Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اختلاف برسر زمان قانونی سقط جنین در اسپانیا

اختلاف برسر زمان قانونی سقط جنین در اسپانیا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سقط جنین در اسپانیا یکی از موضوعات بحث برانگیز و مورد اختلاف میان احزاب و سازمان های غیردولتی است. زنان می توانند تا پیش از ۱۴ ماهگی جنین خود را سقط کنند اما دولت از سه سال پیش، این زمان مجاز را به حداکثر ۲۲ ماه افزایش داده است. این امر تنها در صورتی امکانپذیر است که زندگی مادر در خطر باشد و یا خود جنین دارای ناهنجاری های غیرقابل اصلاح باشد.

کارولینا بارلس، وکیل دعاوی است و با استفاده از این قانون، یکبار موفق به سقط جنین شده است. وی می گوید:“از هفتۀ دوازدهم بارداری ام، تمام معاینات نشان می داد که کودک من دارای نواقصی است و این شکل ادامه یافت. بمدت ۵ هفتۀ بعدی تمام آزمایش ها نیز از بدتر شدن حال جنین داخل شکمم خبر می داد. کلیه ها، ریه ها، مثانه، همۀ اعضای بدن جنین داشتند یکی بعد از دیگری از کار می افتادند و شرایط روز بروز وخیم تر می شد.سعی می کردم امیدم را نگهدارم و فکر می کردم با استفاده از امکانات پزشکی این ناراحتی های جسمی کودکم رفع خواهد شد. به همین دلیل تا هفتۀ شانزدهم تصمیم گیری در این مورد طول کشید. براساس قانون توقف خودخواستۀ بارداری، توانستم در هفتۀ شانزدهم به زندگی جنین بیمارم پایان بدهم.”

محافل سیاسی راست و همچنین مذهبی با مقاومت در برابر قوانین مربوط به سهولت سقط جنین برخورد می کنند. با قانون جدید، سقط جنین توسط دختران کمتر از سن قانونی نیز با سختگیری هایی روبرو می شود. طرفداران سقط جنین این قانون را غیرمدنی می دانند. کارولین که یک کاتولیک هست و به حزب مردم، حزبی حاکم که بر اجرای این قانون اصرار دارد، رای داده، معتقد است باید این قانون را حفظ کرد.

وی می گوید: “فکر می کنم زن ها حق دارند در یک زمان مشخص که شامل چند هفته می شود، نسبت به سقط جنین خود تصمیم بگیرند. بعد از این محدودیت زمانی، باید حق زندگی کودک را برتر بدانیم.”

سازمان های طرفدار سقط جنین و حقوق زنان این قانون را که طی سه سال گذشته به اجرا گذاشته شده است، نشانۀ نوعی تبعیض بین زنانی که قصد سقط جنین بیمارشان را دارند، می دانند. لویس کایو پرز بوئنو، رییس یک سازمان غیردولتی حقوق بشر و معلولان است. وی می گوید که این قانون موجب می شود که برخی از زنان به دلیل پشت سرگذاشتن مدت تعیین شده بر اساس نوع معضل جنین شان، نتوانند دست به سقط جنین بزنند.

وی معتقد است، این قانون روشن نیست و می گوید: “این قانون که از سال ۲۰۱۰، زمان عمومی سقط جنین را بیشتر کرده و از ۱۴ هفته به ۲۲ هفته افزایش داده است، از عبارت ناتوانی مادر استفاده نمی کند. در واقع به این امر بی توجه است. این قانون نادرست است و به توانایی مادر در نگهداری کودک اشاره ای نمی کند که خود امر مهمی است.”

بسیاری از مخالفان، این قانون را بازگشت به سالهای ۸۰ میلادی و یا دورۀ فرانکو می دانند.

گفتگو با خاویر پرز پدره گوزا، پزشک و متخصص زنان در مادرید

این قانون خیلی سهل انگارانه است

در سال ۲۰۱۰ حزب حاکم که مخالف برخی از جنبه های این قانون بود آن را به دادگاه تجدید نظر قانون اساسی ارجاع داد و وزیر دادگستری در اعلام نظر خود، حذف مورد «ناهنجاری در جنین» را خاطرنشان کرده بود. در همین زمینه با دکتر خاویر پرز پدرگوزا، پزشک و متخصص زنان از مادرید گفتگو می کنیم. اما پیش از آن توجه شما را به تماشای یک گزارش جلب می کنیم.

