استراتژی ایران در قبال دولت سوریه

استراتژی ایران در قبال دولت سوریه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دولت ایران بعنوان یکی از متحدان حکومت بشار اسد، از ابتکار روسیه مبنی بر کنترل سلاح های شیمیایی سوریه توسط جامعه بین المللی استقبال کرده است.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن ابراز امیدواری از به نتیجه رسیدن رایزنی ها در این زمینه گفت: «امیدواریم که رایزنی های جمهوری اسلامی ایران و رایزنی های تمام طرف های ضد جنگ در منطقه به نقاط امیدوارکننده ای برسد و مسیر را از سمت اینکه بازگشتی در آن نباشد متوقف کند.»

دولت ایران همانند دولت روسیه، مخالفان مسلح بشار اسد را به استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه متهم کرده و گفته بود که دولت آمریکا را از «انتقال سلاحهای شیمیایی دست ساز» به این کشور مطلع کرده است.

اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز در واشنگتن، در این باره به گفتگو با رضا مرعشی، مدیر تحقیقات شورای ملی ایرانیان آمریکا پرداخته و دیدگاهش را درباره سیاست تهران در قبال بحران سوریه جویا شده است. شورای ملی ایرانیان در آمریکا، یک سازمان غیر انتفاعی مستقر در واشنگتن دی سی است که برای پیشبرد منافع جامعه آمریکایی های ایرانی تبار تلاش می کند.

آقای مرعشی معتقد است که طی یکسال گذشته، بسیاری از تصمیم گیرندگان عرصه سیاست ایران خواهان قطع شدن سر مار در سوریه بودند که منظورشان بشار اسد بود تا بتوانند بدن را و نهادهای کلیدی دولت را که البته وابسته به حزب بعث بودند حفظ کنند. به همین دلیل تلاش داشتند تا به پای میز مذاکره بیایند و راه حلی سیاسی را برای بحران سوریه بیابند.

او می گوید ایرانیان جزو اولین گروهی بودند که در کنار سازمان ملل متحد اعلام کردند که حل این مشکل با راه حل نظامی میسر نیست و باید به دنبال راه حل سیاسی بود. مشارکت ایرانیان در پیدا کردن یک راه حل سیاسی اگرچه می تواند از کشتار مردم جلوگیری کند اما بدون هزینه نیست و منجر به ورود ایران به فرایند چانه زنی خواهد شد. درحالیکه ایالات متحده آمریکا و به میزانی کمتر از آن اتحادیه اروپا نمی خواهند که ایران وارد فرایند مذاکرات شود.

آقای مرعشی در ادامه می افزاید: «استفاده از سلاح های شیمیایی توسط دولت بشار اسد، برای بسیاری از تصمیم گیرندگان در ایران بمنزله ضربه آخر بود و من می خواهم یک مرحله جلوتر بروم و بگویم که کشتار مردم بیگناه سوریه توسط دولت اسد و یا نمایندگان او، قطره ای بود که طاقت بسیاری از ایرانیان را خیلی پیش از این لبریز کرده بود.»

رضا مرعشی یاد آور می شود که مدت مدیدی است بحث های زیادی در ایران درباره پیامدهای منفی حمایت از دولت بشار اسد وجود دارد و بسیاری معتقدند که این حمایت صریح، باعث تحلیل رفتن قدرت ایران در منطقه خاورمیانه می شود. بنابراین تصمیم گیرندگان کلیدی در ایران، اکنون بیش از گذشته به این موضوع تمایل دارند که این مشکل به دست آمریکا حل شود حتی اگر این راه حل، مداخله نظامی ایالات متحده امریکا باشد.

او می گوید که البته این کار خطراتی را هم به همراه دارد: “هنگامیکه موضوع جنگ در سوریه را مطرح می گردد، پیامی را نیز برای دولت ایران ارسال می شود با این مفهوم که ایالات متحده آمریکا به آنچه که درباره خطوط قرمز می گوید اعتقاد دارد. این مسئله از دو جهت خطرآفرین است. اول اینکه چه از حمله نظامی به سوریه حمایت بشود و یا نه، شواهد بیانگر آن است که در وضعیت کنونی، هیچ استراتژی روشنی نه برای امروز و نه برای آینده وجود ندارد.”

وی در ادامه هشدار می دهد: “خطر دوم این است که به دلیل وجود حداقل رابطه میان ایران و امریکا، چنانچه این رابطه بیشتر نشود و اگر به ایران انگیزه ای برای شرکت در روندی که اسد را تضعیف کرده و به نوعی راه حل سیاسی بینجامد داده نشود، آنگاه ممکن است بهانه ای به دست عناصر تندرو در ایران داده شود تا علیه آمریکا و تلاش های او و حتی اتحادیه اروپا (در صورتیکه با تلاش نظامی علیه سوریه همراه شود) اقدام کنند و این عامل می تواند باعث هرج و مرج زیادی در منطقه بشود، هرج و مرجی که هم اکنون نیز تا حدودی وجود دارد و این موضوع برای همه خطر آفرین است.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروی دریایی ایران برای رزمایش قریب‌الوقوع با روسیه و چین آماده می‌شود

اسکای نیوز: ایران برای جنگ روسیه در اوکراین پهپاد انتحاری جدید «شاهد ۱۰۷» ساخته است

پیروز مجتهدزاده: جمهوری اسلامی در قبال حماس باید کاری را بکند که پادشاه سابق در مورد اسرائیل کرد