Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

روز چهارم نشست مجلس ایران، ویژه رای اعتماد به کابینه

روز چهارم نشست مجلس ایران، ویژه رای اعتماد به کابینه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز چهارم نشست مجلس ایران، ویژه رای اعتماد به کابینه

آگهی

شما کاربران عزیز یورونیوز فارسی می توانید آخرین تحولات جلسه رای اعتماد، مرحله رای گیری و شمارش آرا و نتیجه نهایی را از طریق شبکه های اجتماعی یورونیوز دنبال کنید و نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

توضیحات پایانی حسن روحانی، رییس جمهوری ایران را از طریق شبکه های اجتماعی (فیسبوک و توییتر)یورونیوز پیگیری کنید.

با اتمام سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، و توضیحات مسعود سلطانی فر عملا بررسی شایستگی وزرا برای تصدی وزارتخانه های مربوطه پایان یافت تا پس از سخنان و دفاعیات نهایی رییس جمهوری، مجلس برای رای گیری نهایی آماده شود.

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان و وعده های متنوع

آقای سلطانی فر در بخشی از سخنان خود رسیدگی به وضعیت بلاتکلیفی پانزده فدراسیون ورزشی و تعلیق بین المللی برخی از آنها، پررنگ کردن مدیریت ورزشی و استفاده از پیشکسوتان، جلوگیری از دوپینگ و آراستن ورزش از آلودگی را از اولویت های خود برشمرد و بر توسعه ورزش همگانی در همکاری با وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد. او در بخش دیگری از سخنانش گفت تلاش می کند ورزش بین اقلیت های مذهبی رشد کند. در مورد حل مشکلات جوانان، سلطانی فر خواهان حمایت سایر وزارتخانه ها و مجلس شد

پخش نامه علیه نجفی در صحن علنی مجلس

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در جلسه علنی پنج شنبه، نامه ای با امضای احمد امیرآبادی فراهانی علیه محمد علی نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در میان نمایندگان در صحن علنی توزیع شد که تذکرعلی لاریجانی، رییس مجلس را به دنبال داشت.

خشک شدن دریاچه ارومیه، چالش اصلی وزیر پیشنهادی نیرو

صحبت های مخالفان و موافقان حمید چیت چیان وزیر پیشنهادی نیرو، عمدتا بر روی مشکلات آب و انرژی در کشور، بویژه مسئله خشک شدن دریاچه ارومیه متمرکز بود. آقای چیت چیان هم در دفاعیات خود ضمن تشکر از حسن روحانی، رییس جمهوری ایران برای اعتماد به او، توسعه و بهسازی ظرفیت های تولید برق، حمایت از ایجاد ظرفیت تولید برق توسط بخش خصوصی و توانمندی بخش توزیع، ارتقاء نظام پاسخگویی به انتظارات و همچنین تقویت شرکت های مشاور و پیمانکار را از مهمترین اولویت های خود برشمرد. وی در ادامه اصلی ترین چالش وزارت نیرو را اقتصاد آب و برق دانست.

زاکانی: روحانی در گزینه خود برای وزارت نفت تجدید نظر کند

به گزارش خبرگزاری فارس، علیرضا زاکانی نماینده تهران درمخالفت با بیژن زنگنه، وزیر پیشنهادی نفت، گفت: «قراردادهایی که در اکثر آنها حضور نادرست و مفسده انگیز سه نفر با هویت مشخص و معلوم آشکار است، قراردادهایی همچون استات اویل، توتال و کرسنت که پیرامون آنها ده‌ها هزار صفحه اسناد موجود است، اسنادی که سال ها مورد دقت قرارگرفته اند ولی با وجود دست های پیدا و پنهان تاکنون نتیجه عملی در داخل کشور نداشته است در حالی که متهمان آن در نروژ و آمریکا محکوم شده و با جرایم سنگین و با بی آبرو شدن حتی خودکشی نیز نموده اند…مسائل فوق یک برگ از دوران مدیریتی آقای زنگنه است که مسئولیت نه تنها نمایندگان انقلابی مجلس را روشن می کند بلکه آزمونی برای رییس جمهور محترم جناب آقای روحانی است تا با اقدام انقلابی نسبت به تغییر گزینه پیشنهادی نفت اقدام نمایند.به نظر باید در انتخاب وزیر وزارتخانه‌ای که شاهراه منابع مالی کشور است، تامل بیشتری صورت می‌گرفت تا مجددا شاهد نضج مافیای نفت در کشور نباشیم….ای کاش کمی هم از مدیران اجرایی و اعضای هیات مدیره شرکت نفتی استات اویل می آموختیم که به جای توجیه مفسده و اشتباه های کلان، خود را در رسوایی ها شریک دانستند و از مقام خود انصراف و استعفا کردند ،نه اینکه مدعیانه برای شروع یک دوره جدید وارد میدان شویم. به هر حال گوشه ای از ابعاد فساد این قراردادها به تنهایی برای عدم رای اعتماد به آقای زنگنه کافیست. او در پایان سخنانش به قسمتی از سخنان رهبر ایران در فرمان هشت ماده ای اش اشاره کرد که طی آن به مسئولان سه قوده تذکر داده بود: «تسامح در مبارزه با فساد به نوعی همدستی با فاسدان و مفسدان‌ است.»

عبداللهی: زنگنه ستاره کابینه است

عملکرد بیژن زنگنه وزیر نفت دولت اصلاحات، امروز زیر ذره‌بین نمایندگان مجلس قرار گرفت تا مشخص شود که آیا او صلاحیت سکان‌داری این وزارتخانه در دولت تدبیر و امید را دارد یا خیر.
در نوبت بعداز ظهر صلاحیت بیژن نامدار زنگنه، وزیر پیشنهادی نفت مورد بررسی قرار گرفت. پیش تر گمانه زنی هایی از سوی فراکسیون های مجلس در مورد اقبال اندک آقای زنگنه در اخذ رای اعتماد زده شده بود. احمد توکلی، علیرضا زاکانی و مقیمی به عنوان مخالفان و ایرج عبدی، حیدری‌طیب و رضا عبداللهی به عنوان موافقان وی پشت تریبون قرار گرفتند و در انتها او به دفاع از برنامه ها و عملکرد او پرداخت. به گزارش ایسنا، مقیمی نماینده مردم بهشهردر بخشی از سخنان خود گفت: «اکثر قراردادهایی که در زمان وزارت آقای زنگنه در وزارت نفت منعقد شده، دارای ابهام است و در دادگاه‌های بین‌المللی و داخلی دارای پرونده است.» این عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد:« سابقه آقای زنگنه مدیریتی آمرانه، انحصاری، بدون مشورت، ترغیب و اشتیاق به کشورهای خارجی و تحقیر شرکت‌های داخلی، بهم زدن ساختار یکپارچه نفت و تکه تکه کردن ساختار وزارت نفت است.»
از سوی دیگر ایرج عبدی عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با بیان اینکه زنگنه با تصدی وزارت نفت می‌تواند وضعیت معیشت مردم را بهبود ببخشد گفت که وزیر پیشنهادی نفت دارای دیپلماسی قوی است. رضا عبداللهی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با دفاع قاطع از تصدی وزارت نفت توسط بیژن زنگنه، او را به همراه نعمت زاده و آخوندی از ستاره‌های تیم دولت لقب داد و گفت: «باید مراقب باشیم تا ناخواسته در دام طراحی دشمن نیفتیم.»

بیژن نامدار زنگنه در دفاعیات خود با اشاره به بی اطلاعی از مسئله رشوه در ماجرای کرسنت گفت: رهبری را عمود خیمه نظام می دانم و اگر احساس کنم او لحظه ای با آمدن من به وزارت نفت مشکل دارد قطعا نمی آیم. او در پایان اضافه کرد: «با رای دادن به من، مرا به هتل پنج ستاره نمی فرستید بلکه به خط مقدم برای شکستن تحریمها می فرستید.»

جایگزن های احتمالی وزرای پیشنهادی کم اقبال از نگاه ایلنا

خبرگزاری ایلنا به نقل از یک مقام آگاه در دولت مدعی شد در صورت عدم رای اعتماد نمایندگان به وزرای پیشنهادی، نفرات دوم و سوم کارگروه‌های تعیین وزرا از سوی رئیس جمهور به مجلس معرفی خواهند شد.بنا بر فهرستی که از کارگروه های تعیین وزرا در خبرگزاری ایلنا موجود است نفرات دوم جهت وزارتخانه های نفت،علوم، آموزش و پرورش، ورزش و جوانان به ترتیب اکبر ترکان، معصومه ابتکار، پورنجاتی و یاسر هاشمی خواهند بود. در صورت عدم اقبال نمایندگان به عباس آخوندی، حسین مرعشی جهت تصدی وزارت راه و شهرسازی معرفی خواهد شد. ایلنا از سید صفدر حسینی و سهیلا جلودارزاده به عنوان گزینه‌های دوم و سوم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نام برده است. تاکنون نهاد ریاست جمهوری به این خبر واکنشی نشان نداده است.

محمد رضا باهنر، نایب رییس مجلس در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه جلسه نوبت عصر مجلس تا ساعت هشت شب تمدید می‌شود، گفت: «در صورت عدم اتمام بررسی ها کار به شیفت سوم می رسد تا نتیجه انتخابات اعلام شود.» آقای باهنر با بیان اینکه شمارش آرا حداکثر چهل و پنج دقیقه تا یک ساعت طول خواهد کشید، ادامه داد: «امیدواریم رسیدگی در شیفت دوم صحن علنی به پایان برسد اما در صورت عدم اتمام بررسی ها کار به شیفت سوم می رسد تا نتیجه انتخابات اعلام شود.» وی با بیان اینکه بعید است که رسیدگی به رای اعتماد به وزرای پیشنهادی به شنبه برسد، توضیح داد: «اگر بررسی ها امروز به اتمام نرسد چاره ای جز ادامه آن در روز شنبه نداریم.»

وزیر کشور پیشنهادی و رویکرد «توسعه محور»

آگهی

رحمانی فضلی آخرین وزیر پیشنهادی ای بود که صلاحیت او برای تصدی وزارت کشور در جلسه صبح پنجشنبه مورد بررسی قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری ایلنا، او با بیان اینکه باید تلاش کنیم مشکلاتی نظیرعقب‌افتادگی‌های تاریخی و عدم توازن در جامعه را حل کنیم، گفت: «تقویت توسعه، وفاق ملی، انسجام اجتماعی و فراهم نمودن زمینه‌های رشد متوازن و مستمر از اهدافی است که در وزارت کشور مورد توجه قرار می‌گیرد. همچنین به دلیل اقدامات گوناگون دشمن درخصوص اقوام و اقلیت‌های گوناگونی که در کشور زندگی می‌کنند، با رویکرد و اهداف توسعه محور می‌توانیم عملکرد مثبتی در این زمینه داشته باشیم.»

تدوین منشور حقوق شهروندی در وزارت کشور

رحمانی فضلی، تدوین منشور حقوق شهروندی و پشتیبانی از احزاب قانونی را یکی دیگر از برنامه‌های وزارت کشور دانست و گفت: «تقویت مناسبات اجتماعی مبتنی بر قانون و سامان دادن به تشکل‌های مردم نهاد و همچنین ایجاد خودباوری در جامعه را در وزارت کشور مورد توجه قرار می‌گیرد.»

علی جنتی: «هر کس هویت اسلامی را مقابل هویت ایرانی قرار می دهد به بی راهه می رود»

علی جنتی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از سخنرانی موافقان و مخالفان خود به دفاع از برنامه های ارائه شده اش برای تصدی این وزارت خانه پرداخت. به گزارش خبرگزاری مهر در بخشی از سخنان خود با اشاره به اهمیت فرهنگ، گفت: «باستان پرستی و باستان زدایی مقولاتی است که اعتدال با آن مخالف است. آن که پرچم مکتب ایرانی را در مقابل پرچم مکتب اسلامی علم می کند مانند کسی که هویت اسلامی را مقابل هویت ایرانی قرار می دهد به بی راهه می دهد. هر دو این موضوعات دو روی سکه هویت ما هستند.»

آگهی

علی جنتی راه حل مشکلات فرهنگی را بازگشت به اسلام ناب محمدی، در کنار افتخار به تمدن ایران باستان دانست

پسر دبیر شورای نگهبان در ادامه با اشاره به وضعیت فرهنگی نامطلوب کشور گفت: می دانم که تهاجم فرهنگی توطئه نیست. امروز اروپایی ها هم از تهاجم فرهنگی آمریکایی ها نگرانند و می کوشند در مقابل موج آن مقابله کنند در این میان تکلیف ما که دیگر روشن است. ایستادن در مقابل تهاجم فرهنگی بیگانه تنها با بازگشت به خویشتن مان ممکن است. این یعنی بازگشت به دین اسلام رحمانی… با وجود این که راهی جز بازگشت به اسلام ناب محمدی نداریم اما جا دارد به ایرانی بودنمان و تمدن هفت هزار ساله مان ببالیم. کشور ما همواره سرزمین توحید بوده و پیروان همه ادیان الهی در آن به راحتی می زیستند. ایران همواره مهد حکمت و دانایی و عرفان بوده و خدمت ما به اسلام همیشه موجب فخر ماست.»

وزیر پیشنهادی ارشاد و تشکیل اتحادیه فارسی زبانان دنیا

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد، پاسداری از زبان فارسی در برابر نفوذ فرهنگ بیگانه را وظیفه خود دانست و خبر از تاسیس اتحادیه فرهنگی فارسی زبانان جهان داد.

جنتی قول داد از نخبگان فرهنگی حمایت کند

آگهی

به گزارش خبرگزاری مهر، او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عدالت فرهنگی و ایجاد فرصت برابر برای همه، گفت: «در روزگاری نامزد کسب تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده‌ام که جمع زیادی از نخبگان فرهنگ و هنر دینی و ایرانی به دلیل برخوردها نامناسب دولت از فرهنگ فاصله گرفته اند. سعی من این خواهد بود تا برخوردها و کمکش های بی ثمر جای خود را به تضارب آراء بدهد و جای خالی اسلامی رحمانی و برخورد کریمانه با اهالی فرهنگ و هنر پر شود. می‌ کوشم بدونه ضربه عدول از موازین انقلاب و اسلام آرامش، اعتدال و اعتماد را به حوزه فرهنگ بازگردانم و مدیریت فرهنگی را به اهلش بسپارم و دغدغه معیشتی اهالی فرهنگ را کم کنم.»

جعفر میلی منفرد: «دانشگاه محل اعمال سلیقه و محدودیت سیاسی نیست»

وزیر پیشنهادی وزارت علوم ضمن دفاع ازعملکرد سالهای گذشته خود، گفت:
«من به دنبال اعتدال و توازن بین علم و عمل، بین همکاری و ثبات،بین ثبات و تغییر واستقلال و وابستگی هستم.»
به گزارش ایسنا، آقای میلی منفرد با اشاره به انتقادات مخالفان گفت: «مخالفان به این مسئله اشاره می‌کنند که من از کدام فضا در دانشگاه حمایت می‌کنم، از فضای علم‌پرور و دارای نظم علمی با منطق عقلانی، استقلال علمی با ثبات قانونمند و آرام، اختلاف سلیقه را در فضای گفت‌وگو کم می‌کند و وفاق را افزایش می‌دهد. دانشگاه محل اعمال سلیقه و محدودیت سیاسی نیست. دانشگاه جامعه دانشمندان است و نمی‌توان آن را به زور سیاسی یا غیرسیاسی کرد. دانشگاه دارالتأدیب نیست. باید بگذاریم که با زبان علمی خودش پیش برود و با منطق خودش کار کند.»

میلی منفرد و مسئله تحصن در دانشگاه

به گزارش خبرگزاری ایسنا، فرهاد بشیری یکی از مخالفان وزیر پیشنهادی علوم در بخشی از سخنان خود درمورد اهداف انجمن های سیاسی آزاد گفت: «دانشگاه‌ها اتاق جذب نیستند، زمانی را به یاد داریم که دانشگاه تهران اتاق جنگ شده بود، جلوی دانشگاه چادر نصب کرده و کمک مالی جمع می‌کردند و به ضدانقلاب می‌رساندند و همان‌ها جوان‌های ما را سر می‌بریدند.»
این نماینده اصولگرای مجلس با اشاره به نقش محوری میلی منفرد در تحصن دانشگاه گفت: «میلی‌منفرد در سال هشتاد و هشت خود نقش محوری در تحصن دانشگاه داشته و از موافقان لغو امتحانات در دانشگاه امیرکبیر بوده و حتی در تحصن اساتید برای ایجاد التهاب در دانشگاه نقش داشت که فیلم آن هم موجود است.»
میلی منفرد در ادامه با اشاره به فیلمی که یکی از مخالفان او علیه وی در صحن علنی مجلس پخش کرد، گفت: «این فیلم متعلق به سه روز بعد از انتخابات است که ما نگران این بودیم که حوادث هجده تیر و حمله به دانشگاه تکرار شود به همین دلیل به دانشگاه رفتیم و جلسه‌ای در این مورد تشکیل دادیم اما من نه سخنرانی کردم، نه حرفی زده‌ام، نه موضعی گرفته‌ام. جرم من نشستن در آن جمع بود که باید بگویم در جلسه مسجد دانشگاه بالاتر از همه رئیس دانشگاه تهران نشسته بود. آیا این جرم است که کسی به مسجد برود، مگر من حرفی زده‌ام. اگر باقی مسائل هم مثل این فیلم باشد که اوضاع مشخص است.»

آگهی

مطهری: «باید از میلی منفرد و نجفی تشکر کنیم»

اما علی مطهری یکی از نماینده های اصولگرای تهران بعنوان موافق او پشت تریبون قرار گرفت و گفت: «میلی منفرد نقشی در حوادث سال هشتاد و هشت نداشته و یک حزب‌اللهی معتدل و روشن‌بین است.» به گزارش ایسنا این نماینده موافق تصریح کرد: «برخی به تندرو بودن و نقش ایشان در وقایع هجده تیر سال هفتاد و هشت اشاره می‌کنند و می‌گویند دکتر منفرد در میان دانشجویان معترض رفت و آمد داشته است، اما باید بگویم بدیهی است که این کار به اقتضای سمت ایشان بوده، اگر امروز نیز اعتراض و شورشی در یکی از خوابگاه‌های دانشجویی صورت بگیرد معاون دانشجویی وزارت علوم باید به آنجا مراجعه کرده، با دانشجویان صحبت کند و موضوع را مدیریت کند. گزارش شورای عالی امنیت ملی و دستگاه‌های امنیتی حاکی از نقش موثر ایشان در حل و فصل آن وقایع است، شبیه کاری که آقای محمد علی نجفی کرده و باید از آنها تشکر کنیم؛ در حالی که این‌ها را نقطه منفی می‌دانیم.»

رابطه میلی منفرد با دفتر تحکیم وحدت

دهقان، یک نماینده دیگرمخالف وزیر پیشنهادی علوم گفت: «قبل از میلی منفرد دفتر تحکیم وحدت از مدافعین نظام و انقلاب بود اما به تدریج عناصر افراطی و بی‌اعتقاد به نظام به درون آن نفوذ داده شدند و نیروهای معتدل و مذهبی به مرور اخراج شدند. انجمن آن زمان که تندروترین آن انجمن دانشگاه امیرکبیر بود مورد حمایت آقای میلی منفرد بود. علی افشاری دبیر آن انجمن بود، آنها و عناصر تندرو آن زمان مورد حمایت میلی منفرد بودند بعضی از آنها نه ترم مشروطی داشتند اما از دانشگاه‌ها اخراج نمی‌شدند برخی هم در کمیته انضباطی محکوم شده بودند اما ایشان این حکم دانشگاه را لغو کرد.» به گزارش ایسنا وی در بخش دیگری از سخنانش خطاب به میلی منفرد گفت:« شما می‌توانستید علی افشاری و افراد دیگری مثل اورا به گونه‌ای مدیریت کنید که در این کشور بمانند و در فضای وطن تنفس کنند نه اینکه خودشان را وابسته به لجن‌زار سرویس‌های سیاسی و رسانه‌ای بیگانه کنند. کاش شما آنها را نگه می‌داشتید که دچار افراط نشوند و سرنوشت‌شان به زندان‌ها نیفتد.»

پزشکیان: «اتفاقات ناگوار هشتاد و هشت نتیجه اشتباه دو طرفه بود»

آگهی

به گزارش خبرگزاری ایسنا مسعود پزشکیان نماینده تبریز بعنوان موافق وزیر پیشنهادی علوم در بخشی از سخنان خود گفت: « ما که مدعی هستیم در سال هشتاد و هشت به نام فتنه یا هرچیز دیگری که آن را اسم می‌نهیم، اتفاقات ناگواری افتاده است، آیا متصوریم که همه اشکالات برای یک دسته و یا یک گروه بوده است و طرف مقابل هیچ اشکال و هیچ خطا و هیچ تقصیری نداشته است؟ اینطور نیست و باید شجاعت پذیرفتن اشتباه را داشته باشیم، چراکه همه ما اشتباه کرده‌ایم.»
نماینده مردم تبریز در ادامه خاطرنشان کرد: «وزیر پیشنهادی، خود را ملتزم به ولایت فقیه و انقلاب اسلامی می‌داند و ما به زور می‌گوییم نه اینطور نیست و تو این حرف‌ها را قبول نداری و این خود اتهام‌زنی است و مغایر مشی امامان و پیامبر.»

در ابتدای جلسه صبح، بررسی صلاحیت محمد رضا نعمت زاده، وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت که از روز پیش نیمه کاره باقی مانده بود، ادامه یافت و سپس موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فن آوری سخنان خود را آغاز کردند. جعفر میلی منفرد که در زمان استعفای محمد معین در دولت اصلاحات، سرپرستی وزارت علوم را برعهده داشت، از نظر برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس اقبالی برای رای اعتماد ندارد. کارخانه، بشیری، دهقان وفیاضی به عنوان مخالف و مطهری و پزشکیان به عنوان موافق، وزیر پیشنهادی علوم صحبت کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه: ایران بر ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود افزوده است

انتخابات ۱۴۰۳ در گفت‌وگو با عباس عبدی و محمد مهاجری؛ چه کسی جانشین رئیسی می‌شود؟

پدر معترض اعدام‌شده در ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ ایران به شش سال زندان محکوم شد