Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کناره گیری آلبرت دوم پادشاه بلژیک

کناره گیری آلبرت دوم پادشاه بلژیک
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آلبرت دوم پادشاه بلژیک، روز یکشنبه بعد از بیست سال، تاج و تخت شاهی را به پسر بزرگش فیلیپ می سپارد. تاریخ واگذاری سلطنت مصادف با روز ملی بلژیک است.

توما دو برژک، مجری تلویزیون بلژیک در مورد ارزش نمادین این تاریخ می گوید: «این یک هدیه بسیار زیبا از سوی پادشاه آلبرت دوم به پسرش فیلیپ است. تصور کنید، اولین روز پادشاهی فیلیپ بیست و یکم ژوئیه است، یعنی سالگرد سوگند خوردن نخستین پادشاه بلژیک. در سال ۱۸۳۱ میلادی، لئوپولد اول سوگند یاد کرد و یک پادشاهی جدید در اروپا آغاز شد. و حالا بعد از صد و هشتاد سال، شاهزاده فیلیپ در روز بیست و یکم ژوئیه پادشاه می شود.»

پادشاه آلبرت دوم در کشور خود بویژه برای پافشاری بر حفظ وحدت میان جمعیت فرانسوی زبان و هلندی زبان کشورش، مورد احترام است.

از روز دوازدهم تیرماه که وی قصد خود را برای کناره گیری از سلطنت اعلام کرد، شمار زیادی از شهروندان در دفتر یادبود شهرداری بروکسل، پایتخت، نسبت به او ادای احترام کرده اند.

یکی از آنان می گوید: «من نوشتم آرزو می کنم که بلژیک اتحاد خود را بازیابد و پادشاه هم ضامن آن باشد. پدر بزرگ من هم همین آرزو را داشت. او یک عمر در ارتش بلژیک خدمت کرد و چهار سال هم در آلمان اسیر بود. این اتحاد برایش خیلی مهم بود و هر سال برای روز ملی، پرچم می گذاشت.»

از نظر دوستداران خاندان سلطنتی، آلبرت دوم یک میانجی سیاسی با مهارت است. یک مرد آرایشگر اهل بروکسل می گوید: «او بود که دولت قبلی را درست کرد. اگر او نبود هنوز هم دولت نداشتیم.»

اما جوان ترها از این انتقال قدرت در کاخ پادشاهی ذوق زده نیستند. یک دختر جوان بلژیکی به خبرنگار یورونیوز می گوید: «در میان جوان ها و بقیه افراد دور و برم، حس می کنم کسی علاقه ای به این مسئله ندارد.»

سند کناره گیری پادشاه روز یکشنبه در ساعت ده و سی دقیقه به وقت محلی امضا خواهد شد و بعد از آن یک روز تمام جشن و پایکوبی خواهد بود. این جشن همزمان با جشن روز ملی برگزار خواهد شد.

پادشاه فیلیپ تا زمان برگزاری انتخابات مجلس یعنی ده ماه دیگر فرصت دارد تا خود را برای این آزمون بزرگ آماده کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جشن تولد پادشاه بریتانیا و نخستین حضور کیت میدلتون در مراسم‌های عمومی پس از ۶ ماه غیبت

همسر ولیعهد بریتانیا از ابتلایش به بیماری سرطان پرده برداشت

شایعات پیرامون همسر ولیعهد بریتانیا؛ ریشه گمانه‌زنی‌ها در مورد کیت میدلتون چیست؟