما بیش از حد افزایش نیابد. طی پنج سال اخیر که من مسئولیت اداره کشور را به عهده داشتم مبادلات تجاری با چین رشد کرده و به ۱۶۰ میلیارد دلار رسیده است. با این حال این رقم، تنها درصدی از کل تجارت بین المللی ماست زیرا طی این مدت مبادلات تجاری ما با دیگر کشورهای جهان نیز بسیار رشد کرده است.

یورونیوز: یکی از نگرانی هایی که در اروپا وجود دارد این است که بعضی از بازارهای شما هنوز هم بر روی شرکت های اروپایی بسته است. تا چه اندازه شما آماده هستید که بازارهایتان را بر روی شرکت های اروپایی باز کنید بویژه در بخش خدمات دهی؟

ما یینگ جو، رئیس دولت تایوان: در بخش خدمات موافقت نامه همکاری اقتصادی با نیوزیلند امضا شده و ما در آستانه امضای قرارداد با سنگاپور هستیم. پس از عقد این توافقنامه ها تعرفه واردات برای ۸۵ درصد از محصولات به صفر می رسد. بنابراین اگر در آینده توافقنامه همکاری اقتصادی با اتحادیه اروپا امضاء کنیم، محتوا احتمالا بسیار مشابه است.

یورونیوز: چقدر این توافقنامه تجارت آزاد می تواند به بهبود موقعیت بین المللی تایوان کمک کند؟

ما یینگ جو، رئیس دولت تایوان: در شصت سال گذشته به دلیل فشارهای سیاسی بین المللی ما تقریبا تنها مانده بودیم. با این وجود تایوان یک کشور تجاری مهم است. واردات و صادرات تایوان رتبه ۱۷ و ۱۸ را در سطح جهان داراست و این حقیقت را نمی توان نادیده گرفت. بنابراین هنگامیکه ما قرارداد همکاری اقتصادی با دیگر کشورها امضا می کنیم، قدرت مانور بین المللی ما نیز افزایش می یابد. البته فعالیتهای ما تنها بر تجارت و سرمایه گذاری متمرکز نیست. هدف ما این است که در سطح بین المللی به عنوان کشور صلح طلب و حامی کمک های انسان دوستانه معرفی شویم که نشان می دهد جمهوری چین (تایوان) برای جامعه بین الملل یک کمک محسوب می شود و نه یک زحمت.

یورونیوز: یکی از تهدیدات اصلی در این منطقه، موضوع مناقشات ارضی در جزایر دیایوتای (دیائویو) است. این جزایر خالی از سکنه دارای منابع غنی نفت و گاز هستند و سه کشور ژاپن، چین و تایوان ادعای مالکیت بر آنها را دارند. شما ابتکار عمل برای برقراری صلح در دریای شرق چین را به عهده گرفتید اما پس از تنش های تابستان امسال آیا هنوز هم اعتقاد دارید که این امکان وجود دارد که منابع این جزایر را به اشتراک گذاشت؟

آگهی

ما یینگ جو، رئیس دولت تایوان: جزایر دیایوتای (دیائویو) بخش جدایی ناپذیر از خاک جمهوری چین (تایوان) است و این موضوع طی چهل سال اخیر باعث ایجاد اصطکاک میان این کشور و ژاپن شده است. در ماه آوریل، ما توافقنامه ای با موضوع شیلات را با ژاپن منعقد ساختیم که یک راه حل موقت برای موضوعات مربوط به ماهیگیری می شد. با آنکه اختلاف بر سر حاکمیت هنوز حل و فصل نشده، باز هم موضع ما این است که اگرچه حاکمیت را نمی توان تقسیم کرد اما منابع را می توان به اشتراک گذاشت. این کار باعث شد که اختلافات کلی را کنار بگذاریم و به نتیجه برسیم. در زمان مناسب نیز به موضوع اختلاف بر سر حاکمیت رسیدگی خواهیم کرد.

یورونیوز: تا چه اندازه طرح صلح شما الهام گرفته از روش کشورهای اروپایی بوده است؟

ما یینگ جو، رئیس دولت تایوان: در این موضوع ما به روشی که اروپا برای حل و فصل موضوع نفت دریای شمال اتخاذ کرد مراجعه کردیم. من معتقدم که این شیوه حل و فصل برای بسیاری از مناطقی که بر سر منابع اختلاف دارند موثر است. اما این هم به اراده کشورهای همسایه بستگی دارد که تا چه اندازه مصمم هستند که به توافق برسند.

یورونیوز: به عنوان آخرین سوال، موضوع حاکمیت بر این جزایر هنوز حل نشده است. راه حل سیاسی در این باره چه خواهد بود و چه کسی باید این جزایر را اداره کند؟

ما یینگ جو، رئیس دولت تایوان: راه حل نهایی برای این مساله لزوما سیاسی است. اما می توان با توسعه مشترک منابع، مسیر را برای رسیدن به یک راه حل سیاسی هموار ساخت. موضوع جزایر دیایوتای (دیائویو) به سه کشور ژاپن، سرزمین چین (چین) و جمهوری چین (تایوان) مربوط می شود. ما به دنبال رسیدن به یک راه حل جامع در این باره هستیم. اما در کوتاه مدت، سعی داریم از راه حل هایی مانند توافق در حل مسئله حقوق ماهیگیری در منطقه با ژاپن استفاده کنیم و به این ترتیب شانس حل اختلاف منطقه ای را افزایش دهیم. من معتقدم که این کار به نفع برقراری صلح در منطقه است.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تایوان چگونه توانست خود را در مقابل زلزله آماده کند؟

«قوی‌ترین» زمین‌لرزه تایوان در ۲۵ سال گذشته دست‌کم ۴ کشته و ۶۰ زخمی برجای گذاشت

گروهی از اعضای کنگره آمریکا با وجود واکنش‌های خشمگینانه چین به تایوان رفتند