Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنش بازارهای سرمایه به اوضاع سیاسی در ایتالیا

واکنش بازارهای سرمایه به اوضاع سیاسی در ایتالیا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بازارهای بورس اروپا روز دوشنبه به خبرهای سیاسی و ابهام موجود در وضعیت دولت ایتالیا واکنش نشان دادند و ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا کاهش یافت. هر چند این خبر بر بازار اوراق قرضه ایتالیا هم تاثیر گذاشت، اما به نظر تحلیلگران این تاثیر چندان شدید نبود.

همزمان موسسه اعتبارسنجی فیچ اعلام کرد که اگر ابهام سیاسی موجود در دولت ایتالیا به درازا بکشد، این موسسه رتبه اعتباری ایتالیا را کاهش می دهد.

خروج تمامی وزرای دولت ائتلافی ایتالیا که عضو حزب سیلویو برلوسکونی بوده اند، دولت این کشور را با خطر سقوط مواجه کرده است.

سرمایه گذاران در انتظارند که ببینند آیا انریکو لتا، نخست وزیر ایتالیا موفق می شود روز چهارشنبه از نمایندگان سنا برای دولت خود رای اعتماد بگیرد یا باید منتظر انتخابات جدیدی بود.

پس از پنج ماه ثبات اقتصادی شکننده ، اقتصاد ایتالیا دوباره دچار هرج و مرج شده و ترس از یک بحران اقتصادی ویرانگر در ایتالیا و کل منطقه یورو قوت گرفته است.

در این باره، آنیباله فراکاسو، سردبیر بخش اقتصادی یورونیوز با
ماریتسیو مازیو تحلیلگر مالی موسسه تحقیقاتی مازیو گفتگویی انجام داده است:

یورونیوز: آیا دوباره در لبه پرتگاه هستیم؟

ماریتسیو مازیو: این ممکن است. اگرچه بخشی که بیشترین آسیب متوجه آن است بخش مالی و بانکی است. من باید به این نکته اشاره کنم که با وجود تمام اینها، در این روزها ما شاهد برخی از نشانه های بهبود ضعیف اقتصادی هستیم. شاخص ها و پیش بینی های سازمان همکاری اقتصادی و توسعه هم این نکته را تایید می کنند .اما در نهایت موضوع اصلی همیشه همان است که بود: بدهی های عمومی.

بر اساس برآوردهای ما روند بهبود در ماه اوت کندتر خواهد شد و ده میلیارد یورو از بدهی های عمومی کاسته خواهد شد. هر چند تا پایان سال ما یک بار دیگر هم شاهد خواهیم بود که حجم بدهی های ایتالیا به بالاترین حد برسد.

یورونیوز: اکنون که ما صحبت می کنیم، شایعاتی هست که یک سازمان اعتبارسنجی می خواهد رتبه ایتالیا را به دلیل فقدان اصلاحات سیاسی کاهش دهد. آیا دلالان مالی آماده اند که دوباره ایتالیا را مورد هدف قرار دهند؟

ماریتسیو مازیو: در واقع، سرمایه گذاران به دقت مشغول ارزیابی وضعیت هستند هر چند وضعیت در بازارهای بورس در روز دوشنبه هم چندان دراماتیک نیست. حتی تفاوت نرخ بهره اوراق قرضه ده ساله ایتالیا و نرخ بهره اوراق قرضه ده ساله آلمان افزایش چندانی نیافت.
از قضا این بحران سیاسی واقعا می تواند تاثیر مثبتی بر روی پارامترهای کسری بودجه داشته باشد. در حال حاضر پیش بینی می شود نسبت کسری بودجه به تولید ناخالص داخلی به سه درصد برسد، در حالیکه بر اساس اعلام دولت حدود 3.1 درصد و بر اساس اعلام صندوق بین المللی پول 3.2 درصد پیش بینی شده بود.

اگر که برنامه افزایش مالیات بر ارزش افزوده از روز سه شنبه آغاز شود، احتمال کاهش این نسبت به 2.9 درصد هم وجود دارد. با اجرای بخش دوم طرح افزایش مالیات بر املاک و مستغلات دولت درآمدهای بیشتری هم کسب خواهد کرد.

یورونیوز: روز چهارشنبه انریکو لتا، نخست وزیر ایتالیا برای کسب رای اعتماد دولت خویش به مجلس می رود، بازارها و سرمایه گذاران روی چه شرط بندی کرده اند؟

ماریتسیو مازیو: اگر با حمایت پارلمان، دولت ائتلافی تشکیل شود و دولت حداقل بتواند چند اصلاحات را مدیریت کند و پیش نویس بودجه سال آینده را ارائه کند بازارها از نگرانی در خواهند آمد و آرام خواهند گرفت، اما اگر به جای آن، کشور با یک انتخابات جدید مواجه شود ما با یک علامت سوال بزرگ روبرو خواهیم بود و دید منفی بازارهای سرمایه نسبت به ایتالیا افزایش قابل توجهی خواهد داشت و بیش از هر چیز، این نگاه منفی بر بازار اوراق قرضه دولتی تاثیر می گذارد.

یورونیوز: ارزش سهام “مدیاست” که در تملک خانواده برلوسکنی ست، در بازار بورس میلان کاهش یافت. همچنین حزب مردم آزادی هم دچار آشفتگی سیاسی شده و احتمال دارد که منجر به انشعاباتی در صفوف جناح راست شود و گروه جدیدی از حامیان دولت شکل بگیرد، در نهایت آیا برلوسکونی تنها کسی است که هزینه قمارش را پرداخت می کند؟

ماریتسیو مازیو: به نظر من در واقع این مردم ایتالیا هستند که در شرایط فعلی هزینه قمار برلوسکونی را می پردازند. ما دو مشکل بزرگ داریم بدهی عظیم عمومی و اقتصادی که رشد نمی کند. آنها هر دو از نقطه نظر اقتصادی مسائل ساختاری هستند که مردم هزینه هایشان را می دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس ایتالیا از جعبه‌های سوهان و گز مسافران ایرانی ۵ کیلوگرم تریاک و شیشه کشف کرد

ژنرال بدنام ایتالیایی از سوی سالوینی نامزد اصلی برای انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا معرفی شد

نورپردازی خیال‌انگیز و هنری در آلپ ایتالیا با هدف آگاهی‌بخشی درباره تغییرات اقلیمی