سایه بحران سوریه بر نشست سران گروه بیست

سایه بحران سوریه بر نشست سران گروه بیست
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نخستین نشست عمومی اجلاس سالانه سران کشورهای عضو گروه بیست، درحالی آغاز به کار کرد که بحران سوریه و اختلاف نظرها پیرامون حمله نظامی به این کشور، محورهای اصلی این نشست را تحت تاثیر قرارداده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا پیش از ورود به سن پترزبورگ باردیگر بر لزوم تنبیه نظامی سوریه به دلیل کاربرد سلاح شیمیایی تاکید کرد اما دولت روسیه ضمن مخالفت با این اقدام، مخالفان بشار اسد را مسئول به کاربردن سلاح شیمیایی می داند.

قدرت های بزرگ اقتصادی و مالی جهان قرار است در این نشست پیرامون وضعیت اقتصاد جهانی و یافتن راههایی برای رشد اقتصاد مذاکره کنند.

هنوز مشخص نیست که در این نشست دو روزه روسای جمهور روسیه و آمریکا نشستی خصوصی خواهند داشت یا خیر اما پیش تر آقای اوباما پس از تصمیم دولت روسیه به اعطای پناهندگی به ادوارد اسنودن، برنامه ملاقات با آقای پوتین را لغو کرده بود.

مقدمه

همان طور که شنیده ایم، اختلاف بر سر سوریه بر اجلاس سران گروه بیست سایه افکنده است. اجلاسی که هدف آن ارتقاء روابط قدرتهای اقتصادی نوظهور و پرداختن به مسائل اقتصاد جهانی است. همکار ما جیمز فرینی، در اجلاس گروه بیست در سن پترزبورگ است.

سوال:

ما می دانیم که آمریکا و روسیه درباره حمله به سوریه اختلاف نظر دارند. حتی بسیاری ار متحدین اروپایی واشنگتن هم با آن مخالفند. آیا می توان در چنین شرایطی انتظار نوعی توافق درباره سوریه را داشت؟

پاسخ:

نیل، من فکر می کنم که شانس کمی برای حصول توافق بر سر سوریه وجود دارد. کاخی که پشت سر من هست جایی است که امروز باراک اوباما در مذاکرات خود با سران گروه بیست، احساس تنهایی و انزوای زیادی می کند.

دلیل آن هم این است که حتی متحدین سنتی آمریکا همچون اتحادیه اروپا که شما به آن اشاره کردید، مخالف حمله نظامی به سوریه هستند.

هرمن وان رومپویی، رییس شورای اروپا، صریحا گفت که راه حل نظامی برای بحران سوریه وجود ندارد و تصمیم هر گونه مداخله نظامی باید با شورای امنیت سازمان ملل باشد.

سوال:

از نگرانیها در قبال بحران سوریه تا اختلاف بر سر بازارهای نوظهور، به فعالیت اصلی این اجلاس که تقویت اقتصاد جهانی لطمه وارد خواهد کرد. چه میزان امید برای پیشرفت در مذاکرات وجود دارد؟

پاسخ:

مقامات کشورها در حاشیه اجلاس تاکنون در مورد موضوع فرار مالیاتی به توافق رسیده اند. توافقی که در واقع در اجلاس ماه ژوئیه وزرای دارایی گروه بیست حاصل شد. توافقی که بر مبنای تبادل خودکار اطلاعات که سازمان همکاری اقتصادی اروپا آن را پایان به اصطلاح رازداری بانکی می نامد، صورت گرفت. به این ترتیب شرکتها دیگر نخواهند توانست به سادگی درآمدهای خود را به جای دیگری منتقل کنند.

اما آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، تلاش زیادی برای حصول توافقی در مورد سیستم بانکی موازی انجام داده است. نهادهای مالی به همان روش بانکها وام می دهند بدون آن که در چهار چوب قوانین بانکهای سنتی عمل کنند.

قرار شده تا قوانین سختگیرانه تری در قبال بانکهای موازی وضع شود تا بحران سالهای 2007 و 2008 که ناشی از اعطای آسان وام بود، تکرار نشود. آنچه که ما اکنون از مقامات اروپایی می شنویم این است که احتمالا تا رسیدن به توافق راه زیادی باقی مانده است. بنابر این، همه چیز نشان دهنده شکست تلاش آنگلا مرکل است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همکلاسی سابق پوتین به ریاست دیوان عالی روسیه رسید

اولین اظهار نظر پوتین بعد از حمله موشکی و پهپادی مستقیم ایران به اسرائيل

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد