گسترش الشباب به آنسوی مرزهای سومالی

گسترش الشباب به آنسوی مرزهای سومالی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حمله تروریستی به مرکز خرید وست گیت در نایروبی نمایانگر گستردگی عملیات گروه جهادی الشباب از محدوده سومالی به سطح بین المللی است.

عملیات اخیر کامل تر و حساب شده تر بود و با تدارک بیشتری انجام شد. این عملیات با تاکتیک معمول چریکی الشباب متفاوت بود و بیم انتشار تروریسم از خاک سومالی به دیگر کشورهای شکننده منطقه شاخ آفریقا را تقویت کرد.

حملات نظامی دوسال گذشته اتحادیه آفریقا علیه جهادگران که با شرکت سربازان کنیایی صورت گرفت گروه الشباب را تضعیف کرد و از پایگاههایشان در سومالی بیرون انداخت ولی قادر به نابود کردنشان نشد.

سخنگوی گروه الشباب، ماه اکتبر سال 2011 میلادی به کنیا برای خروج نیروهایش از سومالی هشدار داد و گفت: “ما از طرف مجاهدین شباب به دولت کنیا می گوییم که آیا به عواقب جنگ با ما فکر کرده اید؟ می دانید از این درگیری چه ضربه ای می خورید؟ ما در جنگ از شما با تجربه تریم.”

عملیات تروریستی در کنیا علامت قدرت گرفتن گروه احمد غودان در درگیری های داخلی الشباب است. این گروه برخلاف دسته مخالف خود می خواهد عملیات الشباب به سطح محلی محدود نشود و از مرزهای سومالی فراتر رود.

گروه الشباب از اتحادیه دادگاه های اسلامی سومالی سر برآورد و با هدف تشکیل حکومت بنیادگرای مسلمان، جنگجویان مورد حمایت آمریکا را از موگادیشو، پایتخت سومالی بیرون کرد.

الشباب، پیش از اینکه در سال 2007 توسط نیروهای اتیوپی و سومالی به عقب رانده شود، مناطق وسیعی از سومالی را در دست خود داشت.

والنتینا سوریا، تحلیلگر مسائل امنیتی فعال در گروه اطلاعاتی جینز، از اینکه دعوت گفتگوی ما را پذیرفتید، سپاسگزارم.

یورونیوز: الشباب توجه جهان را بخود جلب کرد. حملات نایروبی و قدرت سازمانی پس آن، نشان از ظرفیت بالای این گروه و قدرت برنامه ریزی آنها داشت. آیا سرویس های امنیتی غرب، در پی این حمله، شگفت زده شدند؟

والنتینا سوریا: «بنظرم از بعضی جهات بله. شاید بخشی از دستگاههای امنیتی غربی و مقامات کنیایی در مورد قدرت و توانایی واقعی الشباب اشتباه کرده و آنها را دستکم گرفته بودند. اخیرا هم بعد از آنکه الشباب از اکثر شهرهای مهم سومالی مجبور به عقب نشینی شد در مورد توانایی بالقوه این گروه و تهدیداتی که می توانست ایجاد کند، چه از نظر نیروی انسانی و چه از نظر امکانات فنی، محاسبه درستی صورت نگرفت. از سوی دیگر ساختمان هدف قرار گرفته، از نظر امنیتی ساختمان خاصی نبوده و لذا شاید انجام عملیات در آن خیلی هم امکانات و تبحر فوق العاده ای نمی خواسته. بنظرم تدابیر امنیتی اطراف این مجتمع هم در حد اعلای خود نبوده. بنابراین حمله به آن در مقایسه با حمله به یک مکان دارای استانداردهای امنیتی بالا، از نوع حملات پیچیده و سطح بالا بحساب نمی آید.»

یورونیوز: در مورد دستگاه امنیتی کنیا چطور؟ به کنترل درآوردن اوضاع و محاصره حدود چهار روزی طول کشید… آنهم با خونریزی زیاد. عملکرد آنها را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا انتظار چنین موردی را داشتند؟

والنتینا سوریا: «به درازا کشیدن این حمله حتی ممکن است موجب شگفتی خود الشباب هم شده باشد. بنظرم هدف آنها اجرای یک حمله آنهم با نمایشی ترین حالت ممکن بود اما بنظر من، حتی خود حمله کنندگان هم احتمال به درازا کشیده شدن اینچنینی ماجرا را نداده بودند.شاید انتظار می رفت ارتش و نیروهای نظامی کنیا سریعتر از این مداخله کنند. واکنش آنها در ابتدا سریع نبود بعد از رسیدن نیروها، ابتدا مذاکره و گفتگو در دستور کار قرار گرفت تا با زمان خریدن، احتمال زنده بودن گروگانها و شرایط آزاد شدن آنها بررسی شود. برای اینکه در آن زمان هنوز چندین گروگان در دست شبه نظامیان بودند.»

یورونیوز: داستان یا تبلیغات…به هر حال از احتمال عضویت افرادی با ملیت های بریتانیایی و آمریکایی در گروه الشباب، شایعاتی پیچیده است. این نکته حاوی چه پیامی است؟ آیا این گروه جهانی شده؟

والنتینا سوریا: «الشباب در سالهای اخیر، تمام تلاش خود را معطوف استخدام سومالیایی تبارهای پراکنده در کشورهای غربی، از جمله آمریکا کرده بود. طی دو سه سال اخیر آنها واقعا این شیوه جذب نیرو را تشدید کردند که بخوبی در استراتژی های تبلیغاتیشان مشهود است. بعنوان نمونه، تهیه نوار ویدیویی از فعالیتهایشان به زبان انگلیسی، یک تبلیغ تاثیرگذاراز پشت پرده کارهای آنهاست.»

یورونیوز: والنتینا سوریا از گفتگوی شما با یورونیوز سپاسگزارم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه از انجام «عملیات ضد تروریستی» در داغستان خبر داد

تبعات حمله تروریستی به کنسرتی در مسکو: کارگران مهاجر در حال فرار از روسیه هستند

آمریکا چهار فرد ساکن ایران را به دلیل کمک به گردان‌های الشتر در بحرین تحریم کرد