Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«حمله به سوریه مساوی است با حمایت از القاعده»

«حمله به سوریه مساوی است با حمایت از القاعده»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

جنگ داخلی در سوریه در حال حاضر ابعاد نامعلومی بخود گرفته است. برخی ها معتقد به استفاده از تسلیحات شیمیایی در درگیری های داخلی این کشور هستند، اقدامی که هم مرگ صدها انسان بیگناه را به همراه داشت و هم نقض کرامت بشری بشمار می رود. اما آیا این فجایع ، سوریه را در مسیری بی بازگشت قرار داده؟ آیا این اتفاقات ماهیت رژیم سوریه را تهدید می کنند؟ دمشق در دفاع از خود، استفاده از هرگونه سلاح شیمیایی را تکذیب کرده است.

در این رابطه گفتگویی داریم با فیصل المُقداد، معاون وزیر خارجه سوریه که از دمشق همراه ماست.

برای مشاهده بخش اول اینجا را کلیک کنید

برای مشاهده بخش دوم اینجا را کلیک کنید

یورونیوز: آقای المُقداد ده سال پس از حمله به عراق، این روزها احتمال حمله به سوریه رنگ و قوت بیشتری بخود گرفته است. تهدیدات جدی ای خاصه از سوی آمریکا و فرانسه رژیم بشار اسد را نشانه گرفته است. اما آیا این تهدیدات چه تاثیری بر ملت و دولت سوریه داشته اند؟

فیصل المقداد، معاون وزیر امورخارجه سوریه: « اولا هدف استعمار همیشه تضعیف اعراب در برابر اسرائیل بوده است. اسم آن بیشتر از آنکه جنگ باشد تجاوز است و هدف اصلی آن از بین بردن نیروی نظامی سوریه و امکانات دفاعی آن است، همانطور که در عراق اتفاق افتاد و در مصر در حال وقوع است. دولت سوریه آماده مواجهه با هرگونه تجاوز و جنگ و مقابله با دشمنان است. جنگی که هیچ دلیل منطقی ای ندارد مگر نشان دادن حمایت دولتهای استعمارگر و به شکل خاص فرانسه و الان هم آمریکا، از القاعده، جبهه النُصره و گروه موسوم به «دولت اسلامی عراق و شام» علیه ملت عرب سوریه.»

یورونیوز: اما جان کِری از مدارکی صحبت کرده که استفاده ارتش سوریه از سلاح های شیمیایی را اثبات می کند….

فیصل المقداد، معاون وزیر امورخارجه سوریه: «دلایل او دلایل مضحکی هستند و مرا می خندانند. زمانیکه کالین پاول یک بطری حاوی پودر سفید را بعنوان دلیل استفاده رژیم عراق از سلاح شیمیایی علیه ملت خودش در شورای امنیت نشان می داد من سفیر و نماینده سوریه درشورای امنیت بودم. بعدا متوجه شدیم که ادعای بی پایه ای بوده است. اما نیم میلیون عراقی یا حتی بیشتر در نتیجه این ادعا کشته شدند و آمریکا حتی بابت آن عذرخواهی هم نکرد. آنها دارند این حربه را به همان شیوه دوباره تکرار می کنند. آنها وقتی درباره این جنایت صحبت می کنند و دولت سوریه را مسئول آن معرفی می کنند و آنرا به دولت سوریه تحمیل می کنند، دروغ می گویند. آنها کسانی هستند که سلاح های شیمایی را در اختیارعوامل خود در سوریه، یعنی گروههای مسلح تروریستی، قرار می دهند. آمریکا وقتی دید این گروهها دارند شکست می خورند، تصمیم گرفت از آنها حمایت کند.»

یورونیوز: دلایل دولت سوریه برای اینکه ارتش از سلاح شیمیایی استفاده نکرده چه هستند؟

فیصل المقداد، معاون وزیر امورخارجه سوریه: «ما قبلا اعلام کرده بودیم که سوریه از چنین سلاح هایی علیه ملت خود استفاده نخواهد کرد. بازرسان سازمان ملل متحد به سوریه آمدند و از اماکنی که سرویس های جاسوسی آمریکا و کشورهای غربی مثل فرانسه ادعا می کنند آنجا از سلاحهای شیمیایی استفاده شده، تنها صد متر فاصله داشتند. بنابراین تاکید می کنم که اینها ادعاهای دروغی هستند. آنها فقط می خواهند با قرار دادن سوریه در دستان اسرائیل، از شکست و ناکامی خودشان جلوگیری کنند. همانطور که قبلا هم گفته ام اسرائیل دلیل همه اتفاقاتی است که امروز در سوریه و دنیای عرب شاهدش هستیم. قدرت اخوان المسلمین، بنیادگرایان و القاعده محصول اراده کشورهای غربی و نتیجه اقدامات آنها و پیگیری اهداف استعمارگرانه شان در دنیای عرب است.»