یورونیوز: دکتر پدره گوزا، در حرفه پزشکی با این واقعیت روبرو هستید که زنان باردار با ناهنجاری های جدی به مطب شما مراجعه می کنند. وقتی می توان تشخیص داد که جنین زنده از رحم خارج نمی شود، در صورت لزوم چه کاری انجام می دهید؟

خاویر پرز پدرگوزا: چنین مواردی ممکن است گرچه همیشه تشخیص ناهنجاری قطعی نیست بوِیژه زمانی که این ناهنجاری خیلی جدی باشد و ادامه حیات طبیعی آن ممکن نباشد. امروزه با ابزار و امکاناتی که در اختیار داریم با اطمینان بیشتری می توانیم کار تشیخص را پیش ببریم.

یورونیوز: با قانون حاکم در اسپانیا، آیا می توان برای ناهنجاری های مربوط به جنین چاره ای اندیشید یا این قانون بیشتر سهل انگارانه است؟

خاویر پرز پدره گوزا: من و بسیاری از متخصصان در امر تشخیص بارداری بر این باوریم که این قانون خیلی سهل انگارانه است ولی در برخی موارد پاسخگوست. آنچه در قانون جدید تغییر کرده مربوط به امکان سقط جنین در موارد بروز ناهنجاری بعد از بیست و دو هفته است. البته در دو حالت خاص پس از تشخیص ناهنجاری و عدم امکان برخورداری از زندگی طبیعی. حالتی که آشکارا ناشی از تشخیص دیرهنگام یا به علت پاسخگو نبودن امکانات و ابزارهای موجود آشکارا به آن برمی خوریم.و در وضعیتی که بیماری جدی و علاج ناپذیر است و در این صورت باید یک کمیته پزشکی دراینباره تصمیم گیرد.

یورونیوز: قانون کنونی امکان سقط جنین را در صورت بروز ناهنجاری تا بیش از ۲۲ هفته ممکن ساخته است در چنین وضعیتی چه کسی تصمیم می گیرد و چطور تصمیم گرفته می شود؟

خاویر پرز پدره گوزا: کمیته های پزشکی از سه متخصص در حوزه پزشکی مربوط به مادر و جنین و اطفال تشکیل یافته است. آن ها هر مورد را جداگانه و با دقت بالای علمی بررسی می کنند و با در نظر گرفتن نظر تمامی عوامل درگیر و نه فقط زوج تصمیم گرفته می شود که جنین به زندگی ادامه دهد یا عمل کورتاژ صورت گیرد.

یورونیوز: وزیر دادگستری اسپانیا در ابتدا و قبل از آنکه موارد خاصی را استثناء کند، از حذف موضوع ناهنجاری جنین از قانون سخن گفته بود. آیا امکان در نظر گرفتن موارد ناهنجاری در قانون وجود دارد؟ از نقطه نظر علمی چنین موضوعی ممکن است؟

خاویر پرز پدره گوزا: این امکان وجود دارد اما موضوع پیچیده ای است. برای اینکه ما در پزشکی همیشه از بیماران حرف می زنیم و نه از بیماری ها. در خیلی از موارد این دو ، یکی نیستند. و در پزشکی مادر و جنین با چنین موضوعی روبرو نیستیم. یک جنین با نارسایی قلبی متفاوت از جنینی با ناهنجاری دیگری است. گاهی با ترکیبی از ناهنجاری ها روبرو هستیم. و به نظرم اعمال یک قانون برای تمامی موارد کار را پیچیده می کند. برای اینکه موارد زیادی هستند که این قانون با آنها منطبق نیست. یورونیوز: آیا موردی را سراغ دارید که در چارچوب قانون کنونی و نه قانون پیشین اسپانیا توانسته باشند مشکلش را حل کنند؟

آگهی

اویر پرز پدره گوزا: بله. مواردی را با مشخصاتشان داریم. قانون جدید به ما امکان می دهد تا والدین را متقاعد کنیم. منظورم این است که به آنها توضیح دهیم که چند هفته بعد جنین را بار دیگر مورد ارزیابی قرار دهند. این ارزیابی جدید امکان می دهد تا ببینیم آیا ناهنجاری همچنان با جنین است و اینکه آیا وخیمتر شده است. کودکانی هستند که به لطف بررسی های مجدد بعد از هفته بیست و دوم بدنیا آمده اند. آنچه ما را از تصمیم شتابزده باز می دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوسیالیست‌ها در انتخابات کاتالونیا پیروز شدند اما برای تشکیل دولت نیاز به آرای جدایی‌طلبان دارند

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم

روبیالس در پرونده بوسه اجباری با خطر محکومیت به دو سال و نیم زندان روبرو است