Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

عملیات خشونت آمیز ارتش مصر برای پراکندن هواداران مرسی، «حمام خون» به راه انداخت

عملیات خشونت آمیز ارتش مصر برای پراکندن هواداران مرسی، «حمام خون» به راه انداخت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سرانجام پس از چندین روز تهدید و اولتیماتومِ نیروهای امنیتی مصر به حامیان محمد مرسی، رییس جمهوری برکنار شده این کشور، عملیات تخلیه میادین و خیابانهای قاهره از متحصنان آغاز شد.

با وجود صدها قربانی عملا حمام خون به راه افتاد. دولت انتقالیِ مورد حمایت ارتش، معترضان را به تروریسم متهم کرده است.

یک ماه و نیم از درگیری میان ارتش مصر و نیروهای اخوان المسلمین که منجر به برکناری محمد مرسی شد، می گذرد. روز دوازدهم تیرماه هزاران مصری سقوط رییس جمهوری اسلامگرا را در میدان تحریر قاهره جشن گرفتند. دولت محمد مرسی، دولت مستعجل بود و پس از یک سال سقوط کرد. منتقدانش می گویند که او تنها تلاش کرد که موقعیت سیاسی خود را تقویت کند و به بحرانی اقتصادی توجهی نکرد. ژنرال عبدالفتاح السیسی، فرمانده ارتش و وزیر دفاع، توسط محمد مرسی به این سمت منصوب شده بود. وی اکنون مرد قدرتمند جدید کشور است. دولت موقت وعده داده است که در اوایل سال آینده میلادی انتخابات برگزار کند و تاکید کرده که اخوان المسلمین در دولت انتقالی حضور داشته باشد. اما اخوان المسلمین حاکمیت جدید را مشروع نمی داند و حاضر به گفتگو با آنها نیست.

تنش و درگیری میان نیروهای ارتش و حامیان آقای مرسی روز به روز شدیدتر می شود. در جریانِ حمله ارتش به هواداران محمد مرسی در روز ۱۷ تیرماه در قاهره، ۵۷ تن کشته و دستکم ۴۸۰ تن زخمی شدند. نظامیان گفتند که این اقدام را در پاسخ به حمله معترضان به مقر گارد ریاست جمهوری انجام داده اند. از زمان برکناری محمد مرسی تا کنون، بیش از ۳۰۰ تن در درگیری های خشونت آمیز در گوشه و کنار مصر کشته شدند. به نظر می رسد از همان زمان، طرفداران محمد مرسی برای رویارویی خونین آماده شده اند.

محمد شیخ ابراهیم، خبرنگاریورونیوز در قاهره که از چند روز پیش در میدان رابعه العدویه حضور داشته و شاهد هجوم نیروهای ارتش بود. با او مصاحبه ای انجام داده ایم.

یورونیوز: محمد، شما از میدان رابعه العَدَویه می آیید. آیا می توانید کمی از فضای حاکم بر آنجا برای ما بگویید؟

محمد شیخ ابراهیم: «تا الان نیروهای انتظامی مصر و نیروهای مرکزی مشغول به پایان رساندن عملیات خود در میدانی هستند که در آن شاهد تیراندازی بین دو طرف، یعنی بین نیروهای ارتش و اعضای اخوان المسلمین بودیم. در جریان این تیراندازی ها، گلوله های جنگی شلیک شد و بنا شواهد اولیه به نظر می رسد که اولین تیرها از سمت میدان (و در نتیجه از سوی اعضای اخوان المسلمین) شلیک شده است و این نیروهای انتظامی را وادار به پاسخ کرده است. در نتیجه این درگیری تعداد زیادی کشته و زخمی بر جای گذاشته است.»

یورونیوز: بر اساس آخرین اطلاعات، دختران خیرت الشاطر و محمد بلتاجی، دو تن از رهبران اخوان المسلمین در جریان درگیری ها کشته شده اند. آیا این اطلاعات را تأیید می کنید؟

محمد شیخ ابراهیم: «بله. بر اساس آخرین اطلاعاتی که پیش از آمدنم به اینجا، به دستم رسیده، دختران الشاطر و بلتاجی، هر دو کشته شده اند.»

یورونیوز: گفته می شود که اعضای اخوان المسلمین که از دو میدان بیرون رانده شده اند، در صدد هستند در جاهای دیگری مثلا در خیابان محمد محمود دوباره تجمع کنند. آیا این صحت دارد؟

محمد شیخ ابراهیم:« پس از این که نیروهای ارتش، اعضای اخوان المسلمین را از میدان النهضه متفرق کردند، آنها به سوی میدان رابعه العَدَویه رفتند تا به “برادران” خود یاری برسانند. اما نیروهای امنیتی راه آنها را به سوی میدان بستند و مانع از رسیدن آنها به میدان شدند.»

یورونیوز:همچنین گزارشهایی مبنی براعلام وضعیت فوق العاده و ممنوعیت رفت وآمد شبانه، به دست ما رسیده است.

محمد شیخ ابراهیم:« تحلیلگران سیاسی در قاهره و کارشناسان امنیتی انتظار داشتند که ارتش مصر برای آرام کردن اوضاع و بازگرداندن امنیت و پایان دادن به این تظاهرات عملا دست به این اقدامات بزند. این اقدامات در واکنش به تجمع اسلام گراها در میدان رابع العَدَویه و النهضه است.» یورونیوز: به عنوان سوال آخر، محمد، آیا می توان گفت که درگیری بین اسلام گرایان و نیروهای امنیتی به کجا خواهد انجامید؟

محمد شیخ ابراهیم: «در واقع وقتی وارد میدان رابعه العَدَویه شدیم به چشم دیدیم که اعضای اخوان المسلمین بسیار مصمم هستند. وقتی با آنها صحبت کردیم، تاکید کردند که تا رسیدن به هدف خود به تلاش ادامه خواهد داد، حتی اگر لازم باشد در این راه کشته شوند. آنها نمی خواستند به هیچ عنوان میدان را ترک کنند و تهدید می کردند که با شدت بیشتر با نیروهای امنیتی برخورد خواهند کرد. با این وجود شرایط وخیم تر خواهد شد و در ساعات آینده امیدی به بهبود اوضاع نیست.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگستری مصر حکم اعدام ۱۲ عضو اخوان‌ المسلمین را تائید کرد

ترکیه پس از ۸ سال قطع رابطه با قاهره: تماس‌های دیپلماتیک را از سرگرفته‌ایم

از انقلاب تحریر تا امروز؛ رویایی که به کابوس تبدیل شد