یورونیوز: ولی ما تصاویر روی اینترنت و تلویزیون ها را دیدیم که کودکان و خانواده ها بر اثر گاز سمی و سلاح شیمیایی سوختند. آیا این تصاویر و گزارشها را در دمشق دیدید؟

فیصل المقداد، معاون وزیر امورخارجه سوریه: «وقتی این تصاویر و گزارشها را می بینیم ناراحت می شویم. قبلا هم گفته ایم و امیدوارم این بار برای همه بینندگان شما واضح و روش شود که گروههای تروریستی بودند که از گاز سمی سارین در نزدیکی خان العَسَل حلب استفاده کردند. ما مدارکی داریم که نشان می دهد این گروههای تروریستی با سلاح های شیمیایی در نزدیکی دمشق یعنی دست همان منطقه ای که آمریکا و متحدانش ادعا می کنند، ارتش سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده، به سربازان ما حمله کرده اند. ما تاکید می کنیم افرادی که از این سلاح ها استفاده کرده اند همگی مامورسرویسهای جاسوسی آمریکا و متحدانش بوده اند. دستگاههای جاسوسی این داستان را با همکاری بندَر بِن سلطان که خود او هم جاسوسان کوچک آمریکا و دستگاههای جاسوسی کشورهای غربی است، ساخته اند. سوریه از تمامی این اتهامات و ادعاها مبراست. ارزش های اخلاقی ما اجازه ارتکاب چنین کارهایی را بما نمی دهند. این تصاویر می تواند صحت داشته باشند، اما کسانی که این گازهای سمی را به کار برده اند، جنایتکار و تروریست بوده اند که آمریکا، فرانسه و دیگران از آنها حمایت می کنند.
جبهه النُصره و القاعده و دیگر گروههای تروریستی می گویند که قابلیت و امکان ساخت سلاح شیمیایی را دارند. ترکیه اعضای یک گروه تروریستی را دستگیر کرده که حامل دو کیلو گرم مواد شیمیایی از مبداء لیبی بوده اند. دولت عراق هم افرادی را در ارتباط با تولید مواد شیمیایی بازداشت کرده است. این اطلاعات را همه می دانند.»

یورونیوز: آیا عربستان سعودی را هم مستقیما متهم به شراکت می کنید؟

فیصل المقداد، معاون وزیر امورخارجه سوریه: « من هر کسی را که از گروههای تروریستی در راه انجام جنایتهایشان حمایت مالی می کند متهم می کنم. آنها تنها مسئولان خون ریزی در سوریه هستند. نقش عربستان در این مسئله مشهود است.»

یورونیوز: نتیجه حمله احتمالی به سوریه چیست؟ شما گفته اید واکنش سوریه فراتر و خارج از مرزهای این کشور خواهد بود؟

آگهی

فیصل المقداد، معاون وزیر امورخارجه سوریه: «ما بیکار و ساکت نمی ایستیم تا نظاره گر اقدامات آمریکا و متحدانش در منطقه باشیم. تمام منطقه تحت تاثیر چیزی که در سوریه اتفاق بیفتند قرار خواهد گرفت.»

یورونیوز: آیا دولت سوریه توانایی و امکان مقابله با حمله های هدفداری را که علیه مواضع استراتژیک و حساس آن می شود، دارد؟

فیصل المقداد، معاون وزیر خارجه سوریه: « ما از نظر قدرت در حدی نیستیم که بتوانیم ادعا کنیم توان مقابله با ماشین جنگی آمریکا را داریم. ما اصلا چنین ادعایی نداریم اما ما مقاومت می کنیم و از شرافت و کرامت شهروندان و خاک سوریه دفاع خواهیم کرد.»

یورونیوز: نتیجه حمله نظامی به سوریه را برای همسایه های سوریه، اسرائیل و ترکیه چگونه می بینید؟

آگهی

فیصل المقداد، معاون وزیر امورخارجه سوریه: «خطابم با همه مردم جهان است و به آنها می گویم: هر نوع حمله یا تجاوز به خاک سوریه مساوی است با حمایت از القاعده و جبهه النُصره و پیروزی برای آنها و نادیده گرفتن اصول و ارزشها. منشور سازمان ملل متحد آنگونه که توسط موسسانش از جمله ایالات متحده آمریکا، تهیه شده اقدامات یکجانبه دولتها را خارج از قطعنامه های شورای امنیت ممنوع کرده است. دولتها مطابق منشور اجازه نقض امنیت بین المللی و برهم زدن صلح را ندارند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دست کم ۲ نفر در حمله اسرائيل به جنوب سوریه کشته شدند

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